Vašington i Kongres imaju svoj sopstveni, često nedokučiv, jezik.
Zbog toga, navodi CNN, može biti donekle zbunjujuće ako želite da shvatite šta zapravo znači to što je mesto predsedavajućeg Predstavničkog doma ostalo upražnjeno.
U pokušaju da pruži odgovore na brojna pitanja koja okružuju haos u Vašingtonu, CNN je na jednom mestu napravio sveobuhvatnu kompilaciju izvešaja o događanjima na Kapitol hilu.
Šta se dođavola događa u Vašingtonu?
Predstavnički dom je ostao bez predsedavajućeg – osobe koja, prema ustavu, treba da bude lider ovog tela.
To znači da je Dom u suštini paralizovan dok ne bude postavljen novi predsedavajući.
Za sada je na mestu „privremenog predsedavajućeg“ Patrik Mekhenri, što znači da ovaj republikanac iz Severne Karoline u osnovu može da „drži svetla upaljenima“, ali nema moć da donosi zakone u Dom.
Šta Kongres mora da uradi?
Prva na listi najhitnijih stvari je – zadržati vladu otvorenom. Privremeno finansiranje ističe 17. novembra a zatvaranje vlade, ako do njega dođe, bi uticalo na svakog Amerikanca.
Novi predsedavajući će morati da pregovara sa Senatom i Belom kućom kako bi se postigao dogovor o potrošnji koji i republikanci u Domu i demokrate u Senatu mogu da „svare“.
Druga najvažnija stvar je – da se odluči šta raditi sa Ukrajinom.
Ukrajina troši municiju veoma brzim tempom a SAD i druge zemlje je sve sporije snabdevaju.
Zašto je Mekarti tako kratko bio na funkciji?
Republikanac Kevin Mekarti je bio na toj fukciji od januara, kada je osvojio mesto posle 15 rundi glasanja.
Smenjen je 3. oktobra pošto je osmoro republikanaca glasalo za.
U okviru niza sporazuma sa tvrdokorašima kroz koje je morao da prođe kako bi uopšte uspeo da dobije funkciju, Mekarti je morao da pristane da je potrebno da samo jedan član zatraži njegovu smenu, a ove sedmice taj član je bio republikanac iz Floride Met Gec.
Zbog čega se osmoro republikanaca sukobilo sa Mekartijem?
Bili su ljuti što je Makarti sklopio dogovor sa demokratama da spreči delimično zatvaranje vlade i privremeno finansira vladu na 45 dana.
Takođe su bili frustrirani zbog uslova sporazuma koji je on sklopio sa predsednikom Džozefom Bajdenom o podizanju granice nacionalnog duga ranije ove godine.
Osim toga, mnogi od onih koji su glasali za njegovu smenu, predvođeni Gecom, su imali i lične konflikte sa Mekartijem, optužujući ga da nije održao reč.
Da li se ovo ikada ranije dogodilo?
Smena predsedavajućeg Predstavničkog doma u sred kongresne sezone je bez presedana.
Ovakav vid haosa u Domu, u kojem stranke ne mogu da se dogovore oko predsedavajućeg, je više bio uobičajen pre Građanskog rata.
Ko bira predsedavajućeg?
Većina članova Kongresa – 218 ako su svi prisutni i glasaju – bira predsedavajućeg.
Ali političari su tradicionalno podeljeni po strankama kada biraju svog predsedavajućeg.
Ako sve demokrate glasaju za demokratskog lidera, poslanika Hakima Džefrisa iz Njujorka, to znači da republikanci u svojim redovima moraju da pronađu 218 glasova za koga god da su se izjasnili.
Šta kaže javno mnjenje?
Politički komentator CNN-a Skot Dženings je ukazao na jedno istraživanje javnog mnjenja koje je ova medijska kuća sprovela tokom leta, a čiji su rezultati pokazali da Amerikanci više veruju da će republikanci u Kongresu (54 odsto) nego Bajden (45 odsto) uspeti da reše najveće probleme sa kojima se zemlja suočava.
Ali, umesto da se bave tim problemima, republikanci se prepiru među sobom.
„Mislim da su republikanci izbacili verovatno najpopularnijeg republikanskog lidera u Kapitolu, i to je ludo“, kaže Dženings.
„Poslednje što je on uradio jeste da zadrži vladu otvorenom na nepristrasan način. Tvrdim da vojnici smatraju da je to važno zato što će sada nastaviti da primaju platu. Tako da je on uradio odgovornu stvar. A sada je stradao zbog toga“, dodao je.
Da li Tramp ovde ima ulogu?
Bivši predsednik Donald Tramp i trampizam su vredni pažnje.
Mekarti je osvojio mesto predsedavajućeg uz Trampovu podršku, a smenjen je pošto je Tramp pogurao zatvaranje koje je Mekarti pokušao da izbegne.
Stiven Kolinson iz CNN-a je to ovako rekao: „Makartijev kratki boravak na funkciji je naglasio kako se Republikanska partija u doba Donalda Trampa pretvorila u jednu od velikih sila nestabilnosti u američkom životu, a potencijalno i u svetu“.
Da li bi Tramp mogao da postane predsedavajući?
Nekoliko republikanaca je sugerisalo da bi možda Tramp trebalo da postane novi predsedavajući Predstavničkog doma.
Predsedavajući tehnički ne mora da bude član Kongresa, ali do sada su svi uvek bili.
Ali pravila samih republikanaca u Domu bi mogla da spreče Trampa da dobije mesto zato što ona zahtevaju da bilo ko ko je pod optužnicom „za delo za koje može da bude izrečena kazna od dve ili više godine zatvora“ mora da odstupi sa funkcije.
Tramp je optužen u četiri odvojena krivična slučaja.
Ko su kandidati za Mekartijevog naslednika?
Ima nekoliko onih koji aktivno traže podršku i nekoliko drugih koji to čine mnogo tiše.
Stiv Skalize – republikanac iz Luizijane, koji je lider većine u Domu i bio je Mekatrijev broj dva – je kandidat.
Početkom ove godine mu je dijagnostifikovan višestruki mijelom, ali Skalize je u septembru novinarima rekao da se zahvaljujući tretmanu njegov rak „dramatično smanjio“.
Njega je 2017. na treningu republikanskog bejzbol tima vatrenim oružjem ustrelio napadač koji je u javnosti poznat po mržnji prema konzervativcima.
On se 2014. suočio sa negativnim reakcijama zbog toga što je 2002. održao govor pred belim suprematistima, iako se kasnije izvinio i rekao da je to zažalio.
Džim Džordan – republikanac iz Ohaja koji predsedava Odborom za pravosuđe Doma se takođe kandiduje.
Poznat po tome što retko nosi jaknu i kao glasan i čest kritičar demokrata, on je bio jedan od glavnih zagovornika Trampa tokom dve procedure za opoziv.
Kevin Hern, republikanac iz Oklahome koji predsedava konzervativnom grupom poslanika pod nazivom Republikanski studijski komitet, razmatra mogućnost da se kandiduje za lidera. Njegov komitet ima veliki blok članova GOP-a.
Patrik Mekhenri, republikanac iz Severne Karoline koji je prvi put izabran u Kongres sa 29 godina, bio je Mekartijev saveznik.
Sada je on privremeni predsedavajući.
Izvor blizak Mekhenriju rekao je za CNN da kongresmen svoju ulogu trenutno vidi kao čuvara koji je fokusiran na to da sprovede svoj stranački blok kroz trku za izbor novog predsedavajućeg.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.