Sat apokalipse koji simbolizuje neminovnost globalne kataklizme, zadržan je na 90 sekundi do ponoći, a to znači da čovečanstvo nikada nije bilo toliko blizu planetarnoj katastrofi, saopštila je danas grupa naučnika.
Sat apokalipse ili sudnjeg dana je prošle godine bio na 100 sekundi do ponoći, a za taj sat je zadužena grupa naučnika koja svake godine prilagođava kazaljke u skladu sa dešavanjima u svetu.
Predstavnici Biltena nuklearnih naučnika (Bulletin of the Atomic Scientists – BSA) rekli su danas na konferenciji za novinari da su podesili sat sudnjeg dana toliko blizu ponoći zbog rata u Ukrajini.
„Pomerili smo kazaljke bliže ponoći“, rekli su naučnici i dodali da je odluka doneta zbog sve veće opasnosti od rata u Ukrajini.
U toj grupi naučnika nalaze se i dobitnici Nobelove nagrade, a jedan od osnivača je Albert Ajnštajn (Einstein).
Sat apokalipse je nastao ubrzo posle početka Hladnog rata i redovno ga od 1947. godine ažuriraju naučnici BSA, sa Univerziteta u Čikagu.
Ponoć predstavlja smak sveta.
Naučnici koriste analogiju prebrojavanja vremena do ponoći kako bi upozorili na opasnost od nuklearnih, ekoloških i tehnoloških pretnji.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.