Da li bi država trebalo da pomogne automobilskoj industriji? 1foto: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

Da li bi politika trebalo da podrži nemačku automobilske industriju kroz premije ili snižavanjem graničnih vrednosti za emisiju CO2? Šta o tome kažu stručnjaci i sami proizvođači automobila?

Na virtuelnom auto-samitu ovog ponedeljka (23. septembar), predstavnici automobilske industrije i sindikata diskutovali su s ministrom privrede Robertom Habekom (Zeleni) o tome da li i kako politika može da pomogne proizvođačima automobila?

Nemački proizvođači automobila žale se na konkurenciju električnih automobila iz Kine, čije su cene niže zbog subvencija. Zbog toga su u EU već planirane carinske kazne za uvoz električnih automobila iz Kine.

Neki proizvođači tražili su subvencije i olakšice. Među predlozima su nova premija za električne automobile, premije za staro gvožđe, kao i ublažavanje graničnih vrednosti EU za emisiju ugljen dioksida (CO2) iz automobila.

Premija za e-automobile ili premija za staro gvožđe?

Ideja premije za električne automobile je da onaj ko kupi električni automobil dobije subvenciju od države. Takva premija, tzv. ekološki bonus, već je postojala. Trebalo je da traje do kraja 2024, ali je krajem 2023. ukinuta zbog budžetske krize.

Od te premije su, međutim, korist imali i strani proizvođači automobila. Zbog toga se predlaže da se pri dodeli subvencija uzima u obzir i CO2 otisak tokom proizvodnje automobila.

U Francuskoj to već postoji. Tamo kupci električnih automobila dobijaju subvenciju samo ako njihova proizvodnja prouzrokuje manje od 14,75 tona CO2. Ta ograničenja konkretno pogađaju automobile proizvedene u Kini.

Premija za staro gvožđe takođe je postojala pre 15 godina. Sada bi mogla ponovo da bude uvedena za potrošače koji unište svoje automobile s motorima na unutrašnje sagorevanje i pređu na električne automobile. U vreme ekonomske krize 2009. Nemačka je uvela tu ekološku premiju, poznatu i kao premija za staro gvožđe.

Previše strogi CO2 limiti u Evropskoj uniji?

Pored toga, automobilska industrija se žali i na klimatske zahteve EU. Prema trenutnom planu, od 2035. u EU više neće biti moguće prodavati nove automobile s motorima na unutrašnje sagorevanje.

Pored toga, postoje i tzv. flotni limiti. Oni određuju koliko CO2 automobilske flote smeju da emituju u budućnosti.

Ti ciljevi će se postepeno pooštravati. Trenutna vrednost od prosečnih 115,1 grama CO2 po kilometru i vozilu treba da padne na 93,6 grama do 2025, a do 2030. godine na 49,5 grama. Ukoliko proizvođači premaše te limite, suočavaju se s kaznama.

Stručnjak: Subvencije deformišu tržište i smanjuju inovacije

Folksvagen je zatražio novu premiju za automobile još pre auto-samita. Kompanija mora da smanji troškove i početkom septembra je najavila masovna otpuštanja radnika, a govori se i o zatvaranju nekih fabrika.

Najavljene mere iz Folksvagena odavno su bile potrebne, smatra Marsel Fračer iz Nemačkog instituta za ekonomska istraživanja (DIW).

„Nemačka država ne bi trebalo da se meša i ne bi smela da napravi grešku cementirajući stare strukture i ometajući neophodnu transformaciju.“ Bolje je, kaže, da se 90 odsto radnika u automobilskim kompanijama učini otpornim na krize i spremnim za budućnost, nego da se insistira na starim strukturama koje bi ugrozile uspeh celokupnih kompanija.

Fračer takođe smatra da pojedinačne kompanije ne bi trebalo subvencionisati. Štaviše, smatra da su problemi Folksvagena rezultat njihovih sopstvenih pogrešnih odluka, a ne odgovornost politike.

Folksvagen je u prošloj poslovnoj godini ostvario profit od 18 milijardi evra i isplatio 4,5 milijardi evra dividendi. S tim u vezi, Fračer kaže: „Recesija još uvek nije kriza, a mnogi pokazatelji ukazuju na to da su nemački proizvođači automobila, uključujući i Folksvagen, i dalje uspešni i vrlo profitabilni.“

Kina i SAD subvencionišu svoju automobilsku industriju, kaže Fračer, što dovodi do narušavanja konkurencije. „Ispravan način da se reaguje na kineske subvencije za električne automobile su kompenzacione carine EU,“ zaključuje ekspert za DW.

Bolji okvirni uslovi podstiču e-mobilnost

Proizvođač automobila BMW ne podržava premije za kupovinu električnih automobila niti novu premiju za staro gvožđe.

„Nemačkoj automobilskoj industriji nisu potrebne kratkoročne mere“, saopšteno je iz te kompanije. Umesto toga, trebalo bi stvoriti održive okvirne uslove koji bi olakšali kupcima donošenje odluka u korist električnih vozila, poput sveobuhvatne mreže punionica na javnim i privatnim mestima, kao i pristup povoljnoj struji za punjenje.

„Jer, ako su troškovi po kilometru vožnje električnim automobilom viši nego kod benzina ili dizela, mnogim kupcima nedostaje ključni podsticaj za prelazak na električna vozila“, saopšteno je u Minhenu.

„Bivša premija za staro gvožđe nije donela ništa osim kratkotrajnog buma u potražnji automobila“, kaže Ulrih Lange, zamenik šefa poslaničkog kluba CDU-CSU. „Ali zato je bilo haosa u sprovođenju i zloupotreba.“

Folksvagen i Mercedes se bune, a Volvo i BMW rade svoj posao

Folksvagenu sledeće godine prete milijardske kazne, jer neće moći da ispuni granične vrednosti EU za emisiju CO2.

„Elektromobilnost će se probiti, ali će biti potrebno više vremena“, izjavio je predsednik nadzornog odbora Folksvagena Hans Diter Peč. „Zato ciljevi za CO2 za 2025, 2030. i 2035. moraju biti prilagođeni stvarnosti.“

I direktor Mercedesa Ola Kelenijus traži olakšice u vezi sa klimatskim zahtevima EU.

„Taj zahtev je neverovatno drzak“, kaže Sebastijan Bok, generalni direktor Transport & Environment Deutschland (T&E).

Šest najvećih evropskih proizvođača automobila ostvarilo je između 2022. i 2023. profit od 130 milijardi evra, navodi se u izveštaju Automotive News Europe. Cene minerala za baterije su pale, a ćelije za baterije se prodaju uz masovne popuste. Ipak, prosečna cena električnih automobila u Evropi je od 2021. porasla za trećinu, dok se u Kini prepolovila, stoji na sajtu T&E.

Proizvođači automobila su u protekle dve godine ostvarili milijarde profita i imali su dovoljno vremena da se pripreme za ciljeve emisije CO2 koji su poznati još od 2019. ljuti se Bok.

„Sada žele da EU proglasi vanrednu situaciju kako bi mogli i dalje da prodaju zagađujuće automobile.“

Neki proizvođači automobila, poput Volvo Cars, već su ispunili EU standarde, dok drugi, poput BMW, mogu postići ciljeve do kraja sledeće godine, kako pokazuje analiza T&E.

Dakle, BMW ne vidi potrebu za ublažavanjem evropskih standarda za emisiju CO2. BMW je poslednjih godina konstantno premašivao zahteve i stoga je „uveren da će ispuniti i strože ciljeve flote za 2025“, saopštio je koncern prošlog četvrtka u Minhenu, prenosi DW.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari