Kada je imenovan ovog meseca, novi šef ukrajinskih oružanih snaga, general Oleksandr Sirski, rekao je da će se „radije povući nego da žrtvuje živote“, i to je ono što je konačno učinio u gradu Avdijevka, na istoku Ukrajine, piše BBC.
Uprkos tome što su Rusi pretrpeli ogromne gubitke, četiri meseca nemilosrdnih napada nadjačali su ukrajinske trupe.
To je najveća pobeda Moskve od neuspele ukrajinske kontraofanzive prošle godine.
Avdijevku je nakratko okupirala Rusija 2014. pre nego što ju je ponovo zauzela Ukrajina.
Šta pad Avdijevke znači za širi sukob?
Kao i sa drugim ukrajinskim naseljima na liniji fronta, Rusija je zauzela gotovo potpuno uništen grad.
Ukrajinska treća jurišna brigada, koja je tamo bila raspoređena, saopštila je da ih je napadala pešadija u svim pravcima.
Rusija je koncentrisala svoje najbolje obučene borce u toj oblasti i veruje se da je bacala do 60 bombi dnevno na ukrajinske položaje.
Poslednji put kada su ukrajinski grad – Bahmut – zauzeli Rusi, general Sirski je kritikovan što se predugo držao u njemu. Optužen je da je težio simboličnoj pobedi na račun nepotrebnih žrtava.
Izgleda da je iskustvo to promenilo.
Kratkoročno
Ovo rusko napredovanje se nije dogodilo preko noći. Moskva je od prošlog oktobra pokretala talas za talasom napada na Avdijevku.
Sa svojih podignutih pozicija i pojačane odbrane u industrijskom gradu, Ukrajinci su mogli da ih odbiju ciljanim udarima, ostavljajući užareni pejzaž Donbasa prepun ruskih tela i uništenih oklopnih vozila.
Sada se čini da su ruske trupe prodrle u odbranu koja je ojačana tokom 10 godina od početka agresije na Ukrajinu.
Na frustraciju Kijeva, Ukrajina nije uspela da razbije ruska utvrđenja na drugim mestima, koja su izgrađena za nekoliko meseci.
„Rusija ne može da postigne strateške ciljeve, već samo taktičke“, kaže major Rodion Kudrjašov, zamenik ukrajinskog komandanta treće jurišne brigade.
Kaže da su njegove trupe brojčano veće u razmeri sedam prema jedan. „To je kao da se boriš sa dve vojske.“
On je uveren da Rusi neće dalje gurati ka gradovima kao što su Pokrovsk i Kostjantinovka, ali to je daleko od zagarantovanog.
Ono što će učiniti za njih je smanjenje pritiska na grad Donjeck, 15 km istočnije, koji je Rusija okupirala 2014.
Dugoročno
Globalna politika ima značajniji uticaj na bojno polje.
Nedostatak pomoći Zapada direktno je doprineo ovom verovatnom povlačenju Ukrajine u Avdijevku.
SAD prednjače u obezbeđivanju oružja Ukrajini, zbog obima i brzine koje može da obezbedi. Sa paketom od 95 milijardi dolara koji uključuje pomoć Ukrajini još uvek nije odobren u Vašingtonu, drugi saveznici se bore da popune prazninu.
To znači da Ukrajinci moraju da racionalizuju municiju i upravljaju niskim moralom. A Avdijevka možda nije jedino povlačenje koje Kijev razmatra.
Ruski predsednik Vladimir Putin i dalje želi celu Ukrajinu, i još uvek je moguće da bi je mogao uzeti.
Ta perspektiva bi mogla ili da obnovi jedinstvo Zapada u pokušaju da ga spreči, ili da podstakne skepticizam da Ukrajina nikada nije bila u stanju da pobedi u ovom ratu, uprkos izvanrednoj odbrani koju je pokazala u Avdijevci i drugde.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.