Šta je CNN "izvukao" iz Vučićevog intervjua sa Kristijan Amanpur? 1Foto: printscreen / CNN

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da prošlonedeljni izveštaji Vašingtona o velikom gomilanju srpskih trupa na granici sa Kosovom „nisu u potpunosti tačni“.

„Uvek smo cenili sve izveštaje koji dolaze od Nacionalnog saveta za bezbednost, Bele kuće i drugih institucija iz Sjedinjenih Država. Ali problem je što ovi izveštaji nisu bili u potpunosti tačni“, rekao je Vučić u intervjuu za CNN sa Kristijan Amanpur, čiji su najvažniji delovi objavljeni na sajtu ove medijske kuće.

Bela kuća je prošle sedmice izrazila zabrinutost, upozorivši ne „nezapamćeno“ gomilanje napredne srpske artiljerije, tenkova i jeidnica mehanizovane pešadije u blizini kosovske granice i pozvala na „hitnu deeskalaciju“.

„Pre godinu dana imali smo 14.000 ljudi na administrativnoj liniji sa Kosovom. Pre nekoliko dana imali smo manje od 8.400. Danas imamo 4.400, što je redovan broj ljudi“, rekao je Vučić.

„Uvek slušamo i uvek smo slušali kada su naši partneri tražili od nas da deeskaliramo situaciju i ovog puta smo to uradili, iako nije bilo razloga za veliku zabrinuotst, jer nam nisu bili potrebni nikakvi ratovi, niti bilo kakva vrsta sukoba sa NATO-om“, dodao je on.

Na pitanje zašto je Vlada Srbije pomerila više trupa na granicu, Vučić je rekao da Vojska Srbije „prati situaciju na terenu i pomera naše snage na način za koji veruju da može biti… najkorisniji i da imaju svoje operacije i sve ostalo, ali nisam potpisao čak ni visoku uzbunu za ljude iz naše vojske“.

Kako piše CNN, duge krhke veze između Srbije i susednog Kosova rasplamsale su se krajem septembra, kada je 30 naoružanih muškaraca otvorilo vatru na patrolu kosovske policije u selu Banjska, na severu Kosova, pre nego što su se zabarikadirali unutar pravoslavnog manastira. U višesatnoj pucnjavi koja je usledila poginuli su jedan kosovski policajac i trojica naoružanih napadača.

Kosovska predsednica Vjosa Osmani uperila je prst u Beograd zbog podsticanja nasilja.

Srpski političar Milan Radojičić rekao je ovog vikenda da je učestvovao u pucnjavi, izvestio je Rojters.

U pismu koje je Rojtersu poslao njegov advokat, Radojičić, koji je tražen na Kosovu a živi u Srbiji, rekao je da je on „lično pripremio logistiku za odbranu srpskog naroda“ i da nije dobio nikakvu pomoć od srpskih vlasti.

Radojičić je pod sankcijama SAD zbog sumnje da je povezan sa organizovanim zločinom.

Na pitanje da li će Radoičić snositi odgovornost koju traži Evropska unija, predsednik Srbije je rekao: „Naravno, Srbija će držati odgovornima sve ljude koji su počinili krivična dela i koje zateknemo na našoj teritoriji. Tužioci će raditi svoj posao“, ali je rekao da je problem počeo tako što su Srbi „želeli da se zaštite”.

„Neću da branim ubistvo albanskog policajca i nisam to uradio. Ja sam to osudio“, rekao je.

Krhki mir

Sukob je bio jedan od najgorih od kada je Kosovo proglasilo nezavisnost od Srbije 2008, gotovo deceniju nakon što je NATo kampanja bombardovanja isterala srpske snage odgovorne za brutalni obračun sa etničkim Albancima sa Kosova, što je dovelo do kraja rata 1998-99.

Više od 20 godina posle rata, na Kosovu je očuvan krhki mir, a Srbija ga i dalje posmatra kao otcepljenu državu i ne priznaje njegovu nezavisnost.

Kosovski Srbi sebe vide kao deo Srbije i vide Beograd kao svoj glavni grad, a ne Prištinu.

Sukob dolazi mesecima nakon što su etnički Srbi napali desetine mirovnih snaga NATO-a u gradu Zvečan, na severu Kosova, u maju.

Sukobi su izbili nakon što su srpski demonstranti pokušali da spreče novoizabrane gradonačelnike etnički Albance da preuzmu dužnost, posle spornih izbora u aprilu.

Zapadni lideri su brzo osudili nasilne postupke, pozvavši obe strane da deeskaliraju tenzije.

Nasilje je podstaklo tenzije u regionu Balkana dok posrednici u EU i SAD pokušavaju da finaliziraju višegodišnje razgovore o normalizaciji odnosa između Srbije i Kosova.

Na pitanje šta misli o tome što je srpska teniska zvezda Novak Đoković ostavio političku poruku pred objektivom TV kamere na Otvorenom prvenstvu Francuske u maju kao odgovor na nasilne sukobe na Kosovu, predsednik je rekao da veruje da je Đoković izražavao svoja osećanja „iz dna svog srca” ali je naglasio da srpski političari moraju da budu „pragmatični” u vezi sa situacijom.

Posle pobede u prvom kolu protiv Amerikanca Aleksandra Kovačevića, Đoković je napisao na srpskom „Kosovo je [srce] Srbije. Stop nasilju” na sočivu fotoaparata, sa simbolom srca.

„Verujem da je Novak Đoković nešto govorio od srca. U to veruje 99 odsto Srba, ali jedno mogu da vam kažem, da mi političari moramo da budemo pragmatični, racionalni, što znači da treba da nađemo rešenja kroz pregovarački proces, kroz konstruktivan pristup“, rekao je srpski lider.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari