Cimanovskaja: Volim svoju zemlju i nisam je izdala 1foto EPA-EFE/JIJI PRESS JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY/ NO ARCHIVES

Beloruska atletičarka Kristina Cimanovskaja (24) koja je odbila naredbu svojih trenera da se sa Olimpijskih igara u Tokiju vrati ranije u svoju zemlju ukrcala se na let za Beč i napustila Japan.

Očekivalo se da otputuje direktno u Varšavu, pošto joj je Poljska dodelila humanitarnu vizu, ali je u poslednjem trenutku promenila destinaciju, rekli su novinarima zvaničnici tokijskog aerodroma.

Ona je za Bi-Bi-Si izjavila da njena delovanja ne predstavljaju politički protest.

„Volim svoju zemlju i nisam je izdala. Ovde je reč o greškama koje su naši zvaničnici napravili na Olimpijskim igrama.“

Sportiskinja je rekla da se boji za svoju bezbednost pošto je prošle nedelje, kako je navela, bila prisiljena da se spakuje nakon čega je pod prinudom odvedena na tokijski aerodrom Haneda nakon što je kritikovala svoje trenere.

Cimanovskaja je bila pod zaštitom japanske policije pre nego što je otišla u poljsku ambasadu u Tokiju gde je ostala do ujutru i prebacivanja na aerodrom Narita.

Belorusija je saopštila da je Cimanovskaja uklonjena iz nacionalnog tima zbog njenog „emotivnog stanja“.

Međutim, ona je za Bi-Bi-Si u utorak rekla da nema nikakve psihološke probleme i da uopšte nije razgovarala s lekarima u Olimpijskom selu.

Prema njenim rečima, bila je iznenađena kada su joj zvaničnici njenog tima rekli da odlazi sa Olimpijade jer „nije rekla ništa politički“.

Ona je naglasila da bi volela da se vrati u Belorusiju „kada bude znala da je bezbedno… Možda ću moći da se vratim tek za pet ili deset godina“.

Međunarodni olimpijski komitet (MOK) pokrenuo je zvaničnu istragu u vezi s navodima da Belorusija pokušava da na silu vrati Cimanovskaju kući.

“Potrebno je da utvrdimo činjenice, to može da potraje. U međuvremenu je sportiskinja naša glavna briga“, rekao je portparol MOK-a Mark Adams.

MOK je takođe zahtevao da Beloruski nacionalni olimpijski komitet podnese izveštaj o incidentu.

Suprug sportiskinje Arsenij Ždanevič koji je iz Belorusije otišao u Ukrajinu je rekao da se njih dvoje nisu nikada mešali u politiku i da će se vratiti u Belorusiju ako im ne budu pretile nikakve kriminalne optužbe.

Zamenik šefa poljske diplomatije Marćin Pžidač rekao je za Rojters da je Cimanovskaja sada „pod zaštitom poljske diplomatske službe“, te da „iz bezbednosnih razloga“ ne može da odaje detalje njenog putovanja.

Beloruska vlada još uvek nije komentarisala odluku Poljske da sportiskinji dodeli humanitarnu vizu.

Odluku je, međutim, podržala EU.

Nabila Masrali, portparolka visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Đuzepa Borelja, rekla je da je pokušaj Belorusije da nasilno vrati Cimanovskaju u zemlju „još jedan primer brutalne represije Lukašenkovog režima“.

„Izražavamo potpunu solidarnost sa Kristinom Cimanovskajom i pohvaljujemo države članice koje su joj pružile podršku. Pozdravljamo i to što joj je Poljska dodelila humanitarnu vizu“, rekla je Masrali.

Incident sa sportskinjom kao i vest da je šef organizacije koja pomaže Belorusima da pobegnu iz zemlje u inostrantsvo Vitalij Šišov pronađen mrtav u blizini svog doma u susednoj Ukrajini nakon što je nedavno rekao svojim prijateljima da ga neki „stranci“ prate ponovo su bacili svetlo na Belorusiju na čijem je čelu od 1994. predsednik Aleksandar Lukašenko.

Nakon njegovog reizbora na prošlogodišnjim spornim predsedničkim izborima zemlju su potresli masovni protesti koje su beloruske vlasti nasilno suzbijale.

Među učesnicima protesta je bilo i sportista kojima su uskraćene državne finansije i koji su izbačeni iz nacionalnih timova i uhapšeni.

Ukrajinska policija je pokrenula istragu u vezi sa ubistvom Šišova, a sumnja se da su za ubistvo odgovorni agenti lojalni Lukašenku, piše Bi-Bi-Si.

Liderka beloruske opozicije Svetlana Tihanovska koja je otputovala u London je rekla da postoji mogućnost da je ovde reč o zločinu, ali da to ne može sa sigurnošću da se tvrdi bez rezultata istrage.

Ona je rekla da je rešena da nastavi borbu protiv Lukašenkove vlasti i naglasila:“Znam da čak i ako ja jednog dana nestanem, ovaj pokret će biti nastavljen bez mene.“

Tihanovska, koja je iz Belorusije posle izbora prebegla u Litvaniju, se u utorak sastala u Dauning stritu s britanskim premijerom Borisom Džonsonom koji je rekao da je Ujedinjeno Kraljevstvo „prilično“ na njenoj strani, te da „podržava ono što ona radi“.

Tihanovska je ukazala da međunarodna zajednica „čini dosta“ da pomogne, ali da „ponekad odluke treba donositi veoma, veoma brzo.“ „Ovaj režim će sigurno pasti jednog dana“, dodala je.

Pre sastanka sa Džonsonom u Londonu je rekla da će insistirati na tome da Ujedinjeno Kraljevstvo i zapadni saveznici pooštre sankcije Belorusiji.

Ona je za Fajnenšel tajms objasnila da sankcije sadrže „rupe“ i apelovala je na snažniju saradnju sa SAD.

Tihanovska je rekla da ju je Džonson uverio da će Ujedinjeno Kraljevstvo pomoći da se uspostavi „više tačaka pritiska“ na Lukašenkovu vladu.

To će uključivati pomoć beloruskim novinarima koji su prinuđeni da napuste zemlju, kao i aktivistima i humanitarnim organizacijama.

Bi-Bi-Si podseća da ima još nerešenih slučajeva u vezi s beloruskim disidentima, između ostalih, novinara Pavela Šeremeta koji je ubijen 2016. u Kijevu u eksploziji automobila bombe.

Šeremet je svojim izveštavanjem o političkoj represiji razbesneo beloruske vlasti.

On je uhapšen 1997, prebijan 2004, a onda je emigrirao u Rusiju gde je postao poznati TV reporter.

Kritikovao je i vojnu intervenciju Rusije u Ukrajini 2014, kao i, kako je rekao, greške Ukrajine u odnosu na Rusiju.

Šest godina pre njegove smrti osnivač beloruske disidentske grupe Povelja 97 Oleg Bebenin je pronađen obešen u svojoj vikendici nedaleko od Minska.

Zvaničnici su rekli da je reč o samoubistvu, ali su njegove kolege odbacile te navode, a jedan od njih je rekao da su na telu Bebenina bile sumnjive povrede.

Nije rešen ni nestanak četvoro beloruskih disidenata 1999-2000.

Zelenski naredio procenu bezbednosti Belorusa u Ukrajini
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski naredio je procenu bezbednosnih rizika po Beloruse u Ukrajini, nakon smrti prodemokratskog aktiviste Vitalija Šišova u Kijevu, javlja AFP.
“Svaki Belorus koji može da bude meta kriminalaca u vezi sa njegovom političkom pozicijom, mora da dobije  posebnu i odgovarajuću zaštitu“, naveo je Zelenski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari