"Sutra u 13 sati dve najmoćnije žene u Evropi suočiće se sa istinom": Da li će Ursula fon der Lajen dobiti drugi mandat? 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

U 13 časova u četvrtak, u francuskom gradu Strazburu, dve najmoćnije žene u Evropi suočiće se sa zajedničkim trenutkom istine, ukazuje Politico.

Glasanje u Evropskom parlamentu će odrediti da li će Ursula fon der Lajen dobiti drugi mandat predsednice Evropske komisije za kojim žudi.

To će takođe postaviti ton za ostatak vremena na vlasti italijanske premijerke Đorđe Meloni.

I moguće je da će samo jedna od njih izaći kao pobednica.

Glasanje za ratifikaciju reizbora Fon der Lajen na čelo izvršne vlasti EU dolazi nakon što su je evropski lideri predložili za još jedan petogodišnji mandat, nakon višemsečnih spekulacija i tajnih pregovora.

Tu su počele nevolje za Meloni.

Italijanska premijerka ekstremne desnice isključena je iz zakulisnih dogovora koji je u Briselu sklopljen između liberalnih lidera poput francuskog predsednika Emanuela Makrona, fon der Lajenovih centrističkih konzervativaca i socijalista nemačkog kancelara Olafa Šolca te španskog premijera Pedra Sančeza.

To je naljutilo Meloni. Takođe je ostavio Fon der Lajen sa potencijalnim problemom koji sada dolazi u fokus.

Dok će u teoriji imati dovoljno podrške konzervativaca, liberala, zelenih i socijalista da dobije podršku parlamenta u četvrtak, to je tajno glasanje i čak 15 odsto poslanika za koje se očekuje da će je podržati možda to neće učiniti.

Tu bi Meloni mogla da pomogne: ona je na čelu grupe evropskih konzervativaca i reformista, čijih 78 glasova bi moglo da se pokaže ključnim za sudbinu Fon der Lajen.

Međutim, Meloni je do sada isključivala mogućnost da svojim poslanicima sugeriše da podrže nemačku zvaničnicu za drugi mandat.

Glasanje u četvrtak stavlja Meloni „na raskrsnicu, gde mora da napravi izbor koji će biti odlučujući za njenu političku budućnost“, rekao je Marko Valbruci, politikolog sa Univerziteta u Napulju Federiko II.

„Ona mora ili da prihvati priliku da bude deo većine koja izražava podršku lideru Komisije, ili da ostane van, što mislim da će joj biti teško“.

U Briselu su zvaničnici jasno stavili do znanja da nema plana B ako Fon der Lajen ne bude potvrđena u svojoj ulozi.

Ukoliko joj u četvrtak u parlamentu od 720 mesta nedostaje 361 glas koji joj je potreban, politika EU će ponovo biti u haosu i konfuziji – u izuzetno osetljivom trenutku.

Sa ruskim ratom u Ukrajini duboko u svojoj trećoj godini i Donaldom Trampom koji napreduje u svojoj kampanji za povratrak u Belu kuću, stabilno vođstvo EU se naširoko smatra vitalnim za ekonomsku i političku bezbednost kontinenta.

I u Rimu je mnogo toga na kocki.

Ako Meloni podrži kandidaturu Fon der Lajen, ona će zacementirati svoje mesto glavnog umerenog glasa u evropskim poslovima.

Ako naredi svojim poslanicima da se uzdrže, rizikuje da stranku – i Italiju – izbaci na marginu. Ali to nije sve.

To je posebno bolna dilema za Meloni jer je primorava da bira između svojih pragmatičnih instinkta kao nacionalnog lidera na svetskoj sceni i političkih uverenja koja je zastupala godinama kao političarka u Italiji.

Na kraju krajeva, ona je samo u ovoj vezi zbog vrste briselskih zakulisnih šavova koje su ona i njeni kolege evroskeptici osudili.

Iako je Meloni i dalje popularna u zemlji, italijanska politika je notorno prevrtljiva i nestašna.

Njen koalicioni partner Mateo Salvini, lider krajnje desničarske stranke Liga, protivi se drugom mandatu Fon der Lajen.

Prošle nedelje, Salvini je bio primoran da demantuje medijske izveštaje da je rekao da ako Meloni „glasa za fon der Lajen, ona je gotova“.

Fašistički koreni

Braća iz Italije vuku svoje poreklo od bivših fašista koji su se pojavili iz ruševina Drugog svetskog rata, ali Meloni je pokušala da modernizuje stranku po konzervativnom modelu.

Za Valbrucija, politikologa, glasanje u četvrtak predstavlja „najvažniji trenutak premijerske funkcije Meloni do sada“.

Uprkos političkom pritisku krajnje desnice u Italiji, postoje dobri razlozi zašto bi Meloni mogla odlučiti da je u njenom unutrašnjem političkom interesu da podrži Fon der Lajen.

Glavni među njima je višegodišnji opasan ekonomski položaj Italije.

Fon der Lajen je bila pouzdan partner za Meloni, potvrđujući usaglašenost Italije sa planom ekonomskog oporavka EU nakon pandemije i odobravajući blagovremeno oslobađanje sredstava.

Nakon što su junski izbori za Evropski parlament vratili jake rezultate za stranke krajnje desnice, troškovi zaduživanja u Italiji su porasli jer su investitori smatrali da je manje verovatno da će se politika solidarnosti EU nastaviti, kaže Karlo Kotareli, bivši italijanski senator i visoki zvaničnik MMF-a koji sada upravlja program ekonomskih i društvenih nauka na Katoličkom univerzitetu u Milanu.

„Kada je kriza, Italija zavisi od mehanizama solidarnosti EU“, rekao je on.

Fon der Lajen je takođe pokazala da je fleksibilna u pitanjima važnim za stranku Melonijeve, kao što su rešavanje migracija, odbrana poljoprivrednih interesa i ublažavanje klimatske politike.

Saveznici italijanske premijerke su jasno stavili do znanja da će njihova podrška zavisiti od toga da li će im Fon der Lajen dati moćnu poziciju u Evropskoj komisiji.

To znači veliki portfelj za italijanskog komesara — možda ulogu u raspodeli sredstava, kao i mesto potpredsednika ili izvršnog potpredsednika u Komisiji.

Šta god da se desi, ne očekuje se da stranka javno saopštava svoju odluku.

Ako fon der Lajen pobedi velikom većinom, biće očigledno da ju je Meloni spasila.

U tom slučaju ona može da pribegne samo unapred pripremljenoj odbrani: umesto da deluje u interesu svoje stranke, ona je radila na tome da pruži „maksimalni rezultat za Italiju“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari