“Da bismo se suprotstavili imperijalizmu Kremlja, moramo znati njegove korene” 1Foto: EPA-EFE/JULIEN WARNAND

Da bismo se suprotstavili imperijalizmu Kremlja, moramo znati njegove korene, navela je Kaja Kalas, premijerka Estonije.

Kako je dodala “potrebna nam je iskrena procena prošlosti, uključujući komunističke zločine, da bismo sprečili buduće zločine ili istražili sadašnje u Ukrajini”.

Kalas se zajedno sa liderima Letonije, Litvanije, Poljske i Rumunije pismom obratila zvaničnicima EU.

Brutalni, ničim izazvan i neopravdani rat Ruske Federacije protiv Ukrajine signalizira porast autoritarizma koji zanemaruje, pa čak i nastoji da uništi međunarodni poredak zasnovan na pravilima. Ovo je alarmantan podsetnik na ne tako daleku prošlost, posebno na zločine koje su počinila dva okrutna totalitarna režima 20. veka u Evropi – nacizam i komunizam.

Pozadina i koreni aktuelne ideologije režima Kremlja predstavljaju, u mnogim slučajevima, odraz preteča Rusije: SSSR-a i Ruske imperije. Rusija nikada nije osudila zločine Sovjeta i njeno sadašnje rukovodstvo ih otvoreno toleriše, pa čak i sa entuzijazmom podržava sovjetsko nasleđe.

Gorke lekcije nacizma i zločini koje je počinio režim postali su obavezan deo nastave o istoriji u našim obrazovnim sistemima. Istovremeno, sećanje i znanje o sovjetskim zločinima tek treba da nađu svoje pravo mesto u svesti Evropljana

Postoji potreba za jačanjem napora na nivou EU u borbi protiv pokušaja Rusije da prekroji istoriju i koristi narative totalitarnih režima u kontekstu rata protiv Ukrajine, korišćenjem pravnih, političkih i instrumenata za podizanje svesti.

Bez tačne, iskrene i sveobuhvatne procene prošlosti, nećemo moći efikasno da sprečimo buduće zločine na našem kontinentu niti da istražimo aktuelne u Ukrajini.

Demokratski svet je odlučno osudio nacistički režim i priveo pravdi njegove vođe i počinioce. Gorke lekcije nacizma i zločini koje je počinio režim postali su obavezan deo nastave o istoriji u našim obrazovnim sistemima. Istovremeno, sećanje i znanje o sovjetskim zločinima tek treba da nađu svoje pravo mesto u svesti Evropljana.

Danas je više nego ikad potrebno jasno i vizionarsko vođstvo za promovisanje narativa Evropskog sećanja širom EU, koji bi na kraju trebalo da postane deo nacionalnih obrazovnih programa svih država članica.

EU je u najboljoj poziciji da preuzme ovu koordiniranu ulogu, a takav gest bi takođe bio blagovremen i veoma relevantan, u svetlu nezabeleženog nivoa ruskih dezinformacija i dezinformacija, uključujući i pitanja evropske istorije.

https://twitter.com/kajakallas/status/1550366018337472512?s=20&t=n7uo5U0OJ0I0MmUtw9Sp_g

Poslednjih godina učinjeni su važni koraci na evropskom nivou uspostavljanjem Platforme evropskog pamćenja i savesti. EU bi mogla učiniti više tako što će Platformi obezbediti neophodne političke i finansijske resurse.

Uspostavljanje Panevropskog Memorijala žrtvama totalitarizma u Briselu bio bi veoma važan korak u obezbeđivanju pravilnog sećanja na zločine totalitarnih režima, uključujući i sovjetski, u našim naporima za podizanje svesti u cilju sprečavanja sličnih zločina i da ih zaustavimo u Ukrajini i da odamo počast žrtvama.

Računamo na vaš lični angažman i podršku ovim inicijativama koje bi mogle da budu razmatrane u Savetu EU.

Kaja Kalas, premijerka Republike Estonije

Krišjanis Karinš, premijer Republike Letonije

Gitanas Unborn, predsednik Republike Litvanije

Mateuš Moravjecki, premijer Republike Poljske

Klaus Johanis, predsednik Rumunije

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari