Koliko je kineska vojska borbeno spremna? 1Foto: EPA-EFE/RITCHIE B. TONGO

Posle višemesečnih intenzivnih spekulacija i zvanične suzdržanosti, Kina je konačno potvrdila da su njena dvojica bivših ministra odbrane koji su nestali iz javnosti prošle godine pod istragom za korupciju.

Njihov dramatičan pad razotkrio je duboko ukorenjene malverzacije u vojnom sektoru ključnom za kineskog lidera Si Đinpinga uprkos njegovom decenijskom ratu protiv korupcija, što je pokrenulo pitanja o borbenoj gotovosti zemlje u vreme pojačanih geopolitičkih tenzija, piše CNN.

Li Šangfu, koji je naprasno smenjen sa mesta ministra odbrane u oktobru nakon samo sedam meseci na funkciji, i Vei Fenghe, koji je služio od 2018. do 2023. izbačeni su iz vladajuće Komunističke partije nakon istrage, a oba slučaja su predata vojnim tužiocima, javili su državni mediji u četvrtak.

Ovaj dvojac je deo sveobuhvatne čistke kineskog odbrambenog establišmenta od prošlog leta, koja je povukla više od deset visokih generala i rukovodilaca iz vojno-industrijskog kompleksa.

Previranja u višim redovima Narodne oslobodilačke armije (PLA) dolaze u trenutku kada predsednik Si Đinping nastoji da kineske oružane snage učini jačima, spremnijima za borbu i agresivnijim u postavljanju svojih spornih teritorijalnih pretenzija u regionu.

Na vrhuncu svojih karijera, bivši ministri odbrane Li i Vei često su imali oštar ton pred najvišim vojnim zvaničnicima sveta. Na regionalnim bezbednosnim forumima, dvojica generala su upozorila da će se kineska vojska boriti „po svaku cenu“ ako se neko usudi da „odvoji“ Tajvan od Kine.

Takođe su ‘ispalili’ tanko prikrivene metke na Sjedinjene Države, obećavajući da će uzvratiti „hegemoniji“ u spornom Južnom kineskom moru.

Obojica su unapređeni pod Sijem. Ipak, njihova smena dolazi uprkos više od decenije dugoj kampanji kineskog lidera protiv korupcije, i naglašava, po mišljenju analitičara, poteškoće u sprečavanju korupcije na najvišim nivoima vojske.

„Dok je Sijeva antikorupcijska kampanja postigla određeni uspeh, nedostatak odgovarajućeg civilnog nadzora i nezavisnog pravnog sistema znači da se PLA oslanja na svoje interne istražitelje za nadzor, navodi Džejms Čar, naučni saradnik na Školi međunarodnih studija S. Rajaratnam u Singapuru.

„To je teško, tako da će se korupcija definitivno nastaviti“, smatra on.

Korupcija u nabavci oružja

Kao deo Sijeve ambicije da transformiše PLA u borbenu snagu „svetske klase“, Kina je uložila milijarde dolara u kupovinu i nadogradnju opreme.

Si je, takođe, izgradio raketne snage, elitni ogranak koji nadgleda arsenal nuklearnih i balističkih projektila zemlje koji se brzo širi.

Većina generala koji su otpušteni ili nestali bez objašnjenja prošle godine bili su povezani sa raketnim snagama ili vojnom opremom, uključujući Lija i Veija.

Pre nego što je postao ministar odbrane, Li je pet godina bio na čelu Odeljenja za razvoj opreme PLA. Inženjer po obrazovanju, ovaj 66-godišnjak je proveo decenije lansirajući rakete i satelite u jugozapadnoj Kini pre nego što je unapređen u štab PLA da se bavi nabavkom vojne opreme.

Vei (70) je bio inauguracioni komandant raketnih snaga. Krajem 2015, Si ga je unapredio. Veijeva dva naslednika u raketnim snagama takođe su otpuštena.

Optužbe protiv Lija iznete u saopštenju 24-članog Politbiroa stranke jasno ukazuju na korupciju u nabavci oružja.

Pored uzimanja i davanja mita i zloupotrebe položaja, Li je takođe optužen za „ozbiljno zagađivanje političkog okruženja i industrijske prakse u sektoru vojne opreme“, navodi državna televizija CCTV.

Joel Vuthnov, viši naučni saradnik na Univerzitetu nacionalne odbrane pri Pentagonu, rekao je da pažljivo sročena fraza ukazuje na dosluh između državnih firmi koja proizvode oružje i sistema nabavke PLA.

„Znamo da postoji neki dosluh, ali nije jasno – a KPK to ne bi priznala – da je kritično oružje zapravo podstandardno ili nije pouzdano“, rekao je Vutnov. „Ako se dokaže, to bi bilo još ozbiljnije za Sija, jer bi bacilo sumnju na stvarnu vojnu spremnost“.

Studija koju su 2018. izradili Kineski mornarički univerzitet, centar za nabavku opreme mornarice i revizorska kancelarija Centralne vojne komisije već su analizirali prakse nameštanja ponuda u nabavci opreme PLA i pozvali na poboljšanje sistema licitiranja, primetio je Čar. .

„Ovi problemi u nabavci i nabavci pokrenuli su pitanja o kvalitetu opreme koju je PLA ranije kupio. Koliko dobro funkcionišu na terenu? Mislim da je to prilično diskutabilno“, primećuje Čar.

Kao znak da bi najviše vojno rukovodstvo Kine moglo biti zabrinuto za kvalitet svoje opreme, general He Veidong, potpredsednik Centralne vojne komisije (CMC), koja nadgleda oružane snage, obećao je u martu da će suzbiti „lažne borbene sposobnosti“ u okviru vojske, ukazuje Čar.

‘Izgubljeno samopouzdanje’

Li i Vej su najviše vojne ličnosti koje su unazađene u poslednjih šest godina zbog Sijeve nemilosrdne antikorupcijske kampanje.

Kineski lider je iskorenjivanje mita i korupcije učinio obeležjem svoje vladavine od dolaska na vlast 2012. godine, i srušio je moćne generale za koje se ranije smatralo da su nedodirljivi.

„Slučajevi Veija i Lija pokazuju da Sijevi procesi provere i hvaljena kampanje protiv korupcije tokom poslednje decenije nisu uspeli da spreče korupciju na vrhu sistema“, rekao je Vutnov.

„Mislim da ovo još jednom pokazuje da je Si izgubio poverenje u svoje nameštenike“.

Si mora da se oseća lično izdanim zbog ove korupcije na visokom nivou, napisao je Bil Bišop, posmatrač Kine i autor biltena Sinocism.

Ali Si je i dalje odlučan da iskoreni korupciju i nelojalnost. Prošlog meseca je sazvao vojni vrh na političko-radnu konferenciju kada je elitama PLA kazao: „Cev pištolja uvek mora da se drži u rukama onih koji su lojalni i pouzdani partiji. Jasno je da je potrebna strogost da bi se postigla borbena efikasnost. U vojsci ne sme biti mesta za skrivanje korumpiranih elemenata“.

Čar smatra da na duge staze Sijevo čišćenje vojske i njenog sistema nabavke su dobar znak za borbene sposobnosti Kine.

„Problemi se otklanjaju i uvek će postojati stalna revizija o tome kako Si Đinping zapravo može da ubrza PLA da bi se ostvario njegov san o modernizaciji PLA do 2035“, naveo je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari