"Narednih 48 sati je ključno": Analiza CNN o političkoj karijeri Džozefa Bajdena 1Foto: EPA-EFE/Yuri Gripas / POOL

Nijednom predsedniku nikada nije bio potreban državni praznik kao što je Džozefu Bajdenu potreban 4. jul, piše CNN u analizi.

Bajden se grčevito bori da spase svoju političku karijeru eskalacijom prkosa. Ali on je u opasnosti da ga zapljusne sve veća plima, jer sve više demokrata izražava sumnje da može da pobedi Donalda Trampa posle katastrofalnog nastupa u debati.

Danas na Dan nezavisnosti predsednik će okupiti članove porodice koji će biti od ključnog značaja za njegova buduća razmatranja o njegovoj kampanji za reizbor u Beloj kući — jer mu je krajnje potreban ‘spor’ dan koji bi mu omogućio da se pregrupiše za potencijalno najkritičnijih 48 sati njegove političke karijere.

Dok su u sredu eksplodirale spekulacije da možda razmišlja o povlačenju iz trke, Bajden je nedvosmisleno izjavio da je u njoj da pobedi.

Zatim se sastao sa 20 demokratskih guvernera u Beloj kući kako bi pokušao da dokaže da ima energiju i oštroumnost da pobedi i vodi još četiri godine.

U petak, Bajden će dati intervju za ABC News koji se sada oblikuje kao još veći izazov od debate na CNN-u, s obzirom na njegovu potrebu da ostavi snažan korektivni utisak.

„Trčim. Ja sam kandidat Demokratske stranke. Niko me ne tera napolje. Ne odustajem“, izjavio je Bajden osoblju kampanje u telefonskom pozivu u sredu.

Problem je bio džet leg

Surova stvarnost koja se pojavljuje za predsednika jeste da uveravanja, promenljiva objašnjenja i spinovanje do kojih su do sada došli njegovi politički pomoćnici ne funkcionišu — jer možda neće biti odgovora na njegovu nevolju.

Slika nekoherentnog i slabog predsednika ostavila urezala se u umove 50 miliona gledalaca pre nedelju dana. Čak i daleko kompetentniji napor u kontroli štete od Bele kuće i Bajdenove kampanje do sada bi uspeo da izbriše taj utisak.

Pokušaji da se objasni njegov nastup na debati u Atlanti samo preusmeravaju pažnju na suštinski problem: velika većina glasača sumnja da je dovoljno sposoban da služi novi mandat koji će se završiti kada bude imao 86 godina.

Bela kuća je u sredu prihvatila Bajdenovu tvrdnju da imao loš nastup zbog umora nakon dva putovanja u Evropu početkom juna.

S obzirom na to da se predsednik vratio na tlu SAD više od nedelju dana pre debate, ovo je samo izazvalo nova pitanja o tome da li je u stanju da se nosi sa teškim zahtevima predsedništva – što često zahteva obimna putovanja.

Ideja da bi odloženi džet leg – u kombinaciji sa prehladom za koju su pomoćnici rekli da je imao – mogla da dovede do toga da Bajden zastane usred rečenica i ne uspe da napravi koherentan argument o pitanjima koja su osnovna za njegovu kampanju, nije ništa sprečila da zaustavi njegov politički pad.

A to je značilo da je sreda bio još jedan dan kada je fokus bio na Bajdenovoj kampanji koja se raspada, a ne na ozbiljnoj pretnji demokratiji i političkim slobodama Amerike za koje predsednik upozorava da predstavlja Tramp.

Na kraju dana žestokih udaraca predsedniku, visoki zvaničnik administracije rekao je za CNN da je postepena erozija njegove podrške među demokratama bila poput „talasa koji se razbija o obalu“.

Zvaničnik je dodao: „Prvo su to donatori. A onda su to izabrani zvaničnici. Sada će biti glasanje. To samo razbija otpor.“

Stvari su loše počele za Bajdena u sredu, a onda su se pogoršale.

Drugi demokratski izabrani zvaničnik pozvao je Bajdena da se povuče iz kampanje za reizbor. Zastupnik Raul Grijalva iz Arizone rekao je za Njujork tajms da bi podržao Bajdena ako bi on bio kandidat, ali da je „ovo prilika da se potraži neko drugi“.

Dodao je: „Ono što treba da uradi jeste da preuzme odgovornost a deo te odgovornosti je da izađe iz ove trke. Iako je malo drugih poslanika bilo tako iskreno, ima mnogo više onih koji dele stavove Grijalve i poslanika iz Teksasa Lojda Dogeta koji su se oglasili u utorak.

Istraživanja ne idu na ruku Bajdenu

Nove ankete takođe nose loše vesti za Bajdena. Istraživanje Njujork Tajmsa/Koledža Sijena otkrilo je da Tramp sada vodi za 49 odsto prema 43 odsto među verovatnim glasačima na nacionalnom nivou, što je povećanje od tri poena u odnosu na nedelju dana ranije pre debate.

U anketi CNN-a, bivši predsednik vodi sa pet poena (49 odsto prema 44 odsto, u anketama koje su sprovedene u potpunosti nakon predsedničke debate prošlog četvrtka).

Portparolka Bele kuće Karin Žan-Pjer izdržala je još jednu ‘tešku vožnju’ u sali za brifing, dok je pokušavala da objasni zašto je Bajden tako loše nastupio u Atlanti.

„Ono što želim da kažem jeste da je u pitanju džet leg i prehlada. To su dve stvari i čuli ste to u njegovom glasu kada je vodio debatu“.

Nastup Bajdena je pokrenuo krug poziva ključnim demokratskim moćnicima, uključujući lidera većine u Senatu Čaka Šumera, lidera manjine u Predstavničkom domu Hakima Džefrisa, bivšu predsednicu Predstavničkog doma Nensi Pelosi, republičkog predstavnika Južne Karoline Džejmsa Klajberna i njegovog prijatelja senatora iz Delavera Krisa Kunsa.

Neki od najviših demokrata u Predstavničkom domu rekli su da je vreme da se predsednik povuče. Pojedini su pak zabrinuti zbog ludila koje bi moglo da nastane ako predsednik ode i ostavi vakum moći na predsedničkoj listi.

Još jedan problem za Bajdena jeste to što ključne demokratske ličnosti koje i dalje podržavaju predsednika jasno stavljaju do znanja da on mora učiniti više da preoblikuje percepciju javnosti o njegovim sposobnostima i ne isključuje mogućnost da napusti trku.

„Poverovaćemo mu da će doneti ispravnu odluku“, rekao je predstavnik Merilenda Džejmi Raskin za CNN. A predstavnica iz Mičigena, Debi Dingel, sumirala je Bajdenove kritične dane koji su pred nama kada je upozorila: „Ima veoma kratak period da razgovara sa američkim narodom“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari