Sjedinjene Države moraju da reaguju na izveštaj o smrti novinara iz Saudijske Arabije Džamala Kašogija od oktobra prošle godine, upozorila je Agnes Kalamar, stručnjak Ujedinjenih nacija. “Ćutanje nije opcija. Potrebno je govoriti, ali to nije dovoljno. Moramo da delujemo”, rekla je Kalamar.
U njenom istraživanju se zaključuje da smrt Kašogija u ambasadi Saudijske Arabije u Istanbulu predstavlja “vansudsko pogubljenje”.
Kako je navela, SAD treba da iniciraju istragu Federalnog istražnog biroa (FBI) ili istragu u okviru građanskog prava. Kašogi je bio stacioniran u SAD i pisao je kolumnu za Vašington post. Govoreći u utorak na konferenciji u Londonu zajedno s Kašogijevom verenicom, Kalamar je apelovala na SAD da obelodane obaveštajne podatke koje imaju o ubistvu i naglasila da Vašington “nije na vrhu lanca saradnje”.
U izveštaju Kalamar koji je na 101 strani objavljen u junu se navodi da ima “uverljivih dokaza” da su saudijski princ prestolonaslednik Muhamed bin Salman i drugi visoki zvaničnici pojedinačno odgovorni za ubistvo Džamala Kašogija.” Saudijski agenti su ubili novinara u zgradi saudijskog konzulata u Istanbulu, ali nadležni tvrde da nisu delovali po naređenjima princa.
Kalamar nije predstavnik UN, ali deli svoja saznanja s međunarodnom organizacijom. Ona je zahtevala od generalnog sekretara UN Antonija Gutereša da inicira međunarodnu krivičnu istragu u vezi sa slučajem, ali je on rekao da za to ovlašćenje ima samo država-članica.
Ona je rekla da se Zapad suočava “s demokratskim deficitom” time što ne reaguje na negodovanje javnosti zbog ubistva novinara. Hatis Čengiz, Kašogijeva verenica iz Turske, apelovala je na evropske zemlje da “ozbiljnije shvate ovaj izveštaj”. “Isuviše je opasno ponašati se kao da se ništa nije dogodilo”, rekla je Čengiz.
Kašogi (59), kolumnista Vašington posta koji je živeo u SAD i bio istaknuti kritičar princa Muhameda, poslednji put je viđen 2. oktobra kada je ulazio u konzulat Saudijske Arabije, gde se uputio po dokumenta koja su mu bila potrebna za venčanje s Čengizovom. Kalamar, specijalni izvestilac UN o vansudskim i arbitrarnim pogubljenjima i pogubljenjima po skraćenom postupku, rekla je da je tog dana Kašogi “brutalno izmasakriran” u konzulatu.
Zamenik državnog tužioca Saudijske Arabije Šalan Šalan rekao je novinarima u oktobru da je ubistvo naredio šef “pregovaračkog tima” koga je u Istanbul poslao zamenik saudijske obaveštajne službe da dovede Kašogija u Saudijsku Arabiju “metodom ubeđivanja”, a ako to ne uspe, onda “prisilom”. Istražitelji su zaključili da je u konzulatu došlo do sukoba, pošto se Kašogi opirao, te mu je ubrizgana velika količina droge, što je rezultiralo predoziranjem, nakon čega je nastupila smrt, rekao je Šalan. NJegovo telo je potom raskomadano i predato lokalnom “saradniku” izvan konzulata, dodao je Šalan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.