Da li će sve majke, i u kojem iznosu, ubuduće primati novčanu naknadu koju su stekle na osnovu rođenja troje i više djece i dalje je otvoreno pitanje. Razrešenje ove pat pozicije uslediće u narednih nekoliko mjeseci, najvjerovatnije izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj i dječjoj zaštiti.
U ovom trenutku izvesno je samo da naknade neće biti ukinute ali se insistira na drugačijem rješenju. Takav zaključak nametnuo se posle razgovora članica Koordinacionog odbora korisnica naknada i predstavnika Vlade Crne Gore, koji je usledio nakon protesta žena organizovanih u nekoliko crnogorskih gradova. One su na taj način iskazale svoj revolt zbog smanjenja novčanih naknada. Potpredsjednik Vlade Milutin Simović, ministar finansija Darko Radunović, kao i ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić predložile su predstavnicama žena da uđu u ekspertski tim i da aktivnim učešćem doprinesu pronalaženju dugoročno održivog rješenja, odnosno da učestvuju u kategorizaciji žena koje bi trebalo da ostvare pravo na naknadu. Majke su odbile tu ponudu i najavile da će nastaviti sa protestima.
Podsjetimo da su majke sa troje i više djece, koje su ostvarile 25 godina radnog staža, dobijale mjesečnu naknadu od 336 eura, dok su one sa 15 godina provedenih na evidenciji Zavoda za zapošljavanje imale pravo na 192 eura. Ovaj Zakon je stupio na snagu u januaru 2016. godine, a već u decembru usvojena je Odluka o smanjenju naknada sa 336 na 264, odnosno sa 192 na 144 eura. Pravo na naknadu ostvarilo je više od 18.000 žena što je znatno opteretilo državni budžet, s obzirom na to da za te naknade mjesečno treba izdvajati 5,6 miliona eura.
Zanimljivo je da se u ovoj kategoriji našao i izvestan broj žena koje su odlučile da prekinu radni odnos i prijave se za naknadu. To je bilo svojevrsno iznenađenje imajući u vidu da je neočekivano veliki broj žena zaposlenih u državnim institucijama napustilo posao. Riječ je o ženama koje su radile na slabije plaćenim radnim mjestima sa srednjom i osnovnom stručnom spremom čija bi se penzija, kako se procjenjuje, kretala u prosjeku oko 200 eura. Nasuprot tome, za žene koje su radile kod privatnih poslodavaca naknada je bila ponuda koja se ne odbija jer su zarade kod privatnika bili niske, pa se nijesu mogle nadati ni pristojnim penzijama. One su sada u najtežoj poziciji jer su im naknade smanjene, a na posao se ne mogu vratiti. Majke sa troje i više djece, koje su već bile u penziju, u boljoj su poziciji jer mogu odmah da se vrate na penziju koju su ranije dobijale. I neke od njih su to već i učinile. U većini ovih slučajeva naknada je bila dvostruko veća od penzije i kretala se do 180 eura.
Novčane naknade za majke koje su bile na evidenciji Zavoda za zapošljavanje praktično su bila poklon, naročito imajući u vidu da većina njih nije ni tražila posao, već su se Zavodu javljale zbog nekih drugih beneficija, poput zdravstvenog osiguranja, mogućnost dobijanja kredita ili stipendije za člana porodice i slično. LJetos je, podsjećamo, više stotina žena iz nekoliko crnogorskih gradova koje su bile na evidenciji tog zavoda protestovalo tvrdeći da su se uredno prijavljivale, ali da je dokumentacija o tome namjerno uništena. One su se posebno našle na udaru kritike javnosti, s obzirom na to da im je naknada bila veća nego mnogim penzionerkama sa radnim stažom i od 30 godina. Kako god i one su ogorčene što je došlo do smanjenja naknada.
Majke započele štrajk
Majke sa troje i više djece zapopčele su u četrvtak štrajk
isperd Skupstine Crne Gore zbog smanjenja novčanih naknada i najavile da
će štrajkovati danonoćno. Prvog dana protesta okupilo se više stotina žena, a nekoliko desetina njih noć su provele isperd zgrade parlamenta. Majke
su najavile da će protestvovati svakog dana do 7. marta, do kada im je Ministarstvo unutrašnjih poslova dozvolio okupljanje.
Potpis za sliku: Ne odustaju od protesta: Pravo na naknadu ostvarilo više od 18.000 žena u Crnoj Gori
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.