Češki predsednik Petr Pavel u četvrtak je rekao da obaveštajne službe radi bezbednosti treba da nadziru Ruse u zapadnim državama jer je reč o građanima zemlje koja je u ratu s Ukrajinom.
Sagovornici Danasa komentarisali su tu izjavu češkog predsednika.
Boško Jakšić, novinar i spoljno-politički komentator, smatra da se Rusi i te kako nadziru u zapadnim zemljama kao što i Rusi nadziru zapadnjake gde god mogu.
„To je sastavni deo globalne politike. Samo je pitanje ko u kom trenutku može da bude uspešniji. Rusi pokazuju da u vremeni rata mogu da se angažuju na drugim frontovima. Time se pojačava važnost toga da budu nadzirani“, navodi Jakšić.
I Zoran Dragišić, profesor fakulteta za bezbednost, smatra da se to „već ozbiljno radi“.
„Ne bi bilo dobro ako se ne radi. Rusija vodi hibridni rat već dosta dugo protiv demokratskog sveta. Među ruskim migrantima ima i onih koji rade za njihovu službu. Takav nadzor bi bio neophodan ako se primeti da neko radi protiv interesa države prijema, onda ta država ima pravo da preduzme sve mere protiv njega“, ukazuje Dragišić.
Advokat Čedomir Stojković ističe da češki predsednik smatra da ih treba nadzirati iz potpuno drugih razloga u odnosu na one zbog kojih je nadzirao Aleksndar Vulin.
„Vulin je nadzirao rusku opoziciju u nameri da poslušnički otkrije njihove tajne i dostavi ih Putinu, kako bi se Putin obračunavao sa njima. Češki predsednik smatra da njih treba nadzirati u Evropi baš da ne bi Puti kroz njih ostvarivao svoje interese, što on i čini. Deo tih Rusa koji se nalaze u Evropi jesu liberalni Rusi koji ne žele da imaju veze sa Putinom, ali takođe ogroman broj njih nalazi se pod direktivom Vladimira Putina ili pod uticajem njegove propagande. Ja u Srbiji svedočim o postojanju i jednih i drugih. I onih Rusa koji beže od Putina, ali i onih koji šire njegov maligni utica. Češki predsednik je mislio da treba nadzirati ove druge kako bi se maligni uticaj ruskog režima umanjio u Evropi“, naglašava Stojković.
Zoran Vuletić, predsednik Građanskog demokratskog foruma, smatra da se ne radi o nekoj vrsti diskriminacije, već o dodatnom pritisku na rusku državu.
„Dobro je da se vrši taj pritisak jer i Rusi koji se ne slažu sa ratom, koji su izbegli vojne obaveze i došli u Evropu, moraju da snose deo odgovornosti. Možda nisu krivi za stanje u kome se nalazi Rusija, ali su dogovorni. Mislim da se radilo o pozivu na buđenje savesti i da oni mogu mnogo više da učine za zaustavljanje rata i stanje u svojoj državi i društvu ukoliko obrate pažnju sta Putinov režim radi Ukrajini i kako preti nuklearnim ratom Evropi. Snose odgovornost bez obzira što nisu krivi“, ističe Vuletić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.