Danas obeležavanje pada Vukovara 1

Nakon tromesečne vojne opsade odbrana grada slomljena je 18. novembra 1991. godine.

U nedelju, 18. novembra, na 27. godišnjicu sloma odbrane Vukovara, nakon okupljanja pred vukovarskom bolnicom i komemorativnog programa, učesnici obeležavanja, predvođeni hrvatskim braniteljima i članovima porodicama ubijenih, poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Vukovara, poći će u Koloni sećanja prema Memorijalnom groblju hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata gde će najviša državna i ostala brojna predstavništva polaganjem venaca i paljenjem sveća odati počast poginulima u odbrani Vukovara.

Misu zadušnicu na groblju će u 13 sati predvoditi željezanski biskup, mons. Egidije Ivan Živković.

U večernjim satima niz Dunav će biti pušteno nekoliko stotina upaljenih lampiona, „Svjetlosna rijeka sjećanja“ u spomen na ubijene i nestale branitelje Vukovara.

Stradanje žrtava iz vukovarske gradske četvrti Borovo naselje biće obeleženo 19. novembra polaganjem venaca podno Spomen-ploče na ruševinama preduzeća „Borovo Commerce“, a zatim će učesnici u Koloni sećanja krenuti prema crkvi Gospe Fatimske u kojoj će biti služena misa zadušnica.

Nakon mise predviđen je odlazak u Borovo , a potom i na farmu „Lovas“, gde će biti odana počast hrvatskim braniteljima stradalima na tim mestima.

Progon stanovništva

Obeležavanje „Dana sećanja na žrtvu Vukovara 1991.“ završava se u utorak, 20. novembra, odavanjem počasti žrtvama logora u „Veleprometu“ i žrtvama ubijenima na Ovčari dok će u večernjim satima biti održani Novinarsko-književnički susreti „Grad – to ste vi“  u spomen na urednika i novinara Hrvatskog radija Vukovar, Sinišu Glavaševića, ubijenog na Ovčari.

Bitka za Vukovar u kojoj su, prema podacima vukovarske bolnice, ubijena ili poginula 1624 hrvatska branitelja i civila, od kojih 905 do sloma grada, a ranjeno je 1219 branitelja i civila, počela je 25. avgusta 1991. kada su bivša JNA i srpske paravojne formacije krenule u opšti tenkovsko-pešački napad na Vukovar.

Opkoljeni Vukovar branilo je oko 1800 pripadnika Zbora narodne garde (ZNG) i policije te dobrovoljaca HOS-a ustrojenih u 204. brigadu hrvatske vojske.

Nakon tromesečne vojne opsade odbrana grada slomljena je 18. novembra 1991. godine. U srpske koncentracione logore odvedeno je oko 7000 zarobljenih hrvatskih branitelja i civila, a iz grada je prognano oko 22.000 ljudi.

Izvor: Al Jazeera Balkans

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari