„Kod svakog velikog dešavanja partije i političari nastoje zgrabiti politički profit. Ni naša zajednica u tom smislu nije izuzetak“, kaže za Danas Srđan Perić, iz podgoričke organizacije KOD, komentarišući situaciju u Crnoj Gori nakon ustoličenja mitropolita Joanikija u nedelju u Cetinjskom manastiru.
„Bilo da su na jednom ili drugom polu političkih zbivanja, stranke i političari nastoje ostvariti poziciju koja bi ih predstavila čuvarem interesa ljudi na čije glasove računaju. Što je tema osjetljivija, mogućnost jačanja političke pozicije je snažnija. Građanin je u tom procesu suštinski marginalizovan, a teme na kojima je zadobijeno povjerenje na izborima tada padaju u drugi plan. To je ono što nam se trenutno dešava“, navodi Perić.
Danima koji su prethodili ustoličenju tenzije su bile podignute na najviši nivo.
Perić dodaje da „koliko god iskaz građanke ili građanina bio iskren, kada se dozvoli aktuelnim strukturama da menadžerišu njihove zahtjeve, ponavljam, nebitno na kom polu se to dešava – sav entuzijazam i namjere će izvjesno biti pretočene u nečije političke kredite“.
Ujedno, naglašava, da je jako važno da nijedna strukura, a posebno ne one bliske vlastima ili sama vlast, ne prave insinuacije da su građani povezani sa kriminalnim grupama, da su maltene teroristi i slične teške kvalifikacije.
„Ako vlast ima saznanja da takvih stvari ima ona je dužna da to i sankcioniše, a nipošto da pravi atmosferu u kojoj će građani suštinski biti markirani na takav apsolutno neprihvatljiv način. Ovo je prilika da savladamo tu lekciju i da odbacimo naivnost kao model razumijevanja poltičkih procesa“.
Prema oceni našeg sagovornika, ono što je u Crnoj Gori zabrinjavajuće jeste da se „otišlo u krajnost u uzajamne dehumanizovanju druge strane“.
Dodaje da „cjelovitost zajednice podrivaju medijske i političke poruke iz regiona koje podgrijavaju atmosferu podjela vršeći tako upliv u političke procese“.
Perić izražava uverenje da se iz ove pozicije može izaći samo ako „razumijemo da smo zajednica i ako postignemo dogovor o tome šta je minimum zajedničkih interesa oko kojih se možemo okupiti“.
Na pitanje Danasa da li će eventualno posredovanje međunarodne zajednice stišati strasti, Perić odgovara da je po zajednicu „najbolje kada izgradi kapacitete da sama rješava svoje probleme, posebno one za koje nisu potrebni nikakvi dodatni materijalni resursi“.
Crna Gora, kako navodi, ima problem pokretanja unutrašnjeg dijaloga i „najbolje je da tu lekciju naučimo tako što ćemo je savladati, a ne tako što ćemo stalno tražiti od drugog da je savlađuje umjesto nas“. U suprotnom, dodaje, „uvijek ćete moći upasti u problem iz kojeg bez pomoći ne možete izaći“.
Kada je reč o mogućnosti eventualne smene ministra unutrašnjih poslova Sergeja Sekulovića o čemu su u ponedeljak pisale podgoričke Vijesti pozivajući se na saznanja iz diplomatskih izvora i vlade Crne Gore, Perić kaže da premijer Zdravko Krivokapić nije dao jasan odgovor da li je bilo direktne konfrontacije unutar Vlade i uprava institucija koje se bave bezbednosnim aktivnostima i ako jeste oko čega se desilo razmimoilaženje, te koje bi mogle biti posljedice svega toga.
„Svaki komentar takve situacije znači ulazak u polje proizvoljnosti koje ne pomaže razjašnjenju već upravo njenom daljem mistifikovanju“, zaključuje sagovornik Danasa.
Abazović:Nije bilo otkazivanja poslušnosti
Potpredsednik Vlade Crne Gore Dritan Abazović rekao je da će istraga utvrditi detalje i činjenice o bezbednosnim prijetnjama tokom ustoličenja mitropolita Joanikija na Cetinju i dodao da je postajala velika bezbednosna pretnja za poglavara SPC-a, što je, kako je rekao, poglavar SPC-a potvrdio svojom izjavom.
Abazović je rekao da nije bilo slučajeva otkazivanja poslušnosti u sektoru bezbednosti, već da je bilo slučajeva „određenog emotivnog kolebanja kod pojedinih ljudi“. Ocenio je da su bezbednosne službe položile veliki ispit.
Kašćelan: Uputiti izvinjenje Cetinjanima
Gradonačelnik Prestonice Cetinje Aleksandar Kašćelan uputio je otvoreno pismo premijeru i vicepremijeru Zdravku Krivokapiću i Dritanu Abazoviću u kojem traži da se oni otvoreno izvine građanima Cetinja i Crne Gore i to najmanje iz pet razloga. Kao prvo navodi to što su komandovali akcijom u toku koje je upotrebljena prekomerna sila, ali i jer su učesnike mirnih protesta nazvali kriminalcima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.