Nasilje koje već dve nedelje traje između rivalskih vojnih snaga u Sudanu pripremano je dugo i kulminacija je godina koje je međunarodna zajednica provela legitimišuću dvojicu vojnih rivala kao političke aktere, poverivši im da pređu liniju demokratske tranzicije uprkos mnogim signalima koji su sugerisali da to tako nije ni moguće ni ispravno, ocenjuje CNN.
Dvojica generala koji su svoje karijere započeli na poljima krvoprolića u Darfuru (zapadna pokrajina Sudana) gde je počinjen genocid u kojem je još početkom 2.000 godine izbila plemenska pobuna okrenuli su svoje snage jedne protiv drugih i prete da rasparčaju Sudan.
Afrička unija je upozorila da bi sukob mogao „eskalirati u sukob punog karaktera“ koji bi uzdrmao stabilnost u širem regionu.
General Abdel Fatah al Burhan, sudanski vojni vladar i šef vojske i general Mohamed Hamdan Dugalo, poznatiji kao Hemedti, vojni potpredsednik i šef paravojne grupe Snaga za brzu podršku (RSF) dele vlast od puča 2021. kada su zajedno isterali civile iz tranzicione vlade. Njihov savez skovan na obostranom preziru prema demokaratskim ambicijama sudanskih građana raspao se i sada liči na borbu do smrti.
U nedeljama pre izbijanja sukoba dvoijica generala su flertovala sa sporazumom koji je imao za cilj da ublaži njihove preostale sporove – mahom reformu sektora bezbednosti i integraciju RSF u vojsku te pomeranje države ka civilnoj vlasti. Sastajali su se sa stranim predstavnicima i posrednicima obećavajući da će predati vlast civilnoj upravi.
Za to vreme, u Kartumu su viđeni vojni transporetri i tenkovi na ulicama.
„Činjenica je da su ove snage bile spremne da se ovako brzo prepuste nasilju ne treba da iznenađuje“, kaže Kameron Hadson, bivši analitičar CIA, sada specijalista za Afriku u Centru za strateške međunarodne studije, dodajući da su strane sile uključene u pregovore – SAD, Britanija, kao i UN, afričke i arapske vlade – napravile ozbiljnu grešku verujući da su oba generala voljni da se pridržavaju sporazuma.
Hadson koji je služio kao šef osoblja uzastopnih američkih izaslanika za Sudan tokom secesije Južnog Sudana i genocida u Darfuru, kaže da su svi koji su pregovarali sa sudanskim generalima a imajući u vidu istorijat sukoba u zemlji znali su da ovi momci govore jedno a rade drugo“.
Generali tvrde da nisu imali drugog izbora sem da se naoružavaju jedni protiv drugih.
U roku od nekoliko sati od napada koji su počeli 15.aprila Hemedti je u intervjuu za Al Džaziru osuđivao svog rivala nazvavši Burhana „kriminalcem“ koji je „uništio Sudan“ i zapretio mu hapšenjem.
„Znamo gde se krijete i doći ćemo do vas i predati vas pravdi ili ćete umreti kao i svaki drugi pas“, kazao je tvrdeći da RSF sprovodi „suverenitet naroda“.
Burhan se u izjavi za CNN kazao da ako uhvate Hemedtija da će mu se suditi pred sudom. „Ovo je pokušaj državnog udara i pobuna protiv države“, kazao je.
Ovo je pokazatelj koliko je mali nparedak postignut od 2019. kada je nasiljem smenjen dugogodišnji diktator predsednik Omar al Bašir.
Četiri godine kasnije zamenila su ga dvojica vojskovođa koji su se uzdigli u generalske redove pod njegovom korupmiranom i brutalnom 30.godišnjom vladavinom, i sada vode borbu za prevlast.
„Ovo je borba između dva partnera u jednom zločinu u puču od 25.oktobra 2021. oko plena njihovih zločina. Ovo je rat između dva zla“, napisao je Amgad Fareid, bivši savetnik svrgnutog premijera Abdale Hamdoka u nedavnom blogu.
On je dodao da međunarodna zajednica pomogla da se stvori trenutna situacije jer su nastavljali da se zalažu da se formira vlada po svaku cenu – dajući legitimitet Hemedtiju i Barhaniju kao političkim akterima čak i dok su pokušavali da osujete proces i izbegnu istinsku reformu.
„Kao što rukovodstvo vojske nije iskreno u svom pozivu na reformu sektora bezbednosti nije ni Hemedti…u svojim izjavama podrške građanskoj tranziciji i demokratskoj transformaciji u Sudanu. Hemedti koristi ovaj diskurs kao krvavu košulju da zadrži svoj uticaj i vojne snage za buduću upotrebu“, napisao je Fareid.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.