"Da li će Beograd priteći u pomoć sunarodnicima?": RIA Novosti o neredima na Kosovu i mogućim scenarijima 1Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Tri dana na severu Kosova traje konfrontacija između lokalnih vlasti i Srba, koji, suprotno volji Evropske unije i Sjedinjenih Država, smatraju da je ovaj region deo Srbije. U večernjim satima 29. maja u uličnim sukobima povređeno je više od 90 ljudi, pišu RIA Novosti i postavljaju pitanje da li će Beograd priteći u pomoć sunarodnicima.

Ovog puta razlog nereda, piše ruski medij blizak Kremlju, bio je izbor predsednika opština Severna Kosovska Mitrovica, Zvečan, Zubin Potok i Leposavić, na izborima koje su Srbi ignorisali.

Kao rezultat toga, sa odzivom od nešto više od tri procenta, pobedili su etnički Kosovari. Međutim, kada su pokušavali da uđu na radno mesto, naišli su na masovne proteste. Bilo je moguće ući u zgrade samo uz pomoć snaga bezbednosti.

Sjedinjene Države i Evropska unija smatraju izbore legitimnim.

Zapadne mirovne snage KFOR-a stacionirane u regionu pokušale su da rasteraju ljude suzavcem, gumenim mecima i šok granatama. Demonstranti su odgovorili flašama i kamenicama. Usled toga je povređeno oko 50 civila i više od 40 bezbednosnih zvaničnika.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, obraćajući se naciji, rekao je da već nekoliko meseci kosovske vlasti pokušavaju da izazovu krvavi sukob između Beograda i NATO- a. Istovremeno, mirovne snage KFOR-a ne štite civile, nego „lažne“ gradonačelnike izabrane na izborima na kojima je bio slab odziv.

Vučić je naglasio da Srbija neće dozvoliti progon, pogrome ili ubistva na Kosovu. RIA Novosti u svom izveštaju je najavila jutros održani sastanak Vučića sa predstavnicima Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Nemačke, Francuske i Italije „kako bi im objasnio suštinu onoga što se dešava“. Predsednik Srbije će provesti sledeću noć sa svojom vojskom na granici sa Kosovom, piše ruska agencija.

U međuvremenu, do sada je samo Rusija izrazila saosećanje sa Beogradom. „U centru Evrope sprema se veliki prasak…Situacija je alarmantna, ali Zapad se upustio u potpuno podređivanje svih onih koji nekako izražavaju sopstveno mišljenje“, podseća RIA Novosti na jučerašnju izjavu ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova iz Najrobija u Keniji.

Kako je kazao Lavrov, „za ono što se danas dešava u svetu je potrebno geopolitičko rešenje koje bi, ako govorimo o Evropi, obezbedilo jednaku nedeljivu bezbednost za sve države, a što bi značilo da nijedan blok, uključujući i NATO, neće moći da ima pravo da pretenduje na dominaciju u ovom delu sveta“, rekao je Lavrov novinarima.

Pozicija Zapada

Portparol KFOR-a veruje da je mirovni kontingent bio izložen „ničim izazvanim napadom“.  NATO je „oštro osudio“ postupke demonstranata i zatražio momentalno okončanje nasilja.

„Predsednica delimično priznatog Kosova Vjosa Osmani optužila je Vučića za organizovanje nereda i napade na policajce, kontingent KFOR-a i novinare. Ona je istovremeno nazvala srpske strukture na severu regiona ilegalnim, pretvorene u kriminalne bande“, piše ruska agencija.

Tursko ministarstvo inostranih poslova saopštilo je da Ankara sa zabrinutošću prati događaje na Kosovu i poziva sve strane da smanje tenzije. Turci su pohvalili „konstruktivnu ulogu“ mirovnog kontingenta.

Nema izlaza

Denis Denisov, ekspert Finansijskog univerziteta iz Moskve, smatra da, u sadašnjim uslovima, Beograd nema gotovo nikakve mogućnosti da pomogne kosovskim Srbima.

„Ako koristite vojsku, Zapad će to doživeti kao napad na KFOR, to je pitanje protiv NATO. Ovo je najneverovatniji scenario. Vučić bi mogao da zatraži hitan sastanak Saveta bezbednosti UN, što bi bio snažan simboličan gest, ali se situacija neće promeniti“, rekao je on u intervjuu za RIA Novosti.

Prema Denisovim rečima, zapadne zemlje su nagovestile svoj stav priznavanjem izbora na severu Kosovu, i neće ga promeniti. Čak i ako Beograd uvede ekonomske sankcije protiv Kosova, Priština će imati dovoljno saveznika da neutrališe njihov efekat.

U najboljem slučaju za Srbe, gradonačelnici Kosova će zakonski zadržati svoje funkcije, ali će se vratiti u Prištinu. Sever Kosova će ostati de facto srpska samouprava. Moguće je i da će snage Kfora rasterati demonstrante i naterati lokalno stanovništvo na poslušnost „izabranom” rukovodstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari