Donald Tramp je postao prvi bivši predsednik u američkoj istoriji koji se suočio sa federalnim krivičnim prijavama.
U četvrtak uveče Tramp je, piše Gardijan, optužen za navodno pogrešno rukovanje poverljivim dokumentima na svom imanju Mar-a-LAgo na Floridi.
On je optužen po sedam tačaka uključujući i namerno čuvanje tajni nacionalne odbrane, davanje lažnih izjava i ometanje pravde.
Tramp treba da se pojavi pred sudom u Majamiju na Floridi u utorak popodne. Akcija Ministarstva pravde u četvrtak uveče je, ocenjuje Gardijan, monumentalna.
Prvo, postavlja se pitanje: šta je Tramp radio sa tajnama vlade?
Prošlog meseca je objavljeno da su tužioci dobili audio snimak u kojem Tramp govori o držanju poverljivog dokumenta Pentagona koji se odnosi na potencijalni napad na Iran.
Drugo, Tramp bi uskoro mogao da se pridruži ozloglašenom klubu koji uključuje Silvija Berluskonija iz Italije, Nikolu Sarkozija i Žaka Širaka iz Francuske i Park Geun Hje i Li Mjung Baka iz Južne Koreje.
Svi su procesuirani i osuđeni za korupciju u proteklih 15 godina.
To je Trampov najnoviji stres test za američku demokratiju: da li država može da pozove bivšeg predsednika na odgovornost i da primeni vladavinu prava? Ričarda Niksona, koji je mogao da se suoči sa federalnim optužbama zbog Votergejta, njegov naslednik Džerald Ford je pomilovao.
Bela kuća zna da ne može sebi priuštiti da pogreši.
Aktuelni predsednik Džozef Bajden pokušava da izbegne da komentariše Trampove bezbrojne pravne probleme.
Državni tužilac Merik Garland ih je takođe držao na dohvat ruke tako što je imenovao Džeka Smita za specijalnog savetnika.
Smit je taj koji je istraživao slučaj dokumenata Mar-a-Lago.
Karl Tobijas, profesor prava na Univerzitetu Ričmond u Virdžiniji, kaže: „Mislim da on veoma rigorozan, energičan i nezavisan tužilac i to je ono što želite ovde i to je ono što je potrebno.
Mislim da Merik Garland nije imao nikakve veze s tim osim što ga je označio“.
Da li je Republikanska partija svečano prihvatila vest o optužnici i pozvala Amerikance da dopuste da pravda ide svojim tokom?
Da li je Trampova groznica konačno prekinuta?
Čini se da nije.
„Svaki Amerikanac i ja koji veruje u vladavinu prava stojimo uz predsednika Trampa protiv ove teške nepravde“, tvitovao je Kevin Makarti, predsednik Predstavničkog doma.
Ron DeSantis, guverner Floride i glavni Trampov rival na republikanskim predsedničkim izborima, napisao je, između ostalog, na Tviteru: „Zašto ste tako revnosni u potrazi za Trampom, a tako pasivni prema Hilari ili Hanteru?
Senator JD Vance iz Ohaja opisao je to kao „lažnu optužnicu“, senator Bill Hagerti iz Tenesija uporedio je SAD sa „banana republikom“, a senator Džoš Havlei iz Misurija rekao je za Foks njuz da „ako predsednik na vlasti može samo da zatvori svoje političke protivnike, što je ono što Džo Bajden pokušava da uradi večeras, mi više nemamo republiku“.
Ovo je, navodi se, repriza slučaja od pre manje od tri meseca kada su državni tužioci u Njujorku optužili Trampa za 34 krivična dela za falsifikovanje poslovnih zapisa zbog isplate novca zvezdi filmova za odrasle.
Da li bi Tramp mogao da prihvati republikansku nominaciju dok mu oko gležnja stoji nanogica?
Da li bi mogao da se kandiduje protiv Bajdena iz zatvorske ćelije?
Može li američko predsedništvo postati ultimativna karta za izlazak iz zatvora?
Šaljive spekulacije imaju naviku da postanu glavna vest sutra, zaključuje Gardijan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.