„Pobeda opozicije nije iznenađenje, ali njena ubedljivost jeste. Ovo je težak poraz (Redžep Tajip, predsednik Turske, prim. nov.) Erdoganove AK partije, odnosno njega lično, jer se zna da je to liderska stranka i da je njen vođa već odavno daleko najmoćnija ličnost u zemlji. Među turskim komentatorima neko je već upotrebio sintagmu ‘Erdoganov crni ramazan'“, kaže za Danas Darko Tanasković, bivši ambasador u Turskoj, nakon pobede opozicione Republikanske narodne partije (CHP) na lokalnim izborima.
U prvom obraćanju javnosti posle izbora, dodaje Tanasković, poraženi Erdogan je, kao svaki iskusni autokrata, istakao da je način na koji su izbori obavljeni, u demokratskom duhu i bez većih problema, pobeda turskog naroda, a da je uspeh političkih partija u drugom planu.
„‘Mi nismo ostvarili ono što smo očekivali’, rekao je, najavljujući ozbiljnu i odgovornu analizu izbornih rezultata u svojoj partiji, kao i izvlačenje pouke iz narodne volje“, kaže Tanaksović.
Kako dodaje, CHP obećava da će biti sve ono što Partija pravde i razvoja (AKP) nije.
Šta će to konkretno značiti, navodi naš sagovornik, u ovom trenutku nije lako prognozirati.
„Ako je suditi po političkim i društvenim kretanjima u Turskoj tokom poslednjih godina, očekuje se napuštanje onoga što neki nazivaju ‘demokratijom lične vlasti’, borba protiv raširene korupcije i nepotizma, veća efikasnost u obnovi delova zemlje pogođene prošlogodišnjim katastrofalnim zemljotresom, kao i afirmisanje ukupno modernijeg pogleda na svet i usporavanje puzećeg islamizovanja ukupnog socijalnog ambijenta“, primećuje naš sagovornik.
Prema njegovom mišljenju, razlozi za pobedu opozicije mogu biti mnogostruki.
Pre svega, kaže Tanasković, došlo je do zamora kontinuitetom Erdoganove dominacije.
„Mnogi funkcioneri iz vladajuće stranke su se opustili i uljuljkali na vlasti koja je, uprkos opomeni na prethodnim lokalnim izborima, izgledala neupitna, nije bilo novih ideja, odgovor sistema na ekonomske teškoće nije bio ubedljiv, a političko “smirivanje tla” posle zemljotresa pokazalo se kao korozivno“, objašnjava Danasov sagovornik.
On dodaje da ima još strukturalnih i kolektivnopsiholoških razloga za opadanje poverenja u Erdoganovu partiju.
„Nema sumnje da bi i neki uticajni spoljni činioci bili srećni da ovom svojeglavom i samosvesnom državniku vide leđa i ne zaustavljaju se samo na pasivnom čekanju“, zaključuje Tanasković.
Tanasković ukazuje i na to da je teško reći da li je ovo Erdoganov „početak kraja“.
„Njegov put kroz politiku svakako više nije uzlazan, pored ostalog i zato što su ga pritisle godine, a i zdravstveno stanje mu nije najbolje. Vidno je oronuo. Ipak, iako se, kako i sam govori, približava penziji, nije izvesno da on tu penziju zamišlja kao mirovinu“, primećuje Tanasković.
Kako ukazuje, izborni fijasko će svakako iskoristiti za „čistku u partiji“.
„Na osnovu toga ko će postradati, moći će se naslutiti razmišlja li „Sultan“ o još jednom predsedničkom mandatu, za šta bi bila potrebna izmena Ustava“, naglašava Tanasković.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.