ostrva takešima, dokdoFoto: EPA/KOREAN COAST GUARD

Jednostavna činija karija našla se u središtu najnovijih napetosti u dugotrajnim teritorijalnim nesuglasicama između Japana i Severne i Južne Koreje.

Mediji u Severnoj i Južnoj Koreji besno su reagovali pošto je na internetu objavljena vest o kariju sa plodovima mora koji se prodaje u Japanu, a u njemu se nalaze dve gomilice pirinča oblikovane tako da izgledaju kao ostrva Takešima, koja Koreanci zovu Dokdo.

Stenovita ostrva, koja leže na otprilike pola puta između ovih zemalja u Japanskom moru, odnosno Istočnom moru prema Koreancima, su pod upravom Južne Koreje, ali Japan insistira na tome da su integralni deo njegove teritorije.

Spor oko suvereniteta ostrva bacio je senku na bilateralne odnose tokom proteklih godina.

Kako prenosi Gardijan, obrok se u Japanu servira sa japanskom zastavom zabodenom u jednu od gomilica pirinča, koje su okružene “morem” od kari sosa.

Severnokorejski državni veb sajt Uriminzokkiri naveo je da činija ovog karija oslikava “ambicije Japana da preuzme ostrva”.

Ovaj obrok koji se našao u središtu kontroverze služi se u jednom restoranu na ostrvu Okinošima u japanskoj prefekturi Šimane, koja se nalazi najbliže osporavanoj teritoriji.

Južnokorejski mediji su takođe preneli vest o ovom kariju, a jedan univerzitetski profesor je za list Dong-A-Ilbo izjavio da Japan koristi “klasičan jeftini trik” da promoviše svoje pretenzije na ostrva.

Ovo nije prvi put da je neka vrsta hrane pokrenula nesuglasice.

Japanski zvaničnici su protestovali kada su se škampi ulovljeni u vodama oko ostrva Takešima pojavili na meniju jednog banketa tokom državne posete tadašnjeg američkog predsednika Donalda Trampa Južnoj Koreji.

Ova ostrva su bila uzrok zaoštravanja odnosa i pred Olimpijske igre u Tokiju, pošto je južnokorejska vlada protestovala protiv toga da ona budu uključena u mapu na sajtu japanskog komiteta za organizaciju Igara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari