"Priča ima mnogo slojeva, mnogo spratova": Sagovornici Danasa o Asanžovom priznavanju krivice 1foto EPA-EFE/ANDY RAIN

Jedna neverovatna saga je završena, kažu sagovornici Danasa povodom pristanka osnivača Vikiliksa Džulijana Asanža da se izjasni krivim po jednoj tački optužnice za zaveru radi pribavljanja i obelodanjivanja poverljivih dokumenata američke nacionalne odbrane, prema podnescima američkog Okružnog suda za Severna Marijanska ostrva.

To piše u tek objavljenim dokumentima saveznog suda.

Prema uslovima ovog sporazuma, tužioci Ministarstva pravde će tražiti kaznu od 62 meseca – što je jednako vremenu koje je Asanž proveo u zatvoru u Londonu dok se borio protiv ekstradicije u SAD.

Pošto je protok vremena jednak, dogovor o priznanju krivice bi podrazumevao da je njegova zatvorska kazna istekla, što omogućava Asanžu da se odmah vrati u Australiju, svoju rodnu zemlju.

Asanž zadovoljan

Srećko Đukić, član Foruma za međunarodne odnose, za naš list kaže da priča o Asanžu ima mnogo slojeva, mnogo spratova.

"Priča ima mnogo slojeva, mnogo spratova": Sagovornici Danasa o Asanžovom priznavanju krivice 2
Foto: N1

„Uključuje ne samo SAD, Veliku Britaniju, Švedsku i njegovu Australiju, nego i ceo svet koji nije bio indiferentan prema političkoj sagi 21. veka“, kaže Đukić.

Kako dodaje, ako je Asanž zadovoljan, a izgleda da jeste, ako je pravda zadovoljena, a izgleda da jeste, ako je cela ova saga godinama trajala, dobro da je ona završena pravno, kako jedino može u demokratskom društvu.

Nije veliko iznenađenje

Goran Miletić, dikrektor Civil Rights Defenders-a, za Danas naglašava da nije veliko iznenađenje ceo dogovor koji je postignut, budući da je i Predsednik SAD Džo Bajden najavio da će ceo slucaj biti razmotren posle poziva Australije.

"Priča ima mnogo slojeva, mnogo spratova": Sagovornici Danasa o Asanžovom priznavanju krivice 3
Foto: BETAPHOTO/AMIR HAMZAGIC

„Naravno da je nova činjenica da je Asanž pristao da prizna deo krivice, ali se druga strana saglasila da proteklih 7 godina tretira kao neku vrstu kazne jer on nije bio slobodan. Sve u svemu, iako ne znamo baš sve detallje, deluje kao kompromis u kome je verovatno većini bilo stalo da se slučaj zatvori“, ukazuje Miletić.

Ovaj cirkus je ruska propaganda koristila da predstavi kako „Amerika progoni novinare“

S druge strane, advokat i predsednik Grupe Oktobar Čedomir Stojković kaže za naš list da „haker“ Džulijan Asanž, koji je sarađivao sa vlastima u Rusiji, i kojeg je ruska obaveštajna služba predstavila kao novinara, da je se onako kako je mogao i trebao, predao američkim vlastima, bio bi odavno već pomolovan od američkog predsednika isto onako kako je Barak Obama pomilovao Čelsi Mening, prvookrivljenu u tom slučaju.

"Priča ima mnogo slojeva, mnogo spratova": Sagovornici Danasa o Asanžovom priznavanju krivice 4
foto Amir Hamzagić/ATAImages

„Nije mogao da bude pomilovan jer nije bio osuđen, a nije osuđen jer je bespotrebno bežao od američkog pravosuđa, nego se suludo krio u ambasadi Ekvadora deceniju, praveći bespotreban međunarodni cirkus koji je ruska propaganda koristila da predstavi kako ‘Amerika progoni novinare’, iako niti je Asanž novinar, niti je ikada iko u Americi progonjen kao novinar. Amerika je najslobodnija država na palneti po tome“, ističe Stojković.

Kako Stojković kaže, umesto da se preda i da bude slobodan veoma odavno, „on je pravio ovaj cirkus“.

„Čelzi Mening je direktno ukrala 750.000 tajnih dokumenata od vojske gde je radila i to je daleko teži prestup od Asanžovog koji je optužen za to da je te iste dokumente objavio. Ipak, Čelzi nije pobegla, nije se krila, i ona je već sedam godina slobodna. Asanž je izabrao da 14 godina bude samozatvorenik bez ikaovog razloga, saučestvujući time u informativnom i propagandnom ratu koji Rusija vodi protiv Amerike. O tome koliko je haker Asanž novinar svako može da da odgovor tako što se zapita koliko je vesti Asanž napisao kao novinar, i koliko je intervuja kao noinar objavio“, naglašava Stojković.

Kako dodaje, to što je on objavio dokumenta koje je Čelzi Mening špijunažom ukrala od američke vojske, te za to priznala krivicu, njega ne čini novinarom.

Prema Stojkovićevom mišljenju, ovaj pravosudni manevar da on prizna krivicu i da se posle toga pusti zbog toga što je u međuvremenu odslužio kaznu, jeste nešto što se svakodnevno radi u Srbiji, ali i svuda, i nije ništa čudno.

„Ja pozdravljam ovu odluku, jer se njom sprečava da Kremlj ovaj slučaj dalje zlouporebljava u svoim informativnom ratu protiv Zapada. S toga, ovo nema nikakve veze sa Bajdenom, nego sa tim da je od hakera Asanža napravljen međunarodni cirkus koji je zloupotrebljavala Rusija“, kaže Stojković.

Nije mogao da bude osuđen, dodaje on, na mnogostrku manju kaznu od vremena u kom se samozatvorio u ekvadorskoj ambasasdi, jer je bežao od pravosuđa, i nije mogao da bude pomilovan od strane američkog predsednika jer nij ni bio osuđen.

„Sad je konačno ovom cirkusu kraj“, zaključuje Stojković.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari