Crveni tepih za Trampa u Britaniji 1Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN (arhiva)

Kada predsednik Sjedinjenih Država Donald Tramp sledeće nedelje doputuje u Ujedinjeno Kraljevstvo, postaće 12. američki predsednik s kojim se sastala britanska kraljica Elizabeta, koja je 66 godina na prestolu, najduže u britanskoj istoriji.

Osim s Lindonom DŽonsonom, Elizabeta se sastala sa svim američkim predsednicima od Harija Trumana, ali nijedan susret s predsednikom SAD nije izazvao toliko kontroverzi i naišao na toliko protivljenja u Britaniji kao ova najavljena Trampova poseta. Britanska premijerka Tereza Mej je Trampa pozvala u Britaniju kada je u januaru 2017. otputovala u SAD, kao prvi strani lider koji je posetio novog šefa države nakon njegove inauguracije. Mej ga je tada pozvala u posetu na državnom nivou, što podrazumeva pompu i defile kroz centar Londona u otvorenoj kočiji, kao i banket u Bakingemskoj palati.

Rojters podseća da su samo dva predsednika SAD – Barak Obama i DŽordž Buš – bili pozvani u državnu posetu Velikoj Britaniji. Trampova će, međutim, biti manje raskošna nego što mu je prethodno ponuđeno, ali će se ipak sastati s kraljicom. Mnogi britanski poslanici se protive njegovom dolasku.

To što je Tramp uveo zabranu putovanja za državljane nekoliko muslimanskih zemalja i što je retvitovao poruke koje je objavio zamenik lidera ultradesničarske partije Britanija na prvom mestu, a koji je završio u zatvoru zbog ugnjetavanja po verskoj osnovi, naišlo je na osudu širom ostrva. Takođe, razdvajanje dece migranata od njihovih roditelja na granici SAD i Meksika rezultiralo je apelima na premijerku da otkaže Trampovu posetu.

„Predsednik Tramp je zaključao dve hiljade male dece u kaveze i odbija da ih pusti ako mu se ne dozvoli da izgradi zid. Napustio je Savet UN za ljudska prava; pohvalio je način na koji (severnokorejski vođa) Kim DŽong Un tretira sopstveni narod; i oterao je muslimane. Šta taj čovek treba da uradi da bi se opozvala pozivnica koju mu je poslala premijerka?“ rekao je premijerki u Parlamentu Gavin Šuker, poslanik opozicionih laburista.

Pošto je prošle godine pozvan, više od 1,86 miliona ljudi je potpisalo peticiju u kojoj se navodi da američkom predsedniku ne treba dozvoliti posetu na državnom nivou jer to može da osramoti kraljicu. Gradonačelnik Londona Sadik Kan je rekao da Tramp nije dobrodošao u britanskoj prestonici zbog njegove politike razdora i zato što će naići na masovne mirne proteste. Inače, demonstracije su stvarno planirane za sledeću nedelju.

Kao nepolitički šef države, kraljica Elizabeta može da pomogne, ali nema veliki uticaj u donošenju odluke Vlade ko će biti pozvan u Britaniju i s kim će se ona sastati i koga će ugostiti u svojoj kraljevskoj rezidenciji. Ostali poslanici i komentatori, koji su rekli da poseta treba da bude realizovana, ističu da su „specijalni odnosi“ Britanije sa SAD iznad svakog pojedinca, te da se prema predsedniku treba ophoditi s dužnim poštovanjem.

„NJeno Visočanstvo se sastalo s nekim ‘neprijatnim individuama’. Zapravo, sastajala se sa individuama koje su podizale oružje na krunu, ali je ona to prevazilazila jer je to u najboljem interesu naše nacije. Tramp je rekao neke neuobičajene i neprikladne stvari i neke stvari s kojima se ne bih složio, ali nije prekršio ljudska prava kao što su mnogi svetski lideri s kojima se tokom godina sastajalo NJeno Visočanstvo i Vlada“, rekao je u februaru u Parlamentu Martin Vikers, član vladajuće Konzervativne stranke. On je naglasio da prema njegovom mišljenju, nema apsolutno nikakve sumnje da treba raširiti tepih za predsednika. „Ne širimo crveni tepih za Trampa; mi širimo crveni tepih za našeg najvrednijeg saveznika“, istakao je Vikers.

Edvard Li, takođe poslanik iz redova konzervativaca, rekao je da se posete koje bi možda mogle biti kontroverzne organizuju jer se veruje da su u interesu Britanije. „Kada smo pozivali ne jednog već dva predsednika Kine, bili smo spremni da previdimo činjenicu da je Kina zapravo policijska država“, rekao je Li. On je podsetio da je predsednik Zimbabvea Robert Mugabe bio pozvan na čaj s kraljicom. „Bili smo spremni da previdimo njegove prestupe“, ukazao je Li, predstavivši Mugabea kao „rasističkog homofoba“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari