Čile nije u prilici da bude domaćin Azijsko-pacifičkog ekonomskog samita (APEC) u novembru kao ni klimatskog samita COP25, nekoliko nedelja kasnije zbog nasilnih potesta koji „drmaju“ ovu zemlju.
Predsednik Čilea Sebastijan Pinjera se „duboko izvinio“ zbog problema i neugodnosti i za APEC i za COP. Ali, dodao je dalje, „kao predsednik svih Čileanaca na prvom mestu su mu problemi i interesi građana moje zemlje“. Čileanci su i juče još jednom zaposeli ulice protestujući protiv vladinih politika, što je naznaka da ih najnovija obećanja vlasti o reformama nisu umirila, prenose svetske agencije.
Patricija Espinoza, izvršna sekretarka za klimatske promene u UN oglasila se saopštenjem navodeći da trenutno razmatraju alternativne opcije za novog domaćina ova dva skupa.
Nemački državni sekretar za životnu sredinu Joken Flasbart u tvitu je naveo da je vlada njegove zemlje u kontaktu sa sekretarijatom UN za klimatske promene, čije je sedište u Bonu i sa Poljskom koja trenutno predsedava COP 24. Poljska je bila domaćin klimatskih razgovora u Katovicama prošle godine dok je Bon godinu ranije bio domaćin samita COP23 kao podrška Fidžiju koji je predsedavao te godine.
Ministar za zaštitu životne sredine Kostarike Karlo Manuel Rodriges kazao je: „kao čileanski partneri u ovom procesu podržaćemo njihovu odluku i raditi na pronalaženju uspešne alternative za održavanje samita COP25“. Kostarika je domaćin preliminarnih pregovora uoči novembarskog samita.
Na susretu u Santjagu, čileanskom glavnom gradu trebalo je da se finalizuju važna pitanja u pravilniku za sprovođenje Pariskog sporazuma iz 2015. i posveti veća pažnja pitanjima kao što je finansiranje zemalja da se smanji emisija štetnih gasova i prilagode klimatskim promenama kao i priprema terena za nova i ambicioznija klimatska obećanja za narednu godinu.
Aktivisti za zaštitu životne sredine reagovali su na vest iz Čilea navodeći da to što se Čile povukao kao zemlja domaćin ne sme da okonča aktuelnu debatu o životnoj sredini i društvenoj pravdi, kako u Čileu tako i globalno. Izvršni direktor Grinpisa DŽenifer Morgan napisala je u saopštenju da „odlaganje sastanka ne znači odlaganje klimatskih promena i njihovih uticaja na narod u čijem interesu, kako kaže Pinjera, radi…
Lideri ne smeju da se kriju, već da umesto toga slušaju zahteve naroda i deluju što pre protiv uticaja koji klimatska kriza ima na našu ekologiju i socijalne strukture“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.