Otkopavanje antičkog grada u zapadnoj Turskoj otkrilo je predmete i arheološke ostatke koji datiraju iz petog veka pre nove ere, uključujući i ćup pun zlatnih novčića koji je bio sakriven više od 2.000 godina.
Istraživači su otkrili skrovište u Notionu, utvrđenom gradu koji je bio naseljen od šestog veka pre nove ere do prvog veka nove ere, prenosi RTS.
Zakopano ispod poda kuće iz petog veka pre nove ere, ćup zlata bi mogao da ispriča priču o životu drevnog plaćenika tokom tih konkfliktnih vremena, navodi Univerzitet u Mičigenu.
„Ovako vredno otkriće u kontrolisanom arheološkom otkopavanju je veoma retko“, kaže vođa iskopavanja dr Kristofer Rate, profesor drevne mediteranske umetnosti i arheologije.
„Nikad se ne zakopava ovakva riznica novčića, posebno zlatnih, bez namere da se ponovo preuzme. Samo najteži scenario i nesreća vlasnika bi mogla da objasni očuvanje ovakvog blaga“, ističe Rate.
Lokalitet uključuje uobičajene odlike antičkog grčkog grada, poput teatra, hramova, gradskih kuća i pijace.
Notion je ostao najvećim delom netaknut tokom dve hiljade godina sve dok pre oko deset godina arheolozi nisu tokom procesa nadgledanja iz vazduha i mapiranja vidljivih ostataka grada utvrdili da se radi o naseobini iz helenističke ere.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.