Dančila: EU ima dvostruke standarde 1Viktorija Dančila Foto: EPA-EFE ROBERT GHEMENT

Rumunska premijerka Viorika Dančila optužila je zapadnoevropske zemlje da imaju dvostruke standarde kada kritikuju njenu zemlju zbog korupcije i suzbijanja antivladinih protesta.

Dančila, čija je zemlja trenutno predsedavajuća EU, rekla je da je korupcija problem i u Zapadnoj Evropi i ukazala da lideri EU nisu imali prigovore kada se francuska policija sukobila s demonstrantima iz pokreta „‘žuti prsluci“. Opaske premijerke odražavaju tenzije između zemalja na istoku i onih na zapadu EU, koje su se produbile u poslednjih nekoliko godina, zbog čega je liderima evropskog bloka sve teže da nađu zajednički jezik, primećuje politico.eu.

„Rumuniji nije dozvoljeno ono što je dozvoljeno drugim zemljama“, rekla je Dančila u intervjuu za Politico. Rumunija poslednjih meseci trpi sve snažnije kritike Evropske komisije i Evropskog parlamenta, koji smatraju da ta zemlja nazaduje u borbi protiv korupcije i da sledi isti „neliberalni put“ kao Poljska i Mađarska. Kritičari optužuju vladajuće socijaldemokrate (PSD) da pokušavaju da proguraju zakonske promene da bi oslabili nezavisnost sudstva i pomogli političarima optuženim za korupciju, uključujući visoke zvaničnike PSD-a, kao što je šef stranke Livju Dragnea.

Vladi slične kritike kod kuće upućuje rumunski predsednik Klaus Johanis, bivši lider Nacionalno liberalne partije i dugogodišnji protivnik socijaldemokrata koji su pokušali da prošle godine spreče smenu glavnog tužioca koji radi na slučajevima u vezi s korupcijom.

Dančila se u oktobru sukobila u Evropskom parlamentu u Strazburu s prvim potpredsednikom Evropske komisije Fransom Timermansom zbog vladavine prava u Rumuniji. Mesec dana kasnije EP je usvojio rezoluciju kojom se izražava zabrinutost zbog pravca u kojem se Rumunija kreće kada je reč o borbi protiv korupcije i osudio „nasilje i neproporcionalnu policijsku intervenciju“ na masovnim protestima u avgustu na kojima je ranjeno na stotine ljudi.

Dančila je za Politico rekla da njena zemlja ne dobija ravnopravni tretman u EU. „Videli smo šta se desilo sa ‘žutim prslucima’ u Francuskoj. Niko nije reagovao. To je dvostruki standard. Nisam videla da je bilo ko došao u Evropski parlament i rekao ‘želimo rezoluciju o Francuskoj'“, rekla je Dančila, aludirajući na masovne ulične proteste protiv politike francuskog predsednika Emanuela Makrona, koji su takođe rezultirali nasiljem.

Ona se takođe usprotivila poređenjima njene vlade s vladama u Budimpešti i Varšavi. To poređenje je više puta načinio Gi Verhofštat, lider ALDE, grupe liberala u Evropskom parlamentu. On je na debati o Rumuniji u oktobru upozorio Dančilu da ne sledi „loše primere Mađarske i Poljske“.

Dančila, koja je funkciju preuzela pre godinu dana, rekla je da primedbe Verhofštata pokazuju da je on već u kampanji za izbore za Evropski parlament u maju. „Ako misli da je potrebno da ovu izbornu kampanju vodi na štetu Rumunije i optuži državu kao što je Rumunija, ne mislim da je to konstruktivan način rada“, rekla je Dančila, bivša članica Evropskog parlamenta.

Rumunska premijerka je naglasila da nije fer da njena zemlja i Bugarska budu jedine zemlje koje su predmet nadzora u godišnjem izveštaju Evropske komisije u okviru borbe protiv korupcije. I Rumunija i Bugarska su prilikom pridruživanja EU 2007. morale da potpišu takozvani Mehanizam za saradnju i verifikaciju, kojim se nadziru i pomaže da se sprovedu pravosudne reforme u cilju borbe protiv korupcije.

„Rečeno je da taj mehanizam treba da pomogne Rumuniji i Bugarskoj. On se tiče korupcije. Vidim ogromnu korupciju i u Holandiji, i u Francuskoj, i u Nemačkoj. Niko nikada nije zahtevao uvođenje takvog mehanizma“, rekla je Dančila.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari