CNN: Drugi mu telefoniraju, a jedan predsednik se na drugačiji način priprema za novog predsednika SAD 1Foto: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Dok se zemlje širom sveta pripremaju za drugo Trampovo predsedavanje, jedan svetski lider razvija pažljivo kalibriranu diplomatsku strategiju.

U Južnoj Koreji, predsednik Jon Suk Jeol „nedavno je ponovo počeo da se bavi golfom, prvi put posle osam godina, u pripremi za ’golf diplomatiju’ sa novoizabranim predsednikom Trampom“, rekli su iz predsedničke kancelarije za CNN.

U njemu se navodi da je Jon to učinio „prateći savete onih oko njega“.

Otkako je Donald Tramp prošle nedelje pobedio na predsedničkim izborima on održava frenetični raspored dok svetski lideri zovu da čestitaju i udvaraju se novom američkom lideru, a analitičari pažljivo ispituju ko će održati prvi sastanak sa njim.

A golf se odavno pokazao kao pouzdan put do Trampa. Na kraju krajeva, to je motor profita njegovog poslovnog carstva; njegovi tereni za golf i kompanije povezane sa njima zarađuju stotine miliona dolara, pokazalo je istraživanje CNN-a iz 2018.

Tramp je posetio više golf terena od bilo kog nedavnog predsednika tokom svoje prve godine na funkciji 2017, provodeći vikende na svojim imanjima na Floridi, Nju Džersiju i Virdžiniji, ponekad dovodeći sa sobom zakonodavce ili poslovne lidere.

Pokojni japanski lider Šinzo Abe je slavno poklonio pozlaćene palice za golf novoizabranom Trampu tokom posete njegovoj kuli na Menhetnu u novembru 2016.

Dvojica lidera su takođe zajedno igrali golf na Floridi i u Japanu.

Tokom svog poslednjeg predsedništva, Tramp se nekoliko puta sastao sa tadašnjim predsednikom Južne Koreje Mun Džae Inom i vodio razgovore sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom – sastao se sa njim na nizu samita i hvalio se da su se njih dvojica „zaljubili“.

Tada se golf takođe nalazio u bilateralnim odnosima. Tokom posete Južnoj Koreji 2017, Tramp je lokalnim zakonodavcima rekao da su „korejski golferi jedni od najboljih na svetu“.

On je nagomilao pohvale za afinitet Koreje prema golfu, napominjući da je „osam od 10 najboljih igrača iz Koreje, a prva četiri su iz Koreje“.

Ali Tramp će se vratiti na sasvim drugačiju sliku na Korejskom poluostrvu.

CNN: Drugi mu telefoniraju, a jedan predsednik se na drugačiji način priprema za novog predsednika SAD 2
Foto: EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN

Među SAD i njihovim saveznicima raste uzbuna zbog Kima i pretnje koju predstavlja njegov režim, posebno nakon što su razgovori koje je Tramp vodio tokom svog poslednjeg predsedništva propali bez dogovora sa severnokorejskim liderom.

A u Južnoj Koreji, Jonova konzervativna vlada – koja je stupila na dužnost 2022. – pojavila se kao snažan američki partner u jačanju odvraćanja od Severne Koreje, što znači da je malo verovatno da će ohrabriti Trampa da se sastane sa Kimom bez jasnog puta ka denuklearizaciji Pjongjanga.

U međuvremenu, odnosi Severne Koreje sa Rusijom su procvetali.

Veruje se da je Pjongjang poslao hiljade vojnika i tone municije u Rusiju dok Moskva vodi rat protiv Ukrajine, što zapadni lideri vide kao veliku eskalaciju.

Još jedna potencijalna glavobolja za Juna kada Tramp bude na funkciji jeste budućnost 28.500 američkih vojnika u Južnoj Koreji.

Zagovornici tvrde da je značajno američko vojno prisustvo na Korejskom poluostrvu ključno za jačanje saveza između dve zemlje. Vojske služe i kao sredstvo za odvraćanje bilo kakvog potencijalnog napada iz Severne Koreje i za suprotstavljanje kineskoj agresiji.

Pre Trampove pobede, dve zemlje su prošlog meseca postigle probni novi petogodišnji sporazum o podeli troškova za američke snage sa sedištem u Južnoj Koreji, u sporazumu koji ima za cilj očuvanje dugogodišnjeg saveza uoči izbora u SAD.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari