Da li je Tramp upravo pobedio na izborima? 1foto: BETAFOTO/(AP Photo/Gene J. Puskar)

Skoro sigurno ste videli slike do sada. Verovatno stotinu puta. Pesnica u vazduhu, krv mu curi iz uha, američka zastava iznad njega, prkosan izraz lica.

Tramp brzo skoči iz pokušaja atentata na mitingu u Pensilvaniji i čini se da izgovara reči: „Borite se! Borba! Borba!“, ukazuje u kolumni za Gardijan Arva Mahdavi.

Kada biste ubacili „sveameričkog žilavog predsednika“ u generator AI slike, on ne bi ispljunuo ništa upola moćno.

Očigledno, nema ništa pozitivno u vezi sa užasnim činom političkog nasilja koji je ostavio mrtve nevinog posmatrača i strelca.

Ali u pogledu optike za Trampovu predsedničku kampanju? Pa, kako je i sam Tramp rekao za Njujork Post u nedelju: „Mnogi ljudi kažu da je to najlekovitija fotografija koju su ikada videli“.

Dodao je: „U pravu su i ja nisam umro. Obično morate da umrete da biste imali ikoničnu sliku“.

Još uvek mnogo toga ne znamo o tome šta se dogodilo u subotu. Znamo ko je osumnjičeni ubica – FBI ga je identifikovao kao 20-godišnjeg Tomasa Metjua Kruksa – ali ne znamo zašto je to uradio.

Kruks je bio registrovani republikanac, ali podaci pokazuju da je kada je imao 17 godina dao donaciju od 15 dolara ActBlue-u, komitetu političke akcije koji prikuplja novac za demokratske političare.

Sa informacijama koje trenutno imamo, teško je naslikati Kruksa kao ekstremnog levičara.

To, međutim, neće zaustaviti republikance, koji već okrivljuju Džoa Bajdena i demokrate za pucnjavu.

Opet, još uvek mnogo toga ne znamo o tome šta se tačno dogodilo, ali jedno što možemo definitivno reći je da će Trampovi saveznici izvući svaku moguću kap političkog kapitala iz pucnjave.

„Ovo je bio pokušaj atentata koji su pomagali i podržavali radikalna levica i korporativni mediji koji su Trampa neprestano nazivali pretnjom demokratiji, fašistima ili još gore“, napisao je senator Tim Skot na Tviteru u subotu, na primer.

„Centralna premisa Bajdenove kampanje je da je predsednik Donald Tramp autoritarni fašista koji mora biti zaustavljen po svaku cenu“, tvitovao je na sličan način senator iz Ohaja Džej Di Vens.

„Ta retorika je direktno dovela do pokušaja ubistva predsednika Trampa“.

Vens je u pravu po pitanju prve tačke. Centralna premisa Bajdenove kampanje je da Tramp predstavlja egzistencijalnu pretnju demokratiji.

Ta fraza se ponavljala iznova i iznova. „Postoji jedna egzistencijalna pretnja: to je Donald Tramp“, rekao je Bajden na prikupljanju sredstava u februaru.

„Tramp predstavlja egzistencijalnu pretnju pravima na abortus u Pensilvaniji“, rekla je demokratska predstavnica SAD Meri Gej Skenlon na konferenciji za novinare u aprilu.

Demokratski kongresmen Gregori Miks nazvao je Trampa „egzistencijalnom pretnjom demokratiji“ ovog meseca na MSNBC.

Sve je to tačno. Ali sada kada je postojala dramatična pretnja samom Trampovom postojanju, ta tačka razgovora gubi svoju moć.

Svaki put kada ga demokrata podigne glas, republikanci mogu tvrditi da ponovo ugrožavaju Trampov život. Očekujte da će ta fraza početi da nestaje.

Pokušaj atentata na Trampa je mnogo otežao demokratama da naglase koliko bi njegova politika bila opasna.

Umesto toga, oni će narednih nekoliko nedelja pričati o uljudnosti i osuđivati nasilje. I, naravno, nasilje bilo koje vrste uvek treba oštro osuđivati.

Šteta je što isti političari koji osuđuju političko nasilje trenutno nemaju problema sa paklom nad decom u Gazi. Nasilje se, izgleda, osuđuje samo kada se tiče određenih ljudi.

Još jedna velika demokratska tema za razgovor je 6. januar. Bajden je brbljao o Trampovoj izbornoj „velikoj laži“ koja je podstakla da „nasilna rulja“ upadne u Kapitol hil.

Bajden je zamolio ljude da se prisete nasilnih scena i razmisle o tome kako je tog dana „napadnuta demokratija“.

Opet, sve to ostaje tačno, ali ta konkretna priča takođe gubi svoju moć kada je Tramp napadnut; kada je napadnut demokratski proces.

Ako se ponovo pomene 6. januar, republikanci mogu jednostavno upreti prstom u demokrate i optužiti ih za podsticanje na nasilje 13. jula.

Dok su ključne tačke razgovora demokrata oslabljene, Trampova karakterizacija sebe kao hrabrog mučenika je ojačana.

Tramp je od samog početka svoje političke karijere sebe slikao kao autsajdera, koji se bori protiv elite.

Više puta je svoje brojne pravne bitke okarakterisao kao politički motivisan „lov na veštice“.

Insajderi DC-a i duboka država, stalno govori, žele ga uhvatiti.

Tvrdio je da su njegovi neprijatelji pokušali da ga zaključaju i da su pokušali da ukradu izbore. Sada može da tvrdi da su pokušali da ga ubiju. Tramp već ima kultnu bazu. Nakon njegovog susreta sa smrću, oni će biti još više posvećeni svom heroju.

Sve ovo nije moglo doći u gorem trenutku za Bajdena. Njegova kampanja, ne moram da vam kažem, je u potpunom rasulu.

Iz dana u dan nizali su se naslov za naslovom o tome da je predsednik previše slab za funkciju.

Bajden je već izgledao kao slab starac u poređenju sa Trampom (koji je samo tri godine mlađi od njega).

Sada je taj kontrast izuzetno pojačan. Tramp je tip koji skače pravo nakon što ga je atentator pogađa; Bajden je tip koji se tetura uz stepenice.

Ako ste neodlučni glasač koji zavisi od toga koji kandidat izgleda više predsednički, vaše mišljenje je upravo odlučeno.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari