Da i veliki plaćaju poreze 1Foto: EPA-EFE/CLEMENS BILAN / POOL

Ministri finansija četiri najjače ekonomije Evropske unije: Nemačke, Francuske, Italije i Španije, smatraju da je došlo vreme da se okonča praksa da multinacionalne kompanije, koristeći “rupe” u propisima, plaćaju minimalni porez ili uopšte ne plaćaju.

U zajedničkom pismu koje je objavio britanski Gardijan, ministri ističu da je dogovor, nakon više dosadašnjih propuštenih šansi, moguć na predstojećem samitu G7 koji počinje u subotu u Londonu.

Ministri finansija Francuske, Nemačke, Italije i Španije smatraju da se svet nalazi u kritičnom trenutku obnove od pandemije kovida-19 i da su vlade suočene sa brojnim ekonomskim izazovima.

– Više od četiri godine Francuska, Nemačka, Italija i Španija rade zajedno na stvaranju međunarodnog poreskog sistema koji odgovara 21. veku. To je saga sa mnogo preokreta. Sada je vreme da se dogovorimo, poručilo je četvoro ministara.

Od ovih zemalja, samo Španija nije članica G7.

Potpisnici apela, francuski ministar Bruno le Mer, nemački Olaf Šolc, italijanski Danijel Franko i španska ministarka Nadia Kalvinose, nadaju se da bi eventualni dogovor u Londonu bio ključan za trasiranje puta za širi sporazum između država, koji bi uključio  Kinu, Indiju i Brazil na sastanku G20 u Italiji sledećeg meseca.

Ministri finansija četiri članice EU ističu da postoji potreba za  postizanjem međunarodnog konsenzusa o glavnim globalnim ekonomskim pitanjima.

„Stoga se obavezujemo da ćemo definisati zajednički stav o novom međunarodnom poreskom sistemu na sastanku ministara finansija G7 u Londonu ovog petka. Uvereni smo da će stvoriti zamah potreban za postizanje globalnog sporazuma na G20 u Veneciji u julu”, navodi se u njihovom pismu.

Ne zna se još kakav će odgovor dati ministri finansija četiri preostale članice G7: Velike Britanije, SAD, Kanade i Japana. Vašington, čiji je predsednik Džo Bajden već predložio mere za oporezivanje multinacionalnih kompanija, navodno je radije za dogovor koji bi bio usaglašen sa 20 najrazvijenijih ekonomija na julskom samitu u Veneciji.

Velika Btitanija je do sada bila dosta skeptična prema predlogu predsednika Bajdena koji se nedavno založio za globalnu minimalnu stopu poreza na dobit multinacionalnih kompanija od 15 odsto.

Bajden je predložio i da države naplaćuju porez 100 najvećih svetskih kompanija na osnovu mesta gde zarađuju.

Britanski ministar finansija  Riši Sunak poslednjih dana je stav Londona približio Vašingtonu, izjavljujući i da mora da bude povećan porez za američke tehnološke giganate koji posluju u Britaniji.

„Želimo da kompanije plate pravi iznos poreza na pravom mestu i nadam se da ćemo postići pošten dogovor sa našim partnerima”, izjavio je Sunak nakon razgovora sa  američkom ministarkom finansija Dženet Jelen, uoči samita G7.

Slučaj Majkrosofta u Irskoj

Kao jedan od flagrantnih primera izbegavanja plaćanja poreza korišćenjem poreskih rajeva i rupa u propisima, Gardijan je nedavno naveo i slučaj irske filijale Majkrosofta. Ovaj američki gigant je prošle godine u Irskoj zaradio  315 milijardi dolara, ali nije platio ništa na ime poreza na dobit, budući da im je adresa na Bermudima. Ova firma je u svojoj poreskoj prijavi navela da u Irskoj „nema zaposlenih osim direktora“ i da na dobit ne plaćaju porez, “budući da je kompanija poreski rezident na Bermudima”. Bermuda ne naplaćuju porez na dobit korporacije.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari