Da li Iran postaje snažniji igrač u ratu u Ukrajini pošto mu Rusija sve više traži pomoć? 1EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Pošto se Rusija suočava sa sve većim porazima u Ukrajini, ispostavlja se da se sve više okreće Iranu za pomoć, što sve više podstiče strahove Zapada i regionalnih neprijatelja Teherana.

Izvori koji su upoznati sa obaveštajnim podacima SAD rekli su za CNN da je Iran poslao vojne instruktore na Krim da obučavaju i savetuju pripadnike ruske vojske kako da koriste dronove iranske proizvodnje, koje je Moskva upotrebila da, kako se navodi, seje teror po gradovima širom Ukrajine.

CNN ukazuje da bi prisustvo iranskog osoblja na okupiranoj ukrajinskoj teritoriji označilo značajnu eskalaciju u učestvovanju Irana u ratu na strani Rusije, kao i novu fazu u vojnom savezu dve zemlje, koji je u začetku.

Rojters je u utorak takođe izvestio da će Iran možda snabdeti Rusiju raketama „zemlja-zemlja“. Naser Kanani, portparol iranskog ministarstva spoljnih poslova, negirao je te navode i rekao da se „Iran uvek protivio nastavku rata u Ukrajini“.

Uprkos nesuglasicama, Iran i Rusija su sve bliskiji jer „dele istu percepciju pretnje“, rekao je Behnam Ben Taleblu, viši saradnik u Fondaciji za odbranu demokratija, ekspertskoj grupi u Vašingtonu. „Oni smatraju da jedna dodatna regionalna sila svrstava regionalni poredak protiv njih“, rekao je, aludirajući na SAD.

Ako Iran proda rakete Rusiji, to bi značilo da „deo svog najpreciznijeg oružja premešta bliže Evropi“, rekao je. „Važno je sagledati umešanost Irana na strani Rusije kao deo njegovog većeg rata sa Zapadom“.

Od početka invazije Rusije na Ukrajinu dve sankcionisane zemlje su sarađivale u političkom i ekonomskom domenu, pri čemu je vojna dimenzija najnoviji aspekt u njihovom odnosu.

General major Jahja Safavi, najviši vojni pomoćnik iranskog vrhovnog lidera, u utorak se pohvalio da su sada 22 zemlje na tržištu iranskih dronova. Iran, koji je pre revolucije 1979. godine uvozio veći deo svog oružja, sada proizvodi više od 80 odsto svoje vojne opreme, rekao je Safavi, prenela je poluzvanična novinska agencija Fars.

Iran i Rusija su više puta demantovali da Islamska Republika učestvuje u ratu u Ukrajini, ali analitičari su rekli da vesti u vezi sa iranskim dronovima ne moraju u Teheranu da se smatraju negativnim publicitetom.

Iako to što Rusija koristi iransko oružje može više da govori o očajnoj poziciji Moskve u ratu, nego o vojnim kapacitetima Teherana, stručnjaci tvrde da izveštaji u medijima o dronovima ubicama Irana snaže njegov imidž dok on pokušava da pokaže svetu da njegovo oružje može da bude konkurentno u međunarodnom sukobu.

„Za Irance ovo je dobijanje udela na tržištu, prestiž i učvršćivanje saveza“, rekao je Erik Lob, spoljni stručnjak u Programu Iran Instituta za Bliski istok, dodajući da su ovo podsticaji za zemlju koja je izolovana, kao što je slučaj sa Iranom.

Iran nije bio poznat kao izvoznik oružja. Njegovo oružje je prethodno slato ideološki svrstanim izaslanicima u Iraku, Jemenu i Libanu, uglavnom da bi se popunila regionalna agenda Islamske Republike. Rat u Ukrajini, tvrde analitičari, to menja.

Dronovi su već nekoliko godina u upotrebi na Bliskom istoku, ali, rekao je Lob, „Iranci rade na unapređenju kaaciteta svojih dronova od Iransko-iračkog rata osamdesetih godina prošlog veka“, što je Teheranu obezbedilo dovoljno vremena za ostvarenje dodatnog napretka.

Rat u Ukrajini za Iran predstavlja priliku da analizira kako se njegovi dronovi koriste na frontu, te da uoči eventualne nedostatke i razmotri kako da ih unapredi, rekla je Aniseh Basiri Tabrizi, viša istražiteljka na Kraljevskom institutu ujedinjenih službi (RUSI) u Londonu. Ona je dodala da je „moguće da će ono što se dešava u Ukrajini Iranu doneti još klijenata… Iran zaista želi da bude veliki igrač u industriji oružja i dronova.“

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari