U odnosu na preko 200 država sveta koje će imati po jednu delegaciju na Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija u Njujorku koja se održava u trećoj nedelji septembra, Crnu Goru će predstavljati dve delegacije.
Jednu će predstavljati predsednik države Jakov Milatović, a drugu vodi premijer u tehničkom mandatu Dritan Abazović, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Dosadašnja praksa je bila da jedne godine delegaciju predvodi predsednik, a naredne premijer. Abazović je prošle godine kao premijer bio na čelu delegacije.
Milatović je saopštio da je bio neprijatno iznenađen kada je Abazović predložio samog sebe kao vođu delegacije Crne Gore, suprotno dosadašnjoj diplomatskoj praksi.
Nije se još dešavalo da dve delegacije idu na Generalnu skupštinu Ujedinjenih nacija, kazao je nekadašnji šef diplomatije i ambasador Miodrag Lekić.
On konstatuje da je dugogodišnju neodgovornu vlast nasledila postojeća koja pokazuje simptome ozbiljne otuđenosti, pa je i ovaj „izlet i provod“ do Njujorka dokaz toga:
„Ovaj skandal će ući u anale diplomatije kao jedan neslavni doprinos teoriji i praksi održavanja GS UN. Neshvatljivo je, skandalozno i groteskno da se u ovom stanju društva problematične ekonomije, tako komotno ide sa manirima, pa i skorojevićkim i troši toliki novac“, navodi Lekić za Radio Slobodna Evropa.
Zašto dve delegacije u Njujorku?
Vlada Crne Gore je 7. septembra usvojila Platformu za učešće Crne Gore na Generalnoj debati UN u kojoj se navodi da predsednik države predvodi delegaciju sa devet savetnika i konsultanata.
Takođe je navedeno da će premijer u Njujork poći sa šest saradnika, uz još tri službenika iz misije Crne Gore pri UN, u funkciji koordinatora ministarstva spoljnih poslova.
„Odluka premijera u tehničkom mandatu da ide u funkciji koordinatora, a de fakto premijera – unosi zabunu i ne doprinosi ozbiljnosti diplomatskog predstavljanja Crne Gore“, napisao je predsednik Jakov Milatović na mreži IKS.
Iz Ministarstva spoljnih poslova mu je odgovoreno da je Abazovićevo prisustvo potrebno „imajući u vidu važnost i broj multilateralnih događaja koji će se održati“.
Premijer Abazović je preuzeo rukovođenje Ministarstvom spoljnih poslova, nakon što je u septembru prošle godine na njegov zahtev razrešen tadašnji ministar Ranko Krivokapić.
Da prisustvo Generalnoj Skupštini nije ekskurzija, već ozbiljna obaveza Abazoviću je poručio i Milatovićev partijski kolega Filip Ivanović koji je neprihvatljivim ocenio da Crnu Goru „predstavljaju de facto dve delegacije, koje su formalno upakovane u jedinstvenu glomaznu delegaciju“.
Nakon toga je Abazović rekao da Crna Gora neće imati dve delegacije, već jednu koju će predvoditi Milatović, poručivši da ne želi da raspravlja „sa ljudima koji nisu shvatili šta su čija ustavna ovlašćenja“.
Nekadašnji dilomata Miodrag Lekić ističe da u ovom slučaju Milatović ima legitmitet, dok Abazović nema:
„Predsednik države je jedna od retkih trenutno institucija koja je u punom legitimitetu. Ova Vlada je odavno u tehničkom mandatu. Čak i da su pripremili nešto genijalno za Crnu Goru, iz elementarne pristojnosti ne bi išli u Njujork.“
Milatović je u aprilu ubjedljivo pobedio dugogodišnjeg predsednika i premijera Mila Đukanovića, do je Abazovićevoj Vladi izglasano nepoverenje u avgustu prošle godine.
Bivši diplomata je kazao da ne zna kako će predsednik i premijer da usaglase delovanje u Njujorku.
„Kao građanin sam zgranut raspiništvom koje se demonstrira. I to nije sada jedini slučaj. One prethodne vlade DPS-a koje su se ‘proslavile’ po rasipništvu, danas izgledaju možda ponekome i skromne. Karnevalsko delovanje uz beskrajnu propagandu dijela Vlade je dominantan utisak.“
Koliko će građane da košta izlet funkiconera u Njujork?
Cena putovanja u Njujork crnogorske delegacije u proširenom sastavu koštaće poreske obveznike oko 100.000 evra, procenila je nevladina organizacija Akcija za socijalnu pravdu.
Abazović je izbegao da odgovori koliko će koštati put u Njujork, navodeći da je njegovo prošlogodišnje putovanje na Generalnu Skupštinu UN „donelo Crnoj Gori 30 miliona evra“.
Akcija za socijalnu pravdu je podsetila da je priča od 30 miliona evra bila već dogovoreni paket Evropske unije za Crnu Goru kao podrška energetskoj krizi.
I Udruženje pravnika Crne Gore je tražilo obrazloženje brojnosti delegacije i specifikaciju troškova.
„Prema povelji UN broj predstavnika jedne nacionalne delegacije na plenarnoj sednici ne može biti veći od pet, plus ambasador, bez obzira na broj stanovnika države ili neki drugi kriterijum“, kazali su iz Udruženja.
Uz delegaciju i obezbeđenje
Osim brojne delegacije u Njujork će ići i policijski službenici kao obezbeđenje predsednika Milatovića i premijera Abazovića.
Na upit RSE o broju pripadnika obezbeđenja koji putuju u SAD, iz Uprave policije su kazali da se njihov broj određuje po pojedinačnim planovima obezbeđenja štićenih ličnosti.
„Ali su ti podaci tajni i ne mogu biti saopšteni“, navedeno je u odgovoru Uprave policije za RSE.
A da troškovi delegacija uključuju dnevnice, prevoz, smeštaj i druge izdatke na tim putovanjima, podsetili su iz Akcije navodeći da su Abazovićev i Milatovićev kabinet, za službena putovanja u protekla tri meseca potrošili oko 207.000 evra.
Iz opozicione Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića su ocenili da „ovaj incident predstavlja veliku blamažu za Crnu Goru“.
„Tako će država koja ima velike probleme sa siromaštvom, nezaposlenošću, životnim standardom građana, imati najbrojniju delegaciju i troškove koje ni najbogatije države neće sebi dozvoliti“, navodi DPS.
Za poslednjih deset godina, ovogodišnja delegacija na godišnjem zasedanju UN je najbrojnija, dok je najmanja bila 2016.
Tada je u pratnji tadašnjeg premijera Mila Đukanovića bilo šest službenika, što je tri puta manje u odnosu na delegaciju koja će za desetak dana otići za Njujork.
Prema platformi, Abazović ima konkretne obaveze samo dva dana, ali se navodi da će „prisustvovati po proceni, tokom svih dana boravka u Njujorku“ debatama GS UN i drugim događajima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.