Premijer Grčke Aleksis Cipras juče je na sednici poslaničke grupe svoje stranke Siriza obelodanio sadržaj predloga za reviziju Ustava, u kojem je najkrupnija tačka oprezan korak ka novom odnosu crkve i države koje u Grčkoj nisu razdvojene.
„Država i Crkva imaju zrelosti, mudrosti i osetljivosti da prihvate ispravljanje svog odnosa. Došlo je vreme da se Ustavom eksplicitno učvrsti verska neutralnost grčke države sa svim što to podrazumeva – zakonski i u praksi“, rekao je premijer.
Druga predložena izmena Ustava kojih je ukupno 15, jeste ustavno uspostavljanje proporcionalnog izbornog sistema koji je u Grkoj sada mešovit i može se menjati zakonom.
Dalje se predlaže da se smenjivanje Vlade oteža uvođenjem u Ustav „konstruktivnog izglasavanja nepoverenja“, tako što Skupština ne može prihvatiti ni predlog za glasanje o tome, sem ako unapred, pre glasanja o poverenju, nema nekog drugog kandidata za predsednika Vlade, umesto onoga o poverenju u koga treba da glasa.
Cipras je rekao da to „stvara političku stabilnost, pošto se otežava da dođe do prevremenog prestanka mandata, stvarajući uslove za četvorogodišnje političke cikluse, bez taktiziranja i uticaja vaninstitucionalnih političkih centara“.
Sledeći predlog za izmenu Ustava Grčke je da se uvede da predsednik Vlade može biti samo neko od poslanika, odnosno, kako je rekao Cipras, „predsednika Vlade nužno mora birati grčki narod“, da bi se „izbeglo ponavljanje vanrednih političkih prilika u kojima se za premijere postavljaju oni koji nisu prošli kroz muku narodnog glasanja“, dodao je on.
Uz to, rekao je Cipras, Siriza insistira na ustavnom „garantovanju prava na referendum po narodnoj inicijativi“, ali samo za „presudna nacionalna pitanja ili o nekom zakonu“. Predlog za izmenu Ustava je i uvođenje „narodne zakonodavne inicijative“, pošto sada zakone može da predlaže samo Vlada.
Među ostalim predloženim promenama Ustava su izmena procedure izbora predsednika Republike, uz mogućnost da ga u nekim slučajevima bira i narod, a ne samo zastupnici, stroži uslovi osnivanja nezavisnih institucija i regularnih tela koja su se umnožila u Grčkoj, strože regulisanje imuniteta, odnosno pravosudne odgovornosti poslanika i ministara, ograničavanje broja mandata tokom kojih neko može biti poslanik.
Preuzeto sa Al Jazeera Balkans
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.