Crna Gora: Za misiju u Avganistanu godišnje dva miliona evra 1Foto: EPA/BORIS PEJOVIC

Troškovi učešća pripadnika Vojske Crne Gore u misiji „Odlučna podrška“ iznose 2.000.000 evra godišnje, prenopsi RTCG.

Navedeni troškovi uključuju iznose sredstava za naknade, izdatke za smeštaj, putovanje, troškove razmeštanja snaga, kao i druge troškove koji proizilaze iz angažovanja pripadnika Vojske Crne Gore u misiji u Avganistanu.

To se navodi u Informaciji o pristupanju Ministarstva odbrane Crne Gore okvirnom memorandumu o razumevanju između Ministarstva odbrane Nemačke i oružanih snaga Švedske u vezi sa saradnjom u misiji ,,Odlučna podrška” u Avganistanu.

U dokumentu, koji je Vlada juče objavila, navodi se da je nakon transformacije misije ISAF u misiju ,,Odlučna podrška”, Vojska Crne Gore nastavila svoje angažovanje u Avganistanu, a u skladu sa odlukom Skupštine Crne Gore o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnu misiju „Odlučna podrška” u Avganistanu.

”Ulaskom Crne Gore u NATO savez stvorena je potreba za pojačanim prisustvom Crne Gore u međunarodnim misijama, te je stoga Skupština Crne Gore 5. jula 2018. godine donela odluku o upućivanju pripadnika Vojske Crne Gore u međunarodnu misiju „Resolute support (RS)“ u Avganistanu, kojom je odobreno upućivanje do 40 pripadnika”, navodi se u odluci koju je objavila Vlada.

Dodaje se i da je promenom karaktera i zadatka misije „Odlučna podrška” stvorena potreba za izmenom pravnog okvira za angažovanje koalicionih snaga u Komandi za obuku, savetovanje i asistenciju Sever, gde su angažovani i pripadnici Vojske Crne Gore.

Prema potpisanom sporazumu, kontingenti učesnika, njihova imovina, novac, sredstva, itd. i članovi kontingenata će uživati privilegije i imunitet kako je precizirano u Sporazumu između Organizacije Severnoatlantskog ugovora i Islamske Republike Avganistana o statusu NATO snaga i NATO personala koji sprovode zajednički dogovorene NATO-vođene aktivnosti u Avganistanu (SOFA) od 30. septembra 2014. godine.

U dokumentu se posebno tretira i pristup klasifikovanim podacima. Tako je posebnim odredbama definisano da će ovi podaci biti dostupni samo pripadnicima misije sa posebnim dozvolama.

“Učesnici će preduzeti sve zakonske korake da istraže slučajeve za koje je poznato ili postoji sumnja da je klasifikovani podatak, ili obezbeđeni materijal ili generisani materijal shodno ovom sporazmu izgubljen ili obelodanjen neovlašćenim licima. Svaki učesnik će takođe odmah i u potpunosti informisati drugog učesnika o pojedinostima takvog dešavanja, kao i o završnim rezultatima istrage i korektivnim radnjama koje su preduzete kako bi se sprečilo ponavljanje”, navodi se u dokumentu.

Nemačka se, kao nacija odgovorna za komandu i obuku, ovim sporazumom obavezala da će štititi sve učesnike misije, uključujući i pripadnike Vojske Crne Gore.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari