U ranim godinama rata protiv korupcije kineskog predsednika Si Đinpinga on je konsolidovao kontrolu nad najvećom vojskom na svetu tako što je smenio moćne generale iz rivalskih frakcija i zamenio ih saveznicima i štićenicima koji su mu lojalni.
Deceniju kasnije, u Narodnooslobodilačkoj vojsci (PLA) gde je već izvršena revizija struktura i menovani ljudi lojalni predsedniku Si Đinping je i dalje do kolena u svojoj naizgled beskrajnoj borbi protiv podmetanja i nelojalnosti, piše CNN u analizi.
I, kao i mnogi moćni lideri u istoriji, on se sve više okreće protiv svojih izabranih lojalista.
Krajem prošlog meseca, Si je smenio jednog od svojih najbližih štićenika u vojsci i višedecenijskog saradnika.
Admiral Miao Hua, koji sedi u Centralnoj vojnoj komisiji (CMC), najvišem komandnom telu kojim predsedava Si, suspendovan je pod istragom zbog „ozbiljnog kršenja discipline“, saopštilo je Ministarstvo odbrane, koristeći uobičajeni eufemizam za korupciju i nelojalnost.
Kao šef odeljenja za politički rad CMC-a, koji nadgleda političku indoktrinaciju i imenovanja osoblja, Miao je najviši skalp u Sijevoj poslednjoj vojnoj čistki.
Od prošlog leta, više desetina visokih ličnosti u kineskom odbrambenom establišmentu je smenjeno, uključujući poslednja dva ministra odbrane koje je Si unapredio u CMC.
Ali niko od njih se ne može pohvaliti vrstom dugogodišnje veze koju je Miao delio sa Sijem, a koja datira decenijama unazad do Sijeve rane političke karijere u obalskoj provinciji Fuđijan.
Istraga o Miaou otvara novi front u sve široj čistki koja je postavila pitanja u vezi sa Sijevom sposobnošću da okonča sistematsku korupciju u vojsci i poboljša borbenu gotovost zemlje u vreme pojačanih geopolitičkih tenzija.
Tokom protekle decenije, Si je nadgledao ambicioznu transformaciju PLA u borbenu snagu „svetske klase“ koja može parirati američkoj vojsci.
Ključni cilj te modernizacije jeste da se osigura da je Kina spremna da se bori i dobije rat protiv Tajvana, samoupravnog demokratskog ostrva za koje Peking tvrdi da je njegovo.
„Ako se plaši da je doveo ljude koji nisu nesumnjivo lojalni njemu ili njegovoj agendi, to bi bio veliki problem“.
Stručnjaci kažu da Sijeva smena dugogodišnjeg pomoćnika ukazuje na poznatu dilemu za autokrate, uključujući njegovog prethodnika Mao Cedunga: nakon što je eliminisao političke rivale, vrhovni lider nikada ne prestaje da traži nove pretnje njegovom apsolutnom držanju vlasti – uključujući i iz svog bliskog kruga.
„Nepristojne razmere korupcije“
Miaova istorija sa Sijem seže u prošlost tri decenije. Rodom iz Fudžijana služio je kao politički oficir u bivšoj 31. grupi armije od 1980-ih do ranih 2000-ih, kada je Si napredovao kao lokalni zvaničnik da bi postao guverner provincije Fudžijan.
„Prema verodostojnim izvorima, Si je u to vreme redovno posećivao 31. grupu armije i poznato je da je imao lične kontakte sa Miaom“, rekao je Džejms Čar, dugogodišnji posmatrač PLA i naučni saradnik na Školi za međunarodne studije S. Rajaratnam u Singapuru.
Miaova vojna karijera je krenula uzbrdo nakon što je Si došao na vlast. Godine 2014. dobio je veliko unapređenje da postane politički komesar Mornarice PLA, čineći neuobičajen prelazak sa karijere u kopnenoj vojsci. Tri godine kasnije, ponovo je unapređen u CMC, što je vrhunac vojne moći.
„Ne možemo naći apodiktičnijeg Sijevog pomoćnika od Miaoa“, rekao je Čar. „Ako Miao na kraju bude optužen za korupciju, očigledno je da sam Si nije predvideo opscene razmere korupcije koja postoji među elitama PLA“.
Poslednjih 18 meseci, na meti Sijevih čistki uglavnom su bili zvaničnici povezani sa nabavkom oružja i raketnih snaga, koje nadgledaju kineske nuklearne i konvencionalne projektile.
Ali Miaov pad signalizira širenje tog gušenja na nove sektore, kao što su politički rad – koji je Si opisao kao „žila za spasavanje“ vojske i mornarice.
„Gde god da pogledaju, siguran sam da će pronaći probleme i slučajeve. Samo je pitanje koji će sektor izabrati“, rekao je Čar.
„Gubitak samopouzdanja“
Ministarstvo odbrane nije ponudilo detalje o optužbama protiv Miaoa.
Kao glavni politički komesar PLA, Miao je ima zadatak da obezbedi njenu lojalnost vladajućoj Komunističkoj partiji. On je nadgledao unapređenja u vojsci, proveravajući ključne kandidate na njihovu političku lojalnost – ulogu koju je imao i u mornarici.
U prošlosti, takve uloge su nudile plodno tlo za korupciju, posebno mito za unapređenja. Miaov prethodnik, general Džang Jang, ubio se dok je bio pod disciplinskom istragom za mito.
Kako se geopolitičko rivalstvo između Sjedinjenih Država i Kine zahuktava, mornarica PLA je takođe doživela drastičan porast u nabavci ratnih brodova i drugog oružja, pružajući široke mogućnosti za korupciju, rekao je Viktor Ši, profesor političkih nauka na Univerzitetu u San Dijegu.
Ali Miaov pad obnavlja pitanja – koja su se postavila tokom čistki prošlog leta – o tome koliko Si ima poverenja u svoje glavne generale koji bi bili odgovorni za vođenje rata, rekao je Džoel Vutnov, viši naučni saradnik na Univerzitetu nacionalne odbrane koji finansira Pentagon.
Može postojati još jedan potencijalni razlog koji stoji iz pada Miaoa, rekao je Ši, jer je „bio previše očigledan u svom pokušaju da podstakne frakcije u vojsci“.
Si je više puta upozoravao na formiranje frakcija i u partiji i u vojsci. „Naravno, jedina osoba kojoj je to dozvoljeno je sam Si“, dodao je Ši.
Neki analitičari smatraju da je Miao preporučio više saradnika u mornarici za unapređenja na ključne pozicije, uključujući komandanta raketnih snaga Vang Houbina i ministra odbrane Dong Juna.
Najava Miaove istrage usledila je dan nakon što je Fajnenšel tajms objavio da je Dong predmet istrage zbog korupcije, pozivajući se na sadašnje i bivše američke zvaničnike. Ministarstvo odbrane je odbacilo izveštaj kao „čistu izmišljotinu“, a danima kasnije Dong se javno pojavio na bezbednosnom forumu.
Vutnou, stručnjak na Univerzitetu za nacionalnu odbranu, rekao je da je ono što je dovelo do Miaovog pada bio „gubitak samopouzdanja“, iako stvarni razlozi nisu baš jasni.
U jednom scenariju, rekao je Vutnov, Si je možda smatrao da je Miao postao previše moćan i nezavisan, i želeo je da iskoreni ono što je video kao bastion uticaja koji nije mogao u potpunosti da kontroliše.
„Mislim da se ovako ne ponašaju lideri koji su uvereni u sopstvenu moć i sposobnost da zarobe birokratiju. U stvari, deluje mi kao znak slabosti, ako ne i paranoje, to što on oseća da treba stalno da prevrće kolica sa jabukama“, rekao je on.
„Ovo se dešava iznova i iznova“
Miaov pad dolazi manje od godinu dana nakon što je bivši ministar odbrane Li Šangfu uklonjen iz CMC-a.
Moćno telo imalo je šest članova – svi koji se smatraju lojalistima Sija – koji su služili pod vođstvom najvišeg lidera kada je pre dve godine započeo svoj treći mandat.
Ših, stručnjak za kinesku elitnu politiku, rekao je da su se mnogi diktatori, od bivšeg sovjetskog lidera Josifa Staljina do Maoa, na kraju okrenuli protiv svojih štićenika.
„Kada nestanu svi njihovi pravi konkurenti, diktator nikada ne može da pomisli u sebi: ’Oh, pa, sve pretnje su nestale. Mogu samo da se opustim.’ Zato što uvek misle da bi mogle da se pojave nove pretnje, uključujući i ljude koji su im nekada bili veoma bliski. Ovo se dešava iznova i iznova“, rekao je on.
Kao rezultat toga, diktator uvek traži sve suptilnije znakove da neko kuje zaveru protiv njega, rekao je Ši, autor knjige „Koalicije slabih“, koja ispituje Maoovu vlast u kasnoj fazi njegovog života.
Tokom poslednjih godina Maoa, on se okrenuo protiv Lin Biaoa, svog dugogodišnjeg štićenika, bivšeg ministra odbrane i naslednika, optužujući ga da je planirao državni udar.
„Ova vrsta dinamike će postati sve ozbiljnija kako Si Đinping bude stario, jer njegovo zdravlje nije tako snažno kao ranije. Njegova osetljivost na znake potencijalnog izazova njegovoj moći takođe će vremenom postati oštrija“, rekao je Ši.
Za sada, čini se da je najviši lider odlučan da nastavi svoj krstaški rat protiv korupcije i nelojalnosti.
Ranije ovog meseca, Si je pregledao Snage za informatičku podršku PLA sa svoja četiri preostala lojalista u CMC-u.
„Moramo osigurati da trupe ostanu apsolutno lojalne, apsolutno čiste i apsolutno pouzdane“, rekao je Si prisutnima oficirima koji su pisali beleške.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.