Ruska plaćenička grupa Vagner snabdeva Sudanske snage za brzu podršku (RSF) projektilima kako bi im pomogla u borbi protiv vojske zemlje, rekli su za CNN sudanski i regionalni diplomatski izvori.
Izvori su rekli da su rakete zemlja-vazduh značajno poduprle paravojne borce RSF-a i njihovog vođu Mohameda Hamdana Dagala koji se bore za vlast protiv snaga generala Abdela Fataha al-Burhana, šefa oružanih snaga zemlje.
Na granici sa Libijom, gde lažni general koga podržava Vagner, Kalifa Haftar, kontroliše delove zemlje, satelitski snimci pokazuju neobičan porast aktivnosti u Vagnerovim bazama.
Moćna grupa ruskih plaćenika igrala je javnu i ključnu ulogu u stranim vojnim kampanjama Moskve, tačnije u Ukrajini, i više puta je optužena za zločine. U Africi je pomogala da se podupre rastući uticaj Moskve i zaplene resursu, podseća CNN.
Satelitski snimci koje su analizirali CNN i grupa „Sve oči na Vagnera“ pokazuju jedan ruski transportni avion koji leti između dve ključne libijske vazdušne baze koje pripadaju Haftaru i koje koristi sankcionisana ruska borbena grupa.
Haftar je podržao RSF, kažu izvori, iako negira da je zauzeo stranu. A povećana aktivnost Vagnera u Haftarovim bazama, u kombinaciji sa tvrdnjama sudanskih i regionalnih diplomatskih izvora, sugeriše da su se i Rusija i libijski general možda spremali da podrže RSF čak i pre erupcije nasilja.
Pojačanje kretanja transportnog aviona Iljušin-76 počelo je dva dana pre nego što je sukob u Sudanu počeo prošle subotu, i nastavio se najmanje do srede, pokazuju satelitski snimci i holandski Tviter nalog specijalizovan za otvorene izvore i praćenje kretanja letelice Gerjon.
Taj avion, jedan iz klase aviona poznate pod NATO oznakom Candid, poleteo je iz Haftarove vazdušne baze Khadim u Libiji u sirijski priobalni grad Latakiju – gde Rusija ima veliku vazdušnu bazu – u četvrtak, 13. aprila. Sledećeg dana je poleteo iz Latakije nazad u Khadim.
Dan nakon toga, ponovo je odleteo u drugu vazdušnu bazu Haftar u libijskoj Jufri. Parkirao se u zabačenom području, nešto što je Gerjon za praćenje leta smatrao veoma neobičnim. To je bio dan kada je izbio sukob.
Prema Gerjonovom istraživanju, transportni avion se vratio u Latakiju pre nego što je poleteo nazad u vazdušnu bazu libijske milicije Khadim, a zatim u Jufru.
Tog dana Rusija je ispustila rakete zemlja-vazduh na položaje Dagalove milicije u severozapadnom Sudanu, prema regionalnim i sudanskim izvorima.
Godinama je Dagalo bio ključni korisnik ruskih resursa u Sudanu, kao primarni primalac moskovskog naoružanja i obuke.
Istraga CNN-a iz jula 2022. razotkrila je produbljivanje veza između Moskve i vojnog rukovodstva Sudana, koje je Rusiji dalo pristup zlatnim bogatstvima te istočnoafričke zemlje u zamenu za vojnu i političku podršku.
Njihov odnos je učvršćen nakon moskovske invazije na Krim 2014. kada je Rusija počela da gleda na afrička zlatna bogatstva kao na put da zaobiđe niz zapadnih sankcija.
Invazija na Ukrajinu 2022. i talas sankcija koji je usledio ubrzali su rusku pljačku zlata u Sudanu i dodatno podupirali vojnu vlast, povećavajući Vagnerovu aktivnost u zemlji.
Dan pre nego što je Rusija pokrenula invaziju na Ukrajinu u punom obimu 2022. Dagalo je predvodio sudansku delegaciju u Moskvi radi „unapređenja odnosa“ između dve zemlje.
Burhan i sudanska vojska su takođe ranije dobili podršku Rusije. Burhan i Dagalo su bili saveznici pre početka borbi. Zajedno su predvodili državne udare 2019. i 2021. Obojicu lidera su takođe ranije podržavali UAE i Saudijska Arabija.
Obe bliskoistočne elektrane pozvale su na smirivanje Sudana, usred straha od širih regionalnih posledica.
Ipak, strani akteri već počinju da se mešaju u sukob. Egipat ima dugogodišnju vezu sa Burhanom i privatno ga je podržavao u borbi za vlast, prema sudanskim i regionalnim diplomatskim izvorima. Grupa egipatskih vojnika zarobljena je od strane RSF na vojnom aerodromu u severnom Sudanu prvog dana nasilja i puštena nekoliko dana kasnije.
U izjavi za CNN, RSF je demantovao da je primio pomoć od Rusije i Libije.
Šef ruske grupe Vagner Jevgenij Prigožin negirao je bilo kakvu umešanost u sukob.
„Dozvolite mi da ponovim još jednom: Vagnerov PMC ni na koji način nije umešan u sudanski sukob“, napisao je Prigožin na zvaničnom Telegram kanalu grupe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.