U memoarima bivše prve dame SAD Mišel Obame „Becoming“, koji su danas ugledali svetlost dana, ona otkriva da se ponekad pitala „gde bi moglo da bude dno“ dok se zaostavština njenog supruga agresivno uništava.
Kako je napisala, „užasnuta je činjenicom da je 2016. toliko žena glasalo za Donalda Trampa umesto za prvu ženu kandidata za predsednika SAD Hilari Klinton. Priznala je da joj se od nekih novih priča „stomak okreće“.
Izborne noći 2016. par je, kako piše u knjizi, proveo u bioskopu Bele kuće. „Kad se film završio i svetla upalila, Baraku je zazvonio telefon. Videla sam njegov pogled, i obrvu kako blago podiže, uz izgovor: Huh“, piše Obama. Kazao je da“rezultati na Floridi izgledaju čudno“.
„Nije bilo alarma u njegovom glasu, samo malo svesnosti – vruća žaba iznenada sija u travi. Telefon je opet zazvonio. Moje srce je počelo da lupa jače…. posmatrala sam lice svog supruga, nisam bila sigurna da li sam spremna da izusti ono što je trebalo da kaže. Šta god da je nije izgledalo dobro. Osećala sam nešto čvrsto u stomaku, anksioznost, strah“, navodi se, između ostalog u memoarima Mišel Obame, prenosi Gardijan.
Mišel, kako piše, nije želela da ostane i prati prenos izborne večeri na TV, već je otišla u krevet u nadi da će na taj način „blokirati sve“. Ipak, vesti su potvrđene, Tramp će naslediti njenog supruga na mestu predsednika. Kako priznaje Mišel, „nisam želela da znam tu činjenicu koliko je duže moglo biti“. Ćerke predsedničkog para Malija, koja je bila u Boliviji, i Saša, koja je otišla na školovanje u Vašingtonu, bile su duboko zbunjene rezultatima. „Obema sam im rekla da ih volim i da će sve stvari biti u redu. Pokušavala sam i sebe da ubedim u to“.
Ona i njen suprug Barak, kako piše u memoarima, bili su rešeni da tranziciju u Beloj kući, kraj osmogodišnje vladavine obave u milosti i dostojanstvu kako bi „naši ideali ostali netaknuti.“ Tog 20. januara pozdravili smo Trampa i Melaniju u Beloj kući na ceremoniji inauguracije 45. predsednika SAD.
„Neko iz Barakove administracije mogao bi reći da je sada sve drugačije te da ništa ne odražava realnost i ideale mog supruga. Dve godine nakon inauguracije Trampa u njegovom kabinetu dominiraju muškarci, srednjih godina, belci, što je potpuno drugačije od kabineta Obame.“
Pojedini danas traže od Mišel Obame da razmotri da se i sama kandiduje za Belu kuću. Nedavna istraživanja javnog mnjenja Akiosa pokazuje da ako bi se ona kandidovala za izbore 2020. imala bi 13 odsto prednosti u odnosu na Trampa, dok bi recimo Opra Vinfri imala 12 odsto prednosti.
U epilogu svojih memoara, koji pružaju uvid u njeno vaspitanje, obrazovanje i pokušaje balansiranja karijere sa porodicom, ona još jednom poručuje: „Nemam nameru da se kandidujem, nikada nisam bila ljubitelj politike, a moje iskustvo u proteklih deset godina nije doprinelo da promenim to mišljenje“.
Dodala je i da „veruje da politika može značiti pozitivne promene, ali to nije za mene. Što ne znači da me nije briga za budućnost naše zemlje. Od kada je Barak otišao sa mesta predsednika, čitam vesti od kojih mi se prevrće stomak“.
Promotivna turneja memoara počela je u utorak u Čikagu gde je desetine hiljada ljudi kupilo karte ne bi li prisustvovalo događaju koje je moderirala Opra Vinfri. Memoari Baraka Obame očekuju se naredne godine od čega će, kako je najavljeno, desetine miliona prihoda ići u dobrotvorne svrhe.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.