Istraživanje NVO Juventas pokazalo je da čak 16,8 odsto mladih u Crnoj Gori, učenika od prvog do trećeg razreda srednje škole, koristi lekove za snižavanje stresa, opuštanje mišića, napetosti ili za lečenje nesanice.
U pitanju su medikamenti iz kućne apoteke bensedin, ksalol i diazepam, koji najčešće nisu prepisani njima, već starijim ukućanima, piše Dan.
Lekari ukazuju da maloletnici ne bi smjeli da uzimaju lekove na svoju ruku, posebno ne one koji su za smirenje, jer se uglavnom radi o vrstama psihoaktivnih supstanci koje mogu lako dovesti do zavisnosti.
Prema podacima iz istraživanja Juventasa, u kojem je učestvovao 2.371 učenika od prvog do trećeg razreda srednje škole, čak 38,1 odsto ispitanika kazalo je da osećaju da su pod stresom svakodnevno ili više puta nedeljno. Najčešći uzroci stresa kod mladih su obaveze u školi, a tu vrstu pritiska oseća 61,1 odsto učenika.
Njih 23 odsto kazalo je da stres osećaju usled emotivnih problema, a 11 procenata zbog porodičnih odnosa.
Psihijatar Marina Roganović u izjavi za „Dan“ kaže da je prosto neverovatno da 17 odsto učenika uzima lekove za smirenje.
„Ne radim sa djecom, već sa odraslima, i nijesam upućena u istraživanje. Ipak, nevjerovatno je da toliko djece kaže da koristi ljekove za smirenje. Kao ljekar imam obavezu da naglasim da djeca od 15 ili 16 godina koja su u fazi razvoja ne treba da uzimaju psihoaktivne supstance, jer usled konzumiranja tih supstanci mogu intelektualno stagnirati. Svaka tableta je psihoaktivna supstanca, kao i alkohol ili droga“, navodi ona.
Ona ističe da je potpuno druga stvar ako dete uzima tablete po preporuci lekara i u kontrolisanim uslovima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.