Cipras: Posle odiseje, Grčka opet normalna zemlja 1Foto: FoNet/AP

Grčki premijer Aleksis Cipras izjavio je danas da se Grčka posle osam godina odiseje s programima pomoći kojom je prevazišla dužničku krizu, sprema da opet bude normalna, prenosi Radio Slobodna Evropa.

Cipras se danas obratio sa zapadnog ostrva Itaka, rodnom mestu Odiseja, čije je mitsko desetogodišnje putovanje opevao Homer, preneo je Asošiejtid pres.

„Od 2010. Grčka je prošla kroz modernu odiseju“, rekao je Cipras u govoru ispunjenim homerovskim i pomorskim aluzijama.

Navodeći da je „Itaka samo početak“, Cipras je rekao da je grčka povratila finansijsku slobodu posle godina popuštanja pred zahtevima kreditora koji su zajmove uslovljavali oštrim rezovima i bolnim reformama.

Pre osam godina tadašnji premijer Jorgos Papandreu obratio se Grcima sa istočnog ostrva Megisti i obavestio ih je da je zemlja praktično bankrotirala i da će joj biti potrebna finansijska pomoć.

Da bi dobila zajmove, Grčka je morala da uvede oštre rezove i izađe iz dubokog deficita. Tokom godina krize, grčka privreda se smanjila za četvrtinu s ogromnim rastom nezaposlenosti koja je donekle smanjene, ali je i dalje svaki peti Grk bez posla.

„Sada smo stigli na naše odredište. Paketi pomoći koji su sa sobom nosili štednju i recesiju i pretvorili zemlju u socijalnu pustinju, gotovi su“, rekao je Cipras.

On je dodao da je Grčka povratila pravo da definiše svoju sudbinu i budućnost „kao normalna evropska zemlja, bez mera koje nameću strani zvaničnici“.

„Nema više ucena, nema više žrtvovanja našeg naroda“, rekao je grčki premijer.

Grčka je, međutim, i dalje uslovljena štednjom koju su nametnuli kreditori, mada nema strahovanja od novih rezova ili mera štednji, osim već dogovorenih, poput smanjenja penzija i povećanja poreza 2019. i 2020.

Mada više neće morati da prolazi kroz redovne provere kreditora da bi dobila novac, Grčka se ne može vratiti slobodnijem sistemu koji je i uvukao zemlju u haos.

Grčka je okončala treći i poslednji program uzimanja pomoći od finansijskog fonda evrozone za hitne intervencije. Ovaj fond je Atini u prethodne tri godine uplatio 61,9 milijardi evra.

Grčka je na raspolaganju imala još 24,1 milijardi evra u okviru ovog programa, ali joj taj novac nije bio potreban, saopštio je ranije fond. Ova suma treba da joj omogući predah do leta 2020. Posle toga bi morala da stane na noge, ali bi svaka omaška u budžetu mogla da joj podigne kamate na pontencijalno neodržive nivoe.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari