Curenje tajnih podataka u SAD: Šta sve sadrže poverljivi dokumenti? 1foto: shutterstock/Bumble Dee

SAD pokušavaju da procene rizike za nacionalnu bezbednost u vezi sa curenjem poverljivih dokumenata, koji sadžre uglavnom procene i izveštaje američkih obaveštajnih službi u vezi sa ruskom invazijom na Ukrajinu

Kako je saopštio američki Pentagon, a prenosi agencija Beta, curenje tajnih dokumenata koje je otkrio prošle nedelje Njujork tajms odnosi se i na saveznike SAD.

Dokumenti rašireni na društvenim mrežama mogli bi biti dragoceni za Moskvu, s obzirom na to da otkrivaju u kojoj meri su američke obaveštajne službe prodrle do ruskog vojnog sastava.

Ne samo da procureli dokumenti govore mnogo o stanju ukrajinske vojske oni govore takođe o nekim od drugih saveznika Vašingtona.

Od Izraela do Južne Koreje, dokumenta otkrivaju unutrašnje rasprave koje te zemlje vode oko Ukrajine i drugih osetljivih pitanja, navodi BBC.

Prema Vašington Postu, koji se poziva na američke zvaničnike, neki dokumenti su izgleda falsifikovani.

Međutim većina odgovara izveštajima CIA koji cirkulišu u Beloj kući, Pengatonu ili Stejt departmentu.

Neka dokumenta sadrže informacije koje se odnose na zemlje saveznice SAD.

Jedan od njih na prime prikazuje vladine razgovore u Južnoj Koreji o mogućnosti isporuke američkih projektila Ukrajini, prenosi Njujork tajms.

Kako piše CNN, curenje tih poverljivih dokumenata Pentagona duboko su uznemirili američke zvaničnike, koji se plaše da bi otkrića mogla da ugroze izvore od kojih Amerikanci dobijaju informacija, ali i da ugroze važne odnose sa drugim državama.

Neki od dokumenata otkrivaju stepen do kojeg su SAD prodrle u rusko Ministarstvo odbrane i rusku plaćeničku organizaciju Vagner grupu – uglavnom putem presretnutih komunikacija i izvora, koji bi sada mogli biti prekinuti ili dovedeni u opasnost.

Dokumenti pokazuju da su SAD uspele da presretnu ruske planove gađanja, do kojih su tačno termoelektrane, električne podstanice i železnički i transportni mostovi ruske snage planirale da napadnu unutar Ukrajine i kada.

SAD su takođe uspele da presretnu rusku strategiju za borbu protiv tenkova NATO-a koji su ušli u Ukrajinu početkom aprila.

Ističući zabrinutost SAD za Vagnerovu grupu, koja ima hiljade zaposlenih u Ukrajini, dokumenti govore o Vagnerovom ponovnom regrutovanju ruskih zatvorenika za borbu u Ukrajini – naglašavajući „stalni uticaj njenog lidera na Putina“, kaže se u jednom izveštaju – i planove grupe da ojačati svoje prisustvo širom Afrike i na Haitiju.

Drugi pak otkrivaju ključne slabosti u ukrajinskom naoružanju, protivvazdušnoj odbrani, veličini i spremnosti bataljona.

“Ukrajina je već promenila neke od svojih vojnih planova zbog curenja informacija”, rekao je za CNN izvor blizak ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom.

“Pentagon je uložio „međuagencijski napor“ da proceni uticaj curenja informacija”, rekla je juče zamenica sekretara za štampu Pentagona Sabrina Sing.

Sing je dodala da su američki zvaničnici tokom vikenda razgovarali sa saveznicima i partnerima u vezi sa curenjem podataka i obavestili „relevantne kongresne komitete“.

Curenje je, takođe, navelo Pentagon da preduzme korake da pooštri protok tako osetljivih dokumenata, rekli su zvaničnici, koji su obično dostupni svakog dana stotinama ljudi širom vlade.

Špijuniranje prijatelja

CNN je pregledao 53 dokumenta koja su procurila, a čini se da su svi proizvedeni od sredine februara do početka marta.

Jedan dokument otkriva da su SAD špijunirali Zelenskog.

“To nije iznenađujuće”, rekao je izvor blizak Zelenskom, “ali su ukrajinski zvaničnici duboko frustrirani zbog curenja”.

U izveštaju američkih obaveštajnih službi navodi se da je Zelenski krajem februara “predložio udar na ruske lokacije u Rostovskoj oblasti” koristeći bespilotne letelice.

S tim u vezi, u drugom obaveštajnom izveštaju se kaže da bi Kina mogla da iskoristi ukrajinske udare na ciljeve duboko u Rusiji “kao priliku da postavi NATO kao agresora i da poveća svoju pomoć Rusiji ako oceni da su napadi značajni”.

Mihail Podoljak, savetnik šefa Kancelarije predsednika Ukrajine, rekao je u petak na svom Telegram kanalu da veruje da su dokumenti koji su distribuirani neautentični, da nemaju “nikakve veze sa stvarnim planovima Ukrajine” i da su zasnovani na “velikoj količini fiktivnih informacija” koje širi Rusija.

Još jedan dokument opisuje, sa izuzetnim detaljima, razgovor između dva visoka zvaničnika za nacionalnu bezbednost Južne Koreje o zabrinutostima Saveta za nacionalnu bezbednost zemlje u vezi sa američkim zahtevom za municijom.

Zvaničnici su zabrinuti da bi snabdevanje municijom, koju bi SAD potom poslale Ukrajini, prekršilo politiku Južne Koreje da ne isporučuje smrtonosnu pomoć zemljama u ratu.

Prema dokumentu, jedan od zvaničnika je potom predložio da se ta politika zaobiđe – prodajom municije Poljskoj.

Drugi poverljivi dokument, takođe dobijen od obaveštajnih službi, nudi prozor u to kako SAD procenjuju politiku svojih saveznika – i kako SAD mogu da izvrše svoj uticaj da ih promene.

Jedan dokument otkriva šta SAD misle o namerama nekih evropskih zemalja da doniraju borbene avione Ukrajini.

Bugarska je 23. februara, kako se navodi u izveštaju, izrazila spremnost da pokloni svoju flotu aviona MiG-29 Ukrajini – što je “izazov”.

Dokumenti daju brojke o ruskim i ukrajinskim žrtvama.

Prema jednom od dokumenata, ruske snage su u februaru imale između 189.500 i 223.000 žrtava, uključujući čak 43.000 vojnika poginulih u akciji.

Ukrajina je, u međuvremenu, pretrpela 124.500 do 131.000 žrtava, sa do 17.500 poginulih u akciji, navodi se u izveštaju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari