Zakon u Nemačkoj je jasan ,sa strogim kaznama do 15.000 evra, zavisno o prekršaju. Savezni zakon o očuvanju prirode, poglavlje 7, odeljak 59, propisuje da je svakome dopušteno “ući u otvoreni krajolik na putevima i stazama, kao i na neiskorišćeno zemljište u svrhu rekreacije.” Prema Saveznom zakonu o šumama, to se takođee odnosi na šume, tako da se ne morate zadržavati na stazama ili putevima – osim ako jašete ili vozite bicikl.
Međutim, postoje i izuzeci u kojima se pravo ulaska može ograničiti. Mogu postojati sledeći razlozi:
Zaštita poljoprivrednog zemljišta, zaštita šuma i zaštita šuma od požara, zaštita posetilaca šume (npr. u slučaju štete od oluje), upravljanje šumama, posebnu ulogu imaju poljoprivredna zemljišta. Nemačko planinarsko društvo izradilo je praktični PDF pregled prava ulaska u nemačkim saveznim zemljama.
Kad ne smete hodati preko polja
Zabrana ulaska u poljoprivredne površine različito je uređena zavisno o nemačkoj saveznoj zemlji. Na mnogim mestima zabrana se primenjuje između setve i žetve, otprilike od marta do oktobra.
Nevažno je da li su prostori ograđeni. U slučaju travnjaka, koji se na primer koristi za obore za konje, to vredi tokom razdoblja rasta – jer životinje trebaju travu kao hranu. Ako se gazi, teško će se kositi.
Biciklisti i vozači u saveznoj zemlji Baden-Vitenberg suočavaju se s posebno oštrim kaznama. Svatko ko tamo skrene s označene staze može dobiti kaznu do 15.000 evra za administrativni prekršaj. Poljoprivrednici takođe mogu tražiti odštetu.
Pravo ulaska imaju i psi koji se ne smeju slobodno kretati u zaštićenim područjima. Stoga je bolje držati životinju na povocu, prenosi Feniks magazin.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.