I bi debata, šta dalje: Da nam Vučić u novembru bude nesrećan 1Foto: EPA-EFEBONNIE

Čini se da je svet u noći između utorka i srede, po našem lokalnom vremenu, odnosno u sredu uveče po američkom, na trenutak bio “na leru” dok je trajala debata između predsedničkih kandidata Kamale Haris i Donalda Trampa.

Nekako i oni koje ne zanima američka politika, odnosno novembarski predsednički izbori u SAD, krajičkom oka gledali su ili pak nakon duela čitali brojne izveštaje i analize.

I eto, bi debata.

Od Trampa ništa drugo nije ni bilo za očekivati već da se ponaša kao i do sada – neotesano, mizogino, bezobrazno.

Pričao je takve gluposti, poput one da ilegalni imigranti u Ohaju jedu ljudima ljubimce, da je bilo teško slušati ga.

Bilo je da li da plačem ili da se smejem.

Ono što jeste iznenadilo je to koliko je Kamala Haris bila pripremljena za debatu. To je sigurno i “šoumena” iznenadilo.

Očekivao je da će da je “pojede za doručak”, ali naprotiv, Kamala Haris ga je, možda ne skroz dotukla, ali svakako u tom duelu pobedila.

Bila je staložena, po potrebi agresivna (verovatno na iznenađenje mnogih, pa i mene), nije se dala ispovocirati na njegove opaske i na to da joj se obraćao sve vreme – “ona”, a ne po imenu.

Tramp je sigurno samouvereno mislio da će da dominira kao u debati sa aktuelnim predsednikom Džozefom Bajdenom. Ono je zaista bilo teško gledati.

I šta sada? Šta možemo da očekujemo?

I bi debata, šta dalje: Da nam Vučić u novembru bude nesrećan 2
Foto: Aleksandar Roknić/Danas

Do izbora ima oko dva meseca. Ova debata, najverovatnije jedina koja će biti održana između njih, neće doneti konkretne razlike u glasovima.

Politike i ideologije Kamale Haris i Trampa su toliko različite da bi bilo poptuno neverovatno da se značajan broj Trampovih glasača posle debate okrene ka Haris i obratno.

Ono što je sigurno je to da je Amerika trenutno duboko ideološki podeljeno društvo. Ali bez obzira na to, i dalje stabilno društvo, pre svega zbog ekonomije.

Pa će oni neodlučni da se odluče na osnovu novčanika, dakle, na osnovu toga da li po njihovom mišljenju Tramp ili Kamala mogu da im osiguraju kvalitetan i normalan život.

I to je cela matematika novembarskih izbora. Nikakva spoljna politika – Izrael i Palestina, Ukrajina i Rusija, taman posla Zapadni Balkan i nesretna Srbija na čelu sa “onim kojem se može da sedi na svim političkim stolicama” Aleksandrom Vučićem.

Samo novčanik i životni standard. Na kraju krajeva, zar to nije u većini slučajeva razlog za glasanje i u drugim zemljama sveta?

Kamala Haris i Tramp su po svim aktuelnim anketama poprilično izjednačeni i o tome kome će da pripadne američki tron sada ne možemo ni da pretpostavimo.

Moraće i Vučić, koji željno i bez skrivanja očekuje pobedu Trampa, da se strpi. Nadam se da će posle izbora u novembru AV biti jako nesrećan i razočaran. Fingers crossed da se to desi!

Stavovi autora u rubrici Dijalog ne odražavaju nužno uređivačku politiku Danasa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari