Da li će izraelske "humanitarne pauze" mnogo značiti za Gazu? 1Foto: EPA-EFE/MOHAMMED SABER

Bela kuća je u četvrtak saopštila da je Izrael pristao na svakodnevne četvoročasovne pauze u borbama u severnoj Gazi kako bi se omogućilo ljudima da pobegnu od neprijateljstava i da bi se pustila humanitarna pomoć.

Ipak, za nekoliko sati, izraelska kampanja bombardovanja je gađala najveću bolnicu u Gazi, al-Šifu, a izraelski tenkovi su opkolili još četiri bolnice u severnom delu opkoljene enklave, piše Al Jazeera.

Sa više od 11.000 ubijenih Palestinaca i preko 27.000 povređenih, bolnica al-Šifa je od eskalacije sukoba primila samo dve pošiljke zaliha za spasavanje života. Objekat jedva da radi a mnogi drugi su zatvoreni zbog borbi i izraelske opsade Gaze.

U međuvremenu, u Gazi ponestaje vode, mnoge njene bolnice i drugi objekti su bez goriva, a humanitarna kriza se produbljuje.

Dok su pauze mogle ponuditi određenu nadu da su bolnice možda ponovo popunjene, a drugi osnovni objekti mogli da dobiju zalihe, napadi u protekla 24 sata postavljaju pitanja o namerama Izraela i SAD, rekli su mnogi stručnjaci. Pauze su takođe neadekvatne, kažu.

I SAD i Izrael su jasno stavili do znanja da neće biti primirja između Izraela i Hamasa.

Jednostrani potez

Emanuela-Kjara Gilard, viša saradnica na Institutu za etiku, pravo i oružane sukobe na Univerzitetu u Oksfordu i saradnica na Četam Hausu, pozdravila je najavu humanitarne pauze, ali je rekla da u njoj zjape rupe.

„Mislim da je svaka najava o privremenoj obustavi neprijateljstava pozitivna s obzirom na situaciju na terenu i potrebe“, rekla je Gillard za Al Jazeeru. „U kratkom roku, ono što je očigledno potrebno je privremena obustava aktivnosti, kako bi se omogućilo humanitarnim akterima bezbedan tranzit, da bi se omogućilo ljudima da prime humanitarnu pomoć“.

Pitanje je u tome što je to jednostrana, a ne dogovorena pauza između Izraela i Hamasa i drugih strana, dodala je ona.

Ovo nameće pitanje da li će Hamas i druge frakcije poštovati pauzu, pošto se palestinska grupa ni na šta nije obavezala, rekla je Gilard.

Posrednik treće strane treba da omogući dogovor o pauzama koje bi poštovale obe strane, dodala je ona.

„Pauze nisu rešenje“

Drugi analitičari su rekli da humanitarna pauza nije dovoljna za ono što je potrebno i da je Izrael morao u potpunosti da prekine neprijateljstva.

„Pauze nisu rešenje“, rekao je Abdel Hamid Sijam, profesor političkih nauka i bliskoistočnih studija na Univerzitetu Rutgers, za Al Džaziru, rekavši da je umesto toga potrebno „primirje kako bi humanitarna pomoć mogla da dolazi bez prekida, da stranci mogu da odu, a možda bi moglo doći i do pregovora“.

Sijam je rekao da prethodne direktive Izraela nisu uspele da zaštite civile.

„Ako je ovo samo pauza koja omogućava ljudima da se kreću sa severa na jug, to nije funkcionisalo u prošlosti, neće funkcionisati ni u budućnosti“, rekao je on. „Za četiri sata ljudi ne mogu da dođu. Oni nemaju automobile, nemaju gorivo. Neće uspeti“.

On je rekao da bi, međutim, uskoro moglo doći do prekida vatre.

„Sada je sve veći pritisak na Izrael da otvori pravi prekid vatre, pravo primirje na dan-dva ili tri. Mislim da će to doći u narednih nekoliko dana“, rekao je Sijam.

Štiti Bajdenove interese

U međuvremenu, SAD imaju svoje interese da potisnu svog saveznika na pauzu, rekao je Sami Hamdi, generalni direktor Internešenel Interesta, firme za politički rizik koja se fokusira na Bliski istok.

„Pauza je osmišljena da bude sredstvo kroz koje SAD mogu da nastave da podržavaju nastojanje Izraela da etnički očisti severni deo Gaze, ali i da budu u stanju da tu podršku preoblikuju i predstave pobesneloj globalnoj javnosti kao ‘humanitarnu’, kazao je Hamdi za Al Džaziru.

Američki predsednik Džo Bajden bio je pod pritiskom u zemlji, iz njegovog Stejt departmenta i pismom više od 500 bivših zaposlenih u kampanji koji protestuju protiv njegovog odbijanja da pozove na prekid vatre.

Ono što će ga posebno zabrinjavati, rekao je Hamdi, jesu predizborne ankete koje sugerišu da on sada zaostaje za bivšim američkim predsednikom Donaldom Trampom u nekoliko država.

Povećani pritisak javnosti takođe bi mogao da učini neodrživim trenutni stav SAD o odbijanju prekida vatre uskoro i Bajden će biti primoran da interveniše kako bi zaustavio ofanzivu Izraela, rekao je on.

Kašnjenje u najavi pauze, međutim, takođe odražava rastuće tenzije između Vašingtona i Tel Aviva.

„Tel Aviv je zabrinut da je nastojanje SAD za humanitarnu pauzu trik kojim se Bajden nada da će uljuljkati Netanijahua u pregovore o prekidu vatre“, rekao je Hamdi.

A Palestinci neće proći ništa bolje sa pauzom, rekao je on, jer su i dalje primorani da biraju između napuštanja svoje zemlje ili da ostanu i umru.

Za neke organizacije na terenu prerano je reći da li će humanitarna pauza biti od pomoći.

„Videćemo kada – i da li – bude sprovedeno i tada ćemo moći da komentarišemo“, rekla je za Al Džaziru Đulijet Touma, direktorka komunikacija UNRVA.

„Nastavljamo da pozivamo na potpuno humanitarni prekid vatre širom Pojasa Gaze radi zaštite civila gde god da se nalaze, unutar Pojasa Gaze i drugde, zbog civila zarad čovečanstva“, dodala je ona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari