Članstvo u EFTA "plan B" za Bregzit 1Foto: EPA-EFE JULIEN WARNAND

Neki britanski ministri i opozicioni laburisti zagovaraju ideju da se Velika Britanija pridruži Evropskom udruženju za slobodnu trgovinu (EFTA) kao „plan B za Bregzit“ ako parlament odbaci sporazum o povlačenju iz Evropske unije koji je postigla premijerka Tereza Mej, a lideri EU odobrili na samitu u nedelju.

Ministar za zaštitu životne sredine Majkl Gouv i ministarka za rad i penzijsko osiguranje Ember Rad formirali su međustranački savez kako bi izdejstvovali članstvo u EFTA pošto su neki ministri izgubili nadu da će premijerkin sporazum biti odobren, preneo je San.

„Mislimo da to neće uspeti. Čini se da je protivljenje sada toliko snažno da će Tereza Mej morati zaista žestoko da se bori da to preokrene“, rekao je jedan neimenovani ministar za britanski list. Prema ideji nazvanoj „Norveška plus“, Velika Britanija bi se pridružila EFTA da bi tokom privremenog perioda odČlanstvo u EFTA „plan B“ za Bregzit

Lideri 27 država članica EU odobrili su u nedelju, posle manje od sat vremena razgovora u Briselu, dva ključna dokumenta o Bregzitu: sporazum o povlačenju iz EU u kojem su postavljeni uslovi izlaska Velike Britanije iz Unije, kao i političku deklaraciju kojom se definiše kakvi će biti budući odnosi dve strane nakon Bregzita, uključujući pitanja kao što su trgovina i bezbednost. Međutim, sporazum iz Brisela tek treba da odobri britanski parlament u kojem mu se protivi veliki broj poslanika.

Tereza Mej je juče najpre izdala saopštenje u pisanoj formi, a zatim i tokom govora obavestila članova parlamenta o sporazumu koji je u nedelju potpisan u Briselu. Pred njom je sada težak zadatak da poslanike ubedi da prihvate sporazum. Premijerka će tokom naredne dve nedelje putovati po zemlji i pokušavati da pridobije podršku za sporazum pre nego što parlament bude glasao o njemu, što se očekuje oko 12. decembra.

Neimenovani izvori iz britanske vlade su za Gardijan rekli da je japanski premijer Šinzo Abe odložio svoju planiranu posetu Velikoj Britaniji za januar, kako bi Mej mogla „u potpunosti da se usredsredi na pridobijanje podrške za sporazum“, te da će ona svoju „punu pažnju posvetiti ubeđivanju skeptičnih članova parlamenta umesto posetama lidera drugih zemalja“.

Juče su objavljene i prve zvanične ekonomske analize sporazuma o Bregzitu, koje predviđaju da će, pod tim uslovima, za deset godina britanska ekonomija biti za četiri odsto slabija nego što bi bila da je zemlja ostala u EU, kao i da će zaduživanja vlade morati da budu povećana za 2,6 odsto.

U međuvremenu, Evropski sud pravde u Luksemburgu je odbacio pritužbu o pitanju legalnosti Bregzita, koju su podneli jedan 97-godišnji ratni veteran i još 12 Britanaca emigranata. Hari Šindler, koji živi u Italiji, i ostali koji žive u različitim zemljama članicama EU su tvrdili da referendum iz 2016. nije važeći zato što više od milion Britanaca koji žive u EU nisu mogli da glasaju. Francuski advokati koji su ih zastupali rekli su da zbog toga EU nije trebalo da prihvati zahtev iz izlazak Velike Britanije i otpočne pregovore koji su završeni sporazumom potpisanim u nedelju u Briselu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari