Češka kompanija proizvodi lažno oružje na naduvavanje (VIDEO) 1foto: Shutterstock/OSABEE

Češka kompanija koja proizvodi lažno oružje na naduvavanje, uključujući bacače raketa HIMARS i tenkove Abrams, objavila je da je njena prodaja porasla od početka ruske invazije na Ukrajinu prošle godine.

Mamci od sintetičke svile služe za prevaru protivnika na bojnom polju, koji cilja lažno oružje umesto pravog.

Čelnici kompanije Inflatek odbili su da potvrde da svoje proizvode prodaju Ukrajini, pozivajući se na vojnu tajnu, ali su priznali da je proizvodnja porasla za 100 odsto u poslednjih godinu dana.

„Proizvode prodajemo velikom broju vlada u svetu, ne samo u Evropi“, rekao je novinarima šef prodaje i marketinga Poven Kumaresan, koji je dodao da tridesetak zaposlenih u Inflatehu svakog meseca proizvede između 30 i 40 takvih mamaca.

Proizvedeno na desetine lažnih HIMARS-a

Lažni tenkovi, oklopna vozila, čak i mlazni lovci su teški između 25 i 90 kilograma i potrebno im je dve do četiri osobe za rukovanje na bojnom polju.

Ako kompanija ima precizne nacrte originalnog komada vojne opreme, kompanija može da napravi novi dizajn za 72 sata, a ako krene „od nule“ proizvodnja može da potraje i do dve nedelje, rekao je Kumaresan i dodao da nakon porudžbine za isporuku replike raketnog bacača HIMARS bilo je potrebno 60 dana.

Inflatech je do sada proizveo desetine lažnih HIMARS-a.

Proizvodi ove kompanije smatraju se vojnom opremom i njihovu proizvodnju moraju odobriti državni organi.

Češka vlada saopštila je prošlog meseca da je poslala oko pola milijarde dolara vojnu pomoć Ukrajini od početka ruske invazije 24. februara 2022.

„Ne vidi se razlika sa 200 metara“

Izvršni direktor Inflateha Vojteh Freser rekao je da je jedna od ključnih karakteristika proizvoda njihov izgled, veran originalu.

„Ako nemam dvogled, neću moći da kažem sa udaljenosti od 150-200 metara da li je to pravo oružje ili mamac“, rekao je on.

Istovremeno, motor koji se koristi za naduvavanje zrači toplotu, što može zavarati neprijateljske infracrvene senzore.

Freser je objasnio da pojedinačni mamci koštaju između 10.000 i 100.000 dolara, daleko manje od cene projektila potrebnih za njihovo uništenje.

„Ako nateram neprijatelja da uništi moj proizvod nečim što je najmanje četiri puta skuplje, a u praksi čak 20 puta skuplje, onda pobedim u ekonomskom smislu“, rekao je Freser.

Kumaresan je rekao da kompanija stalno unapređuje svoje proizvode i da razmatra mogućnost da mamci postanu pokretni u budućnosti.

„Radije bih pravio igračke, ali…“

Inflateh, koji je prvobitno kreirao mamce za vojnu obuku, proizvodi igračke ili modele prema željama kupaca.

„Mi proizvodimo proizvode u skladu sa specifičnim potrebama kupaca. Mi nismo e-prodavnica u kojoj možete da birate“, rekao je Freser.

On je dodao da „nema ograničenja“ u proizvodnji ili asortimanu i da kompanija očekuje ubrzani rast u naredne tri godine.

„Naravno, više bih voleo da proizvodim igračke za decu, ali prvo moramo da im garantujemo život u bezbednom svetu“, naglasio je Freser, prenosi Indeks.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari