Članovi SNS u Nikšiću na privremenom radu 1Predrag Rajić Foto: Medija centar

Svih osmoro državljana Srbije koji su prošle nedelje proterani iz Crne Gore zbog, kako je obrazloženo „neposedovanja dozvola za privremeni boravak i rad, kao i potvrde o prijavi rada“, funkcioneri su Srpske napredne stranke, piše podgorička Pobjeda.

Reč je članovima SNS-a iz Niša – Vladimiru Vojvodiću (38), Jeleni Denić (41), Oliveri Đorđević (38), Jeleni Nešić (41), Andrijani Stanković (26), Bojanu Deliću (22), Vuku Mladenoviću (23) i Nikoli Aleksiću (35).

Navodno su u Nikšić poslati na osnovu ugovora o delu koji su sklopili sa Novom srpskom demokratijom, strankom Andrije Mandića, za period od petnaest dana (od 25. januara do 10. februara) u vrednosti od 500 evra.

Bili su, kako se tvrdi, angažovani da „obave terenske poslove i evidentiraju njihove glasače“.

Podsećamo da su istoga dana kada je počeo da teče ugovor o delu ovoj grupi članova SNS za njihov rad u Nikšiću, gde se 14. marta održavaju lokalni izbori, na graničnom prelazu Ranče, Pljevlja zadržani „radi detaljne kontrole“ četvorica srpskih državljana kod kojih je pronađeno 26.500 evra, laptopovi i zastave Srbije.

Pretpostavlja se da su Nemanja Stajić, sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije objekata grada Beograda i član Glavnog odbora Srpske napredne stranke, koga mediji opisuju kao „Vučićevog čoveka“ i „Vesićevog urbanistu“, i njegova „ekipa“, takođe bili angažovani za izbornu kampanju u Nikšiću, što su potvrdili izvori našeg lista.

Kako su naveli, oni su trebali da se pridruže predizbornim aktivnostima u Nikšiću Stajićevim kolegama iz stranke, Predragu Rajiću, poslaniku SNS u Skupštini Srbije i Vladimiru Mandiću, odborniku SNS u Skupštini grada Beograda.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je tokom posete Parizu komentarisao proterivanje srpskih državljana iz Crne Gore, kada je naveo da ga je „sramota i da priča o tome“.

„Ali mi moramo biti odgovorni, i ne smemo da ugrozimo poziciju Srba dole“, naveo je.

Međutim, iz niške opozicije su oštro reagovali na vest o proterivanju istaknutih naprednjaka, navodeći da se „nastavlja urušavanje i kompromitovanje Niša kako na lokalnom tako i na međunarodnom nivou“.

Niška opozicija se pita i po kom osnovu su proterane Nišlije pravdale svoje odsustvo sa radnih mesta u Nišu.

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić smatra da je proterivanje niških naprednjaka skandal i „direktan dokaz mešanja SNS-a u izbore u susednim državama“ čime, kako je navela, ruše i ruže međunarodni ugled Srbije.

Takođe, istakla je i kršenje zakona Republike Srbije „u slučaju da su, a imamo osnovane sumnje da jesu, odsustvovali sa svojih radnih mesta bez zakonskog osnova“.

Među poznatijima iz „ekipe iz Niša“ je, navodi crnogorska Pobjeda, omladinac SNS Vuk Mladenović poznat, kako podsećaju, kao jedan od provokatora na protestu opozicije „1 od 5 miliona“, pre skoro dve godine u Nišu.

Tada je Mladenović predvodio grupu mladih aktivista SNS-a koji su imali zadatak da viču „fašisto, fašisto“ i „lopove, lopove“, dok je svoje izlaganje imao Boško Obradović, jedan od lidera opozicije.

Jedan od proteranih je i Vladimir Vojvodić, za koga Pobjeda navodi da je „dugo godina bio perjanica DSS-a“.

Zatim je, ukazuju, oformio odbor Samostalnog DSS-a, pa prešao u Jedinstvenu Srbiju, gde se kratko zadržao i prešao u SNS.

Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Siniša Bjeković juče je u Nikšiću pozvao na smirivanje političkih tenzija koje, kako ističe, polako vode u anarhiju.

On se upoznao sa dokumentacijom koja je prikupljena povodom nekoliko slučajeva moguće povrede ljudskih prava.

Radi se i o proterivanju osam državljana Srbije iz Crne Gore, te sumnjama za vređanje i pretnje, koje je predsednici nikšićkog odbora Liberalne partije Jeleni Marković uputio njen standovac, tražeći pritom od nje da ukloni crnogorsku zastavu sa balkona.

„Ono što je najgore u svoj ovoj situaciji je da su političari možda i najmanje reagovali, odnosno najmanje uključeni u ove pojave. Ključni je cilj da se podigne svest kod građana, da nema konflikta, da nema nasilja kao rešenja bilo kog pitanja. U protivnom, ulazimo u stanje koje bih ja najradije nazvao anarhijom“, kazao je Bjeković.

„Atmosfera armagedona“

U nikšićkom odboru Građanskog pokreta URA najoštrije su osudili nasilje nad predsednicom nikšićkog odbora Liberalne partije Jelene Marković zbog isticanja crnogorske zastave na terasu iznajmljenog stava u kojem živi. Desničarski diskurs, navodi URA, koji stiže i iz srpskog i iz crnogorskog tabora „predstavlja veoma ozbiljnu prepreku građanskom konceptu države jer podstiče nasilno ponašanje“. Poručili su da neće tolerisati promovisanje desničarske agresivnosti od koje god nacije da dolazi. U URA smatraju da se destrukciji koju promovišu nacionalisti treba suprotstaviti na vreme, jer, kako objašnjavaju, manipulacije nacionalnim osećanjima uvek imaju veoma opasne posledice.

„Pred lokalne izbore u Nikšiću, i srpska i crnogorska desnica kreiraju napetu atmosferu armagedona, poslednje bitke između dobra i zla. Ne dozvolite da na predstojećim izborima vašim glasom upravlja politički proizvedena nacionalna mržnja“, zaključuju u pokretu URA.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari