"Da li je Tramp zapečatio svoju pobedu i hoće li to doneti još političkog nasilja": Strane diplomate za Politico 1

Brojne diplomate dugo su posmatrale američku sve toksičniju politiku sa intrigom, ako ne i sa potpunim strahom.

Neki od njih zbog pokušaja ubistva Donalda Trampa sada predviđaju da će on verovatno pobediti u predsedničkoj trci u novembru – i predviđaju još političkog nasilja u SAD, piše Politico.

Ove procene, koje se bez sumnje brzo ukucavaju u poverljive telegrame za slanje nadređenima kod kuće, nisu date tek onako.

Za diplomate iz zemalja prijateljskih sa Sjedinjenim Državama, zaključci su posebno uznemirujući, jer nestabilnost u Americi može značiti nestabilnost svuda.

Reči diplomata takođe imaju posebnu težinu: njihov posao je da pažljivo prate politiku drugih nacija i pomažu u oblikovanju načina na koji njihove vlade reaguju.

„Pucnjava čini Trampovu pobedu na izborima verovatnijom“, rekao je jedan latinoamerički diplomata.

„To je snažan podsticaj za to“, priznao je visoki evropski diplomata.

„To je zapečatilo njegovu pobedu“, predvideo je jedan afrički diplomata.

(Svima je data anonimnost da iskreno razgovaraju o osetljivoj temi.)

Ove diplomate su dobro svesne da su četiri meseca dug period u već predugačkom izbornom ciklusu u SAD.

Čak i da je do glasanja ostalo nekoliko dana, zaokreti su još uvek moguće.

Pitajte Francusku. I ranije su grešili: mnogo stranih diplomata je mislilo da će Tramp izgubiti 2016. i očekivalo je da će dobiti drugi mandat 2020.

Ali već poslednjih nedelja, neke prestonice su počele da vide Trampa kao jačeg kandidata zbog slabosti predsednika Džoa Bajdena, što je ilustrovano njegovim katastrofalnim učinkom u debati.

Demokrate se bore oko toga da li ga Bajdenove godine i zdravlje čine sposobnim da ostane kandidat stranke.

Strane vlade se rutinski pripremaju za sve političke ishode izbora, ali gubitak poverenja u Bajdena može imati značajne posledice po Sjedinjene Države.

Druge nacije mogu odlučiti da ograniče ili odlože saradnju o važnim stvarima sa Bajdenovim timom, verujući da je najbolje sačekati dolazak nove administracije.

Neke diplomate sumnjaju da zbog toga što je Tramp bio žrtva političkog nasilja — iako ga često optužuju da na nasilje i poziva — to otežava Bajdenu i drugim demokratama da ga kritikuju, barem na neko vreme.

Postoje republikanci i demokrate koji pozivaju na smirenost i nacionalno jedinstvo.

Ali malo je verovatno da će takve reči navesti strane zvaničnike da promene svoje rastuće uverenje da je američko političko nasilje nešto što treba očekivati, a ne da ih iznenadi.

Već su videli previše toga, uključujući i napad na američki Kapitol 6. januara 2021.

Diplomate ne znaju da su odmah nakon napada na Trampa, u kojem je ubijen jedan slučajni prolaznik, neki s desne i leve strane odmah bacali optužbe jedni na druge, pokušavajući da politički iskoriste ono što se dogodilo.

Takođe im nije jasno da napad na Trampa dolazi neposredno pre pokretanja Republikanske nacionalne konvencije, foruma koji će verovatno nositi mnoge tirade protiv druge strane.

„Svi pokušavaju da vide kako će to ustupiti mesto većoj polarizaciji“, rekao je drugi evropski diplomata o napadu.

Trampova pobeda bi mogla da znači radikalne promene u politici SAD prema mnogim zemljama.

Tramp ima idiosinkratičniji i transakcijskiji pristup svetu od Bajdena, često odbacujući saveznike SAD i čini se otvorenijim za sklapanje dogovora sa protivnicima kao što je šef u Kremlju.

Evropske vlade su posebno zabrinute šta će Trampova pobeda značiti za Ukrajinu i da li će on napustiti Kijev dok se brani od ruske invazije.

Ali mnogi svetski lideri, čak i oni koji su očigledno oprezni prema Trampu, ipak su izrazili užas zbog nasilja sa kojim se suočio.

Neke diplomate su rekle da su zabrinute da bi američki rivali, kao što su Rusija, Kina i Iran, mogli da iskoriste trenutak za širenje dezinformacija među građanima SAD, produbljujući polarizaciju i podstičući još nasilja.

„Kontrola oružja je problem“, istakao je visoki evropski diplomata.

To je bio znak za zajedničku zabrinutost stranih zvaničnika, od kojih mnogi sa čuđenjem gledaju na široko rasprostranjenu dostupnost vatrenog oružja u Sjedinjenim Državama i na beskrajne masovne pucnjave.

Za mnoge strane zvaničnike, posebno one u zemljama koje su prijateljske sa Vašingtonom, stabilnost u Americi je ključna za događaje na drugim mestima.

Iako niko nije predviđao da je na pomolu drugi građanski rat u SAD, čak i rasejana američka vlada znači da bi globalni problemi za koje je potrebno učešće Vašingtona mogli biti zanemareni, podstičući nestabilnost izvan granica SAD.

Neke strane diplomate se takođe pitaju da li će, nakon pokušaja atentata, budući predsednik Tramp pronaći više razloga i manje odbijanja u pokušaju da nametne autoritarnu viziju Americi.

Često je izražavao simpatije prema antidemokratskim idejama.

„Glavna briga je za američku demokratiju“, rekao je latinoamerički diplomata.

„Postoji pravi potencijal za radikalizam i pojačano nasilje“.

Reakcije samog Trampa i drugih političara biće presudne: da li će podići ili sniziti temperaturu?

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari