"Haris postavila zamku, Tramp stalno upadao": CNN analizira da li će debata oblikovati izbore 1Foto: EPA-EFE/DEMETRIUS FREEMAN / POOL

Donald Tramp je pobedio Kamalu Haris u virtuelnom bacanju novčića pre predsedničke debate – ali to je otprilike sve što je osvojio, piše CNN u analizi sinoć održane debate u Filadelfiji.

Od prvih trenutaka u utorak uveče, kada je potpredsednica Kamala Haris prišla podijumu gde je bio Tramp i gotovo ga naterala da se rukuje sa njom, ona je diktirala uslove njihovog kritičnog sukoba tačno osam nedelja pre izbora.

Za Haris sinoćnje debatno veče teško da je moglo biti bolje, navodi CNN.

Bila je energična i prepuna pozitivne vizije budućnosti. Tramp je bio namrgođen, buncao je i kritikovao Ameriku kao propalu naciju, činilo se da nije u igri.

Potpredsednica, koja se na momente mučila u spontanim situacijama, izvela je najimpozantniji nastup u svojoj političkoj karijeri.

Tramp, koji je ušao u debatu predviđajući da će dokazati maksimu bokserskog šampiona Majka Tajsona da „svako ima plan dok ga ne udare u usta“, i sam je bio zapanjen višestrukim udarcima a nekoliko ih je jakih dobio.

U trenutku kada je skoro trećina birača u jednoj nedavnoj anketi sugerisala da žele da znaju više o Haris, čini se da će učinak potpredsednice povećati njen rejting.

Tramp, u međuvremenu, nije uložio mnogo napora da promeni percepciju o svojim distopijskim namerama među ključnim biračima koji će odlučivati o izborima.

Pobede u debatama se ne pretvaraju uvek u pobede na izborima

Često su potrebni dani ili nedelje da predsednička debata prodre duboko u biračko telo i da se slegnu  utisci.

Kandidati koji trijumfuju na sceni debate ne pobeđuju uvek na izborima. Procenjeno je da su i Tramp 2016. i predsednik Džordž V. Buš 2004. izgubili debate, ali su potom osvojili Belu kuću.

Čak i ako izgubi tlo pod nogama nakon debate, Tramp je dugo imao prednost u pogledu dva glavna pitanja na izborima – ekonomije i imigracije.

S obzirom da mnogi glasači još uvek čekaju na prednosti ekonomskog oporavka nakon pandemije, nije sigurno da će bilo kakva debata biti odlučujući faktor u njihovom glasanju.

I Trampove mračne poruke o imigraciji i kriminalu mogu biti hiperbolične, ali su se u prošlosti pokazale kao moćne.

Takođe uvek postoji šansa da bi šokantni događaji kod kuće ili u inostranstvu u naredna dva meseca mogli da preokrenu ravnotežu.

Iako je prerano reći da li će se snažan učinak Harisovove pretvoriti u novi zamah, njena kampanja će biti optimistična da je poboljšala svoje šanse među, možda, 200.000 neopredeljenih birača koji će odlučiti o sledećim izborima u nekoliko država.

Haris je postavila zamku. Tramp je stalno upadao u nju

Haris nije gubila vreme proveravajući svoje ciljeve u utorak uveče.

Direktno se obratila gledaocima kod kuće, obećavajući da će ublažiti teret zaposlenih Amerikanaca koji se bore sa visokim cenama namirnica i stanova.

Podbadala je Trampa oko njegovih skupova i nazivala ga slabim. I, začuđujuće, svaki put je ušao u zamku, sa besnim ispadima koji su podstakli njene tvrdnje da on nije sposoban za novi mandat i da zemlja ima šansu da se pomeri iz njegovog gorkog haosa.

Njena detaljna priprema se isplatila jer je izbegavala greške koje su ugrožavale kampanju.

Što je najvažnije, Haris je potvrdila da je bila ispravna odluka demokrata da odbace Bajdena kao svog kandidata, izvodeći forenzičku demontažu Trampovog karaktera, politike i nasleđa koje je izostalo u junu kada je Bajden imao debatu sa Trampom.

„Prvo, dozvolite mi da odgovorim na skupove“, rekao je Tramp. „Ljudi ne napuštaju moje mitinge. Imamo najveće skupove, najneverovatnije skupove u istoriji politike“.

Bio je to klasičan primer kako je Haris u više navrata koristila uočene nedostatke u Trampovom karakteru da bi mu dao prostor da potkopa sopstveni učinak u debati.

Nesposobnost bivšeg predsednika da se odupre mamcu koji je neprestano visio ispred njega značila je da je najstrašniji politički izvođač modernog vremena proveo veče više samodestruktivno nego destruktivno za svog protivnika.

Kada je ponovio rasističku klevetu o haićanskim imigrantima koji jedu kućne ljubimce  čak je i njegov potpredsednički kandidat, Džej Di Vens priznao da to možda nije istina.

Haris je, nakon što je videla da njen protivnik potvrđuje njene optužbe o svom ekstremizmu, samo odmahnula glavom.

Nakon što je odbila da bude uvučena u Trampove pokušaje da od izbora napravi referendum o njenoj rasi i polu. „Mislim da je tragedija što imamo nekoga ko želi da bude predsednik, ko je dosledno, tokom svoje karijere, pokušavao da koristi rasu da podeli američki narod“, rekla je ona.

Ipak, ni njen nastup nije bio savršen. Izbegla je da odgovori na svoje prvo pitanje – klasično razmatranje da li su birači sada bolji nego pre četiri godine.

Ona takođe nije direktno rekla da li se kaje zbog smrti 13 američkih vojnika ubijenih 2021. u haotičnom povlačenju SAD iz Avganistana čija je smrt postala centralni deo Trampove kampanje.

Ali čak je i njeno izbegavanje pokazalo kako je postala efikasnija politička glumica dok se okrenula svojim tačkama razgovora, a Tramp nije bio u stanju da je efikasno unakrsno ispita.

Tramp nije izneo svoj najbolji slučaj

Trampova nesposobnost da se fokusira na dosledan napad na Haris ili da ostavi po strani njene transparentne napore da mu skrene pažnju potvrdila je strahove mnogih republikanaca razočaranih njegovim dosadašnjim neuspehom da se efikasno nosi sa svojim novim protivnikom.

Ironično, Tramp je patio od istog deficita koji je mučio Bajdena u njihovoj debati u junu – nije mogao da privuče svog protivnika i nije bio u stanju da iznese snažan plan za budućnost.

Tramp je često padao u desničarske ‘zečije rupe’, praveći analogije koje bi razumeli samo redovni gledaoci konzervativnih medija.

Njegova retorika više ličila na jedan od njegovih divljih mitinga. U odbranu svog prvog mandata i globalnog liderstva, citirao je mađarskog premijera Viktora Orbana, doprinoseći tvrdnji Haris da obožava strane autokrate.

Trampov tim se borio da se mikrofoni isključuju kada kandidati ne govore – očigledno da bi osujetili  želju potpredsednice da u realnom vremenu proveri bivšeg predsednika i ograniči njegovo iskušenje da je prekine.

Ipak, ograničenja su pogodila Trampa. Bio je primoran da bude nem dok je Haris iznosila ono što bivši predsednik nikada ne dobija u javnosti.

Jedan od načina da se proceni debata jeste da se utiša zvuk na televiziji i gleda govor tela kandidata. Tramp je u utorak uveče grčio mišiće oko usta dok mu je lice izgledalo kao grom.

Haris je zadavala udarce sa znalačkim osmehom i gledala direktno u oči gledaocima kod kuće.

Najveći neuspeh bivšeg predsednika bio je u tome što nije uspeo da ispita najveću slaboist Harist. Često je jaka u scenarijskim situacijama, ali zna da se baci u defanzivu kada je situacija spontana.

Tramp je stvorio premalo tih trenutaka da bi uznemirio svoju rivalku. Trebalo mu je da dođe do završne reči da iznese svoju najjaču moguću rečenicu – da Haris, kao vitalni deo administracije više od tri godine, nije uradila ništa od stvari za koje sada kaže da bi uradila.

Takođe se pokolebao oko pitanja koje se pokazalo pogubnim za njegov položaj među ženskim glasačima u anketama – abortus.

Tramp je i tražio zasluge za izgradnju konzervativne većine u Vrhovnom sudu koja je poništila ustavno pravo na abortus širom zemlje i lažno tvrdio da je većina Amerikanaca oduvek želela da se to pitanje vrati državama.

Ovo je otvorilo put za Haris da iznese gorljivu rečenicu: „To je uvredljivo za žene Amerike“.

Najjači momenti bivšeg predsednika došli su odmah na kraju debate kada je kritikovao Haris i Bajdena zbog ruske invazije na Ukrajinu.

Podigao je bauk nuklearne eskalacije od strane Rusije i predstavio se kao jedina stvar između Sjedinjenih Država i Trećeg svetskog rata.

Njegovi zaveti da će okončati sukob možda su bliži osećanjima u srcu nego što je Bajden obećao da će ostati uz Kijev koliko god bude potrebno.

Ali Haris je verovatno bila u pravu kada je rekao da se Trampov plan može postići samo sklapanjem mira koji favorizuje predsednika Vladimira Putina.

Čak i tokom njegovih sukoba sa Haris oko rata u Ukrajini, izgledalo je da je Tramp čeznuo za izbornom kampanjom koja bi mu bila mnogo prijatnija od one koju sada vodi.

„Ne kandidujete se protiv Džoa Bajdena, vi se kandidujete protiv mene“, rekla mu je potpredsednica, u izjavi koja pomaže da se objasni Trampova dezorijentacija, a možda i definišu čitavi izbori.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari