Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava dostavilo je Vladi Crne Gore tekst izmena i dopuna Zakona o slobodi veroispovesti u kome su izbrisani svi sporni članovi koji su se odnosili na imovinu i definisano je da nema registracije za postojeće crkve, objavili su jutros dnevni listovi Dan i Vijesti.
Ovim izmenama ispunjeni su svi zahtevi Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija u Crnoj Gori.
Vlada bi predlog zakona trebalo da usvoji danas na sednici.
Na čelu ministarstva je Vladimir Leposavić koji je bio u Pravnom timu Mitropolije crnogorsko-primorske.
Postojeće, odnosno, tradicionalne crkve ne gube pravni subjektivitet.
Stečena prava se priznaju, a propisano je i da se niko ne briše iz evidencije.
Izmene predviđaju i da se priznaju, odnosno, potvrđuju sklopljeni ugovori, a uneta je i reč „vakuf“ da bi se uvažila i prepoznala imovina Islamske zajednice.
U članu 18 se navodi da verska zajednica koja je u skladu sa ovim zakonom upisana u jedinstvenu evidenciju verskih zajednica kao evidentirana ili registrovana verska zajednica ima svojstvo pravnog lica.
Srpska pravoslavna crkva (SPC) se oštro protivila Zakonu koji je usvojen prošle godine u decembru i kojim je bilo predviđeno da u upravnom postupku verske zajednice dokazuje vlasništvo nad imovinom kao i da se moraju registrovati.
Time je bivša vlast, kako su isticali, nameravala da SPC otme imovinu i da ih nateraju na registraciju iako su oni „stariji od države i imaju kontinuitet 800 godina“.
Zbog toga su mesecima organizovane litije na kojima su učestvovale na desetine hiljada vernika.
Predstavnici verskih zajednica u Crnoj Gori razgovarali o izmenama Zakona o slobodi veroispovesti
Predstavnici manje zastupljenih verskih zajednica sastali su se juče u prostorijama Jevrejske zajednice Crne Gore i u konstruktivnom dijalogu razmenili mišljenja o predlogu Izmena i dopuna o Zakonu o slobodi veroispovesti, saopšteno je Danas iz Jevrejske zajednice Crne Gore.
Svi prisutni predstavnici verskih zajednica slažu se da je rok za eventualne sugestije sa njihove strane kratak da bi mogle poslati zvanični stav.
Prisutni cene napor nove Vlade i resornog Ministarstva da se poboljšaju zakonska rešenja.
Ovaj susret bio je prilika za razgovor o najavljenom predlogu Zakona o izmenama i dopunama Zakona o državnim službenicima i nameštenicima, te su prisutni izrazili nadu da će prilikom donošenja istog Vlada voditi računa o ravnopranoj zastupljenosti pripadnika manjinskih naroda u državnim institucijama.
Sastanku su prisustvovali nadbiskup Barske nadbiskupije, monsinjor Rok Đonlešaj i apostolski upravitelj Kotorske biskupije sa parvnim timom, reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat efendija Fejzić, sa pravnim timom i inicijatori sastanka Nina Ofner Bokan, predsednica Jevrejske zajednice Crne Gore i r. Luciano Moše Prelević, Vrhovni rabin Crne Gore, saopšteno je iz Jevrejske zajednice Crne Gore.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.