Može biti da će potezi uskogrudnih briselskih birokrata bolje obaviti potkopavanje podrške Zapada Ukrajini nego bilo koji pakleni plan ruskog predsednika Vladimira Putina, piše Telegraf.
U vreme kada se Ukrajina suočava sa najvećom opasnošću od početka ruske invazije, Evropska unija bi mogla da podri jedinstvo Zapada ne dajući drugima pristup svojoj centralizovanoj nabavci oružja.
Pošto Ukrajini do sada ništa nije dao, Brisel želi da poveća svoju ulogu u koaliciji saveznika Kijeva, a to želi da učini na račun jedine međunarodne institucije koja je pomogla Ukrajincima – Severnoatlantskog saveza (NATO) .
Kada su se prošle nedelje sastali u Briselu, britanski ministar odbrane Ben Volas upozorio je na to svoje kolege iz zemalja NATO-a. Volas je rekao da kompanije za proizvodnju oružja iz zemalja članica EU ne bi trebalo da uživaju povoljniji položaj od drugih. Britanski ministar je podsetio svoje kolege da su Velika Britanija i Norveška i dalje evropske zemlje prvog nivoa koje igraju ključnu ulogu u lancima snabdevanja u odbrambenoj industriji.
Volasovo upozorenje je stiglo u ključnom trenutku. Britanski premijer Riši Sunak prošlog vikenda na bezbednosnoj konferenciji u Minhenu upozorio je lidere zemalja NATO-a da pomoć upućena Kijevu mora biti udvostručena. Moguće je i da je dugo očekivana ruska prolećna ofanziva već počela. Kako rat u Ukrajini ulazi u novu fazu, Telegraf piše da sada nije vreme da briselske birokrate remete funkcionisanje NATO-a.
Evropski plan bi uključivao velike kredite koje daje Evropska centralna banka (ECB). Učesnici se nadaju da će ohrabriti proizvođače oružja da povećaju proizvodnju i popune skladišta iz kojih se oružje šalje u Ukrajinu. S obzirom na ovaj potencijalni profit, protekcionističke zemlje kao što su Francuska, Italija i Španija nastoje da uspostave programe nabavke oružja koji će koristiti njihovim kompanijama. Kao što je tokom pandemije koronavirusa centralizovana nabavka vakcina, Brisel sada želi da centralizuje nabavku oružja.
Upravo zbog toga je Volas odlučio da izađe u javnost i kritikuje Brisel. Ako bi nabavke bile centralizovane i finansirane novcem ECB, NATO bi pretrpeo i političku i vojnu štetu, britanski i drugi neevropski proizvođači oružja ne bi mogli da učestvuju u nabavkama, a više pažnje bi se poklanjalo politici, a manje za strateške potrebe.
Britanci strahuju da bi takva kupovina potkopala napore NATO-a da standardizuje svoju opremu. Svaka racionalizacija nabavke treba da se zasniva na kvalitetu proizvoda, a ne na njihovom poreklu. Strahuje se i da Brisel želi da iskoristi rat u Ukrajini kako bi ojačao, a ne poboljšao vojne kapacitete NATO-a i spasio Ukrajinu od nadolazećeg ruskog napada. Telegraf navodi da su lideri Unije izvukli pogrešnu lekciju iz pandemije – da su njene institucije bolje od institucija nacionalnih država i da ih treba zameniti. Telegraf smatra da je suprotno. Prema njegovim rečima, britanski program vakcinacije bio je bolji od briselskog, a Ukrajina se u početku branila od Rusa, dok je „postnacionalna“ Unija samo gestikulirala sa „out-line“.
NATO je međunarodno udruženje nacija koje je pomoglo Ukrajini, a ne EU. Ukoliko bi EU preuzela glavnu ulogu u nabavci oružja, piše Telegraf, vrlo lako bi moglo doći do kašnjenja u isporuci tenkova, artiljerije, aviona, projektila, municije i druge vojne opreme.
Telegraf prenosi da je Volas bio u pravu kada je pre godinu dana rekao da će Putin napasti Ukrajinu, a da su lideri EU pogrešili. S obzirom na to, Telegraf smatra da Unija nabavku treba da prepusti NATO-u. U suprotnom, Rusija bi mogla da dobije rat u Ukrajini, prenosi Jutarnji list.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.