Cigarete za tržište Bliskog istoka, Brazila i Severne Afrike 1

Puštanjem u pogon jedne proizvodne linije u Novom duvanskom kombinatu u Podgorici, prije desetak dana, ponovo je oživela tradicija duvanske industrije u Crnoj Gori koja datira još iz 1903. kada je u Podgorici, uz podršku kapitala iz Italije, počela da radi prva fabrika duvana (te godine Crna Gora je dobila i prvi Zakon o monopolu na tržištu duvana).

Novim duvanskim kombinatom u Podgorici, od februara 2016. godine, upravlja kompanija BMJ Industrieres iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, pošto su Vlada Crne Gore i Glavni grad, koji su vlasnici 70, odnosno 30 odsto akcija NDK, potpisali ugovor sa Arapima o upravljanju fabrikom. Tada je kompanija iz UAE jedina dostavila ponudu na šesti po redu tender za privatizaciju, odnosno dokapitalizaciju NDK, iskazujući spremnost da u pokretanje proizvodnje uloži 20 miliona eura. Plan je da kompletna proizvodnja cigareta bude plasirana na tržišta Bliskog istoka, Brazila i Sjeverne Afrike.

Najava investitora da namjerava da širi kooperantsku mrežu primarnih proizvođača duvana za potpredsjednika Vlade Crne Gore i ministra poljoprivrede, Milutina Simovića, ima poseban značaj. To praktično znači da će uzgajivači od proizvodnje i prodaje duvana moći da ostvare siguran prihod. Kako je najavljeno biće izgrađen i pogon za preradu otkupljenog duvana. U Crnoj Gori duvan se najviše uzgajao na teritoriji opština Podgorica, Danilovgrad, Bar i Ulcinj.

Gajenjem duvana porodica LJljuljković iz sela Vranj bavi se decenijama unazad jer je to, kako kažu, uvijek bio siguran izvor prihoda iako je nekadašnji Duvanski kombinat kasnio sa isplatom a i otkupnom cijenom nijesu bili uvijek zadovoljni. „Važno je naglasiti da se NDK ugovorom obavezao da će otkupiti svu proizvedenu količinu. Količina duvana, kao i kvalitet, zavise od mnogo faktora ali ja očekujem da će ovogodišnji rod biti i oko tri tone po hektaru“, procjenjuje za Danas Hamdija LJuljković. Ovaj vrijedni poljoprivrednik bavi se i povrtarskom proizvodnjom pod plastenicima, predsjednik je Udruženja proizvođača duvana koje trenutno broji 65 članova a sada nakon što je počela proizvodnja u NDK vjeruje da će se u Crnoj Gori broj uzgajivača duvana povećati.

Duvanska industrija u Crnoj Gori prolazila je kroz različite faze da bi 1946. puštena u rad i nova fabrika, koja u narednim decenijama beleži rast proizvodnje, ali i broja zaposlenih. Ali, vrijeme tranzicije bilo je za Duvanski kombinat u Podgorici, kao uostalom i za većinu fabrika u Crnoj Gori, veoma teško. Podgorički Duvanski kombinat podijeljen je, 2005. godine, na tri cjeline – Duvanski kombinat AD (fabrika cigareta), Proizvodnju i obradu duvana doo (otkup i prerada duvana) i Duvankomerc doo (veleprodaja i maloprodaja). Stečaj u Duvanskom kombinatu AD, koji je u tom momentu zapošljavao 420 radnika, uveden je 2010. godine a lokacija tadašnje fabrike prodata je za 13 miliona eura. Izgradnja NDK na novoj lokaciji, u Industrijskoj zoni u Podgorici, počela je u maju 2016. godine, i mada je završetak radova bio planiran za godinu dana, ipak se sa probnom proizvodnjom počelo nakon dvije godine.

Prihod od oko 24 miliona evra

Sudeći prema izjavi Savke Darmanović, izvršne direktorice NDK, u prvoj fazi proizvodiće se king sajz cigarete, dok bi proizvodnja u punom kapacitetu trebalo da startuje do kraja juna, kada će biti zaposleno 55 radnika. Biće pokrenuta i linija za proizvodnju cigareta super slims, kao i treća proizvodna traka, preciznije filter tube mašina. Planirano je da sa sve tri proizvodne linije godišnje izađe od 12,5 do 15 miliona šteka cigareta, što bi trebalo da donese prihod od oko 24 miliona eura.

Zadovoljni kooperanti

Hamdija LJuljković, proizvođač duvana iz sela Vranj kod Tuzi zasadio je, na površini od dva hektara, 40.000 strukova duvana i svu proizvodnju će mu kao, i uostalom i prethodne dvije godine, otkupiti Novi duvanski kombinat. „Saradanjiom sa NDK sam veoma zadovoljan jer odmah nakon predaje duvana dobijamo novac. Zadovoljan sam i otkupnom cijenom, koja za prvu klasu iznosi 1,75 eura, a za drugu 1,60 eura“, kaže za Danas LJujljković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari