Danas je Dan zahvalnosti: Zašto se slavi i zašto je ćurka glavni specijalitet? 1Foto: EPA-EFE/JASON SZENES

Amerikanci se danas tradicionalno okupljaju oko prazničnog stola uz čuveni specijalitet – pečenu ćurku – i u krugu porodice i prijatelja slave sve ono za šta su zahvalni.

Thanksgiving Day ili Dan zahvalnosti u SAD se svake godine obeležava poslednjeg četvrtka u novembru i simbolizuje mir, zahvalnost i početak sezone praznika, podseća Independent.

Tradicionalna gozba se organizuje u čast „prvih Dana zahvalnosti“, koji se vezuju za engleske doseljenike koji su došli u Virdžiniju 1619. brodom Margaret.

Nakon njihovog dolaska održana je verska proslava u skladu s poveljom grupe Londonske kompanije, koja je nalagala da će dan njihovog dolaska u Virdžiniju biti „godišnji i večno osvećen kao dan zahvalnosti Svemogućem Bogu”, piše oxfordec.com.

Tradicija se vezuje i za 1621. kada su kolonizatori u Plimutu, Masačusets, kasnije poznati kao hodočasnici, navodno podelili obrok sa lokalnim stanovnicima – Indijancima iz plemena Vampanoag posle uspešne žetve u oktobru te godine.

Slavlje, koje je trajalo tri dana, organizovano je u znak zahvalnosti američkim Indijancima koji su pomogli hodočasnicima oko uzgajanja useva i da prežive svoju prvu tešku zimu.

Kasnije su američki predsednici, uključujući Džona Adamsa i Džejms Medisona, tokom svojih mandata tražili da se proglase dani zahvalnosti.

Međutim, tek je predsednik Abraham Linkoln 1863. godine, za vreme Američkog građanskog rata, proglasio Dan zahvalnosti nacionalnim praznikom koji će se u celoj zemlji slaviti u novembru svake godine.

Većina Amerikanaca danas ovaj praznik smatra danom za okupljanje i izražavanje zahvalnosti u krugu porodice i uz bogatu trpezu.

Mnogi napišu za šta su sve zahvalni, a onda to čitaju naglas sa parčeta papira.

Praznik se proslavlja i uz godišnju paradu u Njujorku. Ova tradicija je stara skoro stotinu godina.

Kako objašnjava Glas Amerike, otkazana samo tokom Drugog svetskog rata, parada je godišnja tradicija čiji cilj je, između ostalog, da milioni potrošača osete povezanost sa robnom kućom Mejsis, koja je sponzor manifestacije.

Pripreme za paradu počinju godinu dana pre Dana zahvalnosti, a direktan prenos gledaju milioni Amerikanaca.

“Više od osam hiljada ljudi marširaće ulicama Njujorka, pred tri ipo miliona građana na ulici i skoro 30 miliona gledalaca kod kuće“, kaže Brendan Kenedi iz kompanije Mejsis.

Ove godine u paradi će učestvovati 22 ukrašena vozila, 11 duvačkih orkestara i više grupa izvođača, zajedno sa 17 velikih balona koji mogu da dostignu visinu i od šest spratova.

Posle Dana zahvalnosti u SAD počinje sezona kupovine za zimske praznike koju otvara Crni petak s velikim sniženjima.

Iako Dan zahvalnosti u SAD važi za omiljeni praznik, mnogi su prestali da ga slave jer ga smatraju pogrešnim, te ga vezuju za porobljavanje američkih Indijanaca i osvajanje njihove zemlje. Zato ga mnogi smatraju i nacionalnim danom žalosti.

Gde se još slavi?

Dan zahvalnosti imaju i Kanađani, koji ga slave drugog dana u okrobru, a obeležava se i u Liberiji, i to prvog četvrtka u novembru. Takođe se slavi na Filipinima, Grenadi, Svetoj Luciji i Holandiji.

Danas je Dan zahvalnosti: Zašto se slavi i zašto je ćurka glavni specijalitet? 2
Foto: EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Tradicija pomilovanja ćurki

Američki predsednik svake godine pomiluje za Dan zahvalnosti jednu ili dve ćurke u skladu s tradicijom koja datira iz 1800-ih, piše nbcchicago.com.

Tradicija seže do Građanskog rata, kada je Ted, sin Abrahama Linkona, zamolio svog oca da poštedi život ćuranu po imenu Džek, koji je trebalo da bude na prazničnom stolu i molba mu je bila uslišena.

Godinama kasnije predsednik Hari Truman je uradio isto i od tada svi predsednici svake godine pomiluju bar jednu ćurku, te ne bude poslužena za večeru na Dan zahvalnosti. Međutim, redovna praksa pomilovanja ćurki uvedena je tek za vreme mandata predsednika Ronalda Regana.

Zašto je ćurka glavni specijalitet?

Procenjuje se da svake godine uoči Dana zahvalnosti u SAD bude ubijeno više od 46 miliona ćurki.

Prema nekim verovanjima, ćurka je glavno jelo na prazničkom stolu jer se smatralo da je dovoljno velika da nahrani dosta ljudi, a od nje nema drugih koristi, kao što su mleko i jaja.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari